Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Máte digitální fotoaparát, který ukládá zvukové záznamy přímo do fotografií (v podobě EXIF dat)? Pokud ano, může se vám hodit můj jednoduchý program wavextract napsaný v Pythonu, který umí z JPEG fotografií tato zvuková data vyextrahovat a uložit jako klasický WAV soubor.
Včera jsem si dával chvilku pauzu mezi učením a chtěl jsem stáhnout fotky z digiťáku. U pár z nich byl i zvukový záznam. Vzpomněl jsem si na svůj už skoro rok starý blogpost Získání zvukového záznamu z EXIF dat, v kterém jsem psal o objevu programu exif-tools schopného extrahovat zvuková data z JPEG obrázků. Tento program byl už léta mrtvý a zapomenutý, ale díky jednomu ze čtenářů se ho podařilo zprovoznit.
Nicméně situace okolo tohoto programu se mi vůbec nelíbila. Zaprvé ho nikdo neudržoval a zadruhé potřeboval vlastní EXIF knihovnu, jejíž název kolidoval s dnes už standardní knihovnou libexif obsaženou snad ve všech distribucích. Navíc u fotek z mého digiťáku HP M307 prováděl extrakci zvuku jaksi pochybně - zvuk byl vyextrahován bez RIFF hlavičky a tak byl problém s jeho přehráváním.
Před nedávnem jsem se tedy (v rámci mého zdokonalování se v Pythonu) rozhodl, že naprogramuji ekvivalent onoho programu. Naštěstí Cčkový kód byl vcelku jednoduchý, a tak jsem během chvilky tušil kde se ona zvuková data v EXIFu schovávají a jak je vydolovat. Napsat na to jednoduchý prográmek v Pythonu byla pro mě otázka asi jen 1 hodiny, hlavně díky využití excelentní Python Imaging Library (PIL), která EXIF data umí parsovat. Pak už šlo jen o to z příslušných segmentů EXIF dat vydolovat RIFF hlavičku a samotná zvuková data.
Pokud by někoho zajímaly přesnějí informace o způsobu uložení těchto zvukových dat (pokud ne, tento odstavec klidně přeskočte ), tak se jedná o data ve FlashPix formátu uložená v APP2 segmentu EXIFu. Specifikace EXIF jsou veřejně dostupné (např. tady: EXIF 2.2), což člověku může hodně pomoct když ví co hledat, avšak specifikace FlashPix formátu veřejně dostupné nejsou, dostupné jsou pouze po zaplacení poplatku (viz. I3A Standards). Samotnou specifikaci FlashPix formátu se mi ovšem i přesto podařilo vygooglit (i když starší verzi), nicméně specifikace FlashPix Audio Extension nikde k mání zdarma ke stažení nebyla. Ovšem díky autorovi onoho původního prastarého programu exif-tools (tedy přesněji utility extract-wave v něm obsažené) a díky KHexEditu to ani nebylo nutné
Ale abych se vrátil k jádru věci - včera když jsem tenhle svuj prográmek znovu využil jsem si uvědomil, že by bylo opravdu dobré ho konečně zveřejnit (chtěl jsem to udělat už dříve, ale nějak jsem byl línej ). Takže jsem založil projekt na BerliOS.de, stahovat můžete odsud: http://developer.berlios.de/projects/wavextract/
Snad se někomu tenhle prográmek hodí Testoval jsem ho na fotkách z mého digiťáku HP M307 a také na testovací fotce přiložené k exif-tools (podle EXIFu pořízené digiťákem KODAK DC290) a fungoval naprosto bezchybně (MD5 sumy vytvořených WAV souborů si odpovídaly s MD5 sumami WAV souborů vytvořených proprietárním programem EXIFutils).
Tiskni
Sdílej:
try:
import Image
except ImportError:
print 'glupy uzivateli PILuj! nebo tak neco...'
Prijde mi to takove "slusnejsi".
na druhou stranu uz je dostupny ebuild, takze kazde slusnejsi distro zavislost vyresi ;)