Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Máte digitální fotoaparát, který ukládá zvukové záznamy přímo do fotografií (v podobě EXIF dat)? Pokud ano, může se vám hodit můj jednoduchý program wavextract napsaný v Pythonu, který umí z JPEG fotografií tato zvuková data vyextrahovat a uložit jako klasický WAV soubor.
Včera jsem si dával chvilku pauzu mezi učením a chtěl jsem stáhnout fotky z digiťáku. U pár z nich byl i zvukový záznam. Vzpomněl jsem si na svůj už skoro rok starý blogpost Získání zvukového záznamu z EXIF dat, v kterém jsem psal o objevu programu exif-tools schopného extrahovat zvuková data z JPEG obrázků. Tento program byl už léta mrtvý a zapomenutý, ale díky jednomu ze čtenářů se ho podařilo zprovoznit.
Nicméně situace okolo tohoto programu se mi vůbec nelíbila. Zaprvé ho nikdo neudržoval a zadruhé potřeboval vlastní EXIF knihovnu, jejíž název kolidoval s dnes už standardní knihovnou libexif obsaženou snad ve všech distribucích. Navíc u fotek z mého digiťáku HP M307 prováděl extrakci zvuku jaksi pochybně - zvuk byl vyextrahován bez RIFF hlavičky a tak byl problém s jeho přehráváním.
Před nedávnem jsem se tedy (v rámci mého zdokonalování se v Pythonu) rozhodl, že naprogramuji ekvivalent onoho programu. Naštěstí Cčkový kód byl vcelku jednoduchý, a tak jsem během chvilky tušil kde se ona zvuková data v EXIFu schovávají a jak je vydolovat. Napsat na to jednoduchý prográmek v Pythonu byla pro mě otázka asi jen 1 hodiny, hlavně díky využití excelentní Python Imaging Library (PIL), která EXIF data umí parsovat. Pak už šlo jen o to z příslušných segmentů EXIF dat vydolovat RIFF hlavičku a samotná zvuková data.
Pokud by někoho zajímaly přesnějí informace o způsobu uložení těchto zvukových dat (pokud ne, tento odstavec klidně přeskočte ), tak se jedná o data ve FlashPix formátu uložená v APP2 segmentu EXIFu. Specifikace EXIF jsou veřejně dostupné (např. tady: EXIF 2.2), což člověku může hodně pomoct když ví co hledat, avšak specifikace FlashPix formátu veřejně dostupné nejsou, dostupné jsou pouze po zaplacení poplatku (viz. I3A Standards). Samotnou specifikaci FlashPix formátu se mi ovšem i přesto podařilo vygooglit (i když starší verzi), nicméně specifikace FlashPix Audio Extension nikde k mání zdarma ke stažení nebyla. Ovšem díky autorovi onoho původního prastarého programu exif-tools (tedy přesněji utility extract-wave v něm obsažené) a díky KHexEditu to ani nebylo nutné
Ale abych se vrátil k jádru věci - včera když jsem tenhle svuj prográmek znovu využil jsem si uvědomil, že by bylo opravdu dobré ho konečně zveřejnit (chtěl jsem to udělat už dříve, ale nějak jsem byl línej ). Takže jsem založil projekt na BerliOS.de, stahovat můžete odsud: http://developer.berlios.de/projects/wavextract/
Snad se někomu tenhle prográmek hodí Testoval jsem ho na fotkách z mého digiťáku HP M307 a také na testovací fotce přiložené k exif-tools (podle EXIFu pořízené digiťákem KODAK DC290) a fungoval naprosto bezchybně (MD5 sumy vytvořených WAV souborů si odpovídaly s MD5 sumami WAV souborů vytvořených proprietárním programem EXIFutils).
Tiskni
Sdílej:
try:
import Image
except ImportError:
print 'glupy uzivateli PILuj! nebo tak neco...'
Prijde mi to takove "slusnejsi".
na druhou stranu uz je dostupny ebuild, takze kazde slusnejsi distro zavislost vyresi ;)