Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Titulek říká vše - poté co jsem vyzkoušel novou linuxouvou betaverzi NVIDIA ovladačů 1.0-9625, čekalo mě opravdu nečekané zjištění - betaverze je (alespoň v mém případě) stabilnější než starší "stabilní" verze! Už žádné tvrdé záseky počítače...
Novou betaverzi NVIDIA ovladačů jsem původně nainstaloval z jediného důvodu - přibyla v nich podpora pro glx_ext_texture_from_pixmap OpenGL extenzi, díky které umožňují běh OpenGL kompozitních window managerů (jako je třeba Compiz či jeho propracovanější komunitní fork Beryl) bez nutnosti použití Xgl.
Možná jste někde v diskuzích četli, jak jsem popisoval svoje dlouhodobé problémy s grafickou kartou. Tvrdé záseky počítače (přesněji grafiky, počítač dál funguje, přes SSH se na něj dalo přihlásit) tak cca 4x denně, způsobené zjevně hardwarem karty (typuju to na vadný elektrolytický kondenzátor), které se mi dříve nestávaly (avšak dějí se i pod Windows, tedy není to problém linuxových ovladačů).
No a s novými beta ovladači světe div se tyto záseky zmizely! Tedy ne že by zmizely úplně, místo tvrdého záseku jen problikne obrazovka (na vteřinu zčerná LCD monitor) nebo někdy se i kompletně restartuje X server, nicméně žádný tvrdý zásek se nekoná, což považuji za obrovské zlepšení. Nové ovladače si zjevně umí poradit s nastalým hardwarovým stavem a grafickou kartu nějak "resetují", alespoň tak mi to připadá.
Nyní již spokojeně v KDE jakožto WM používám Beryl se všemi jeho úžasnými grafickými efekty (z nichž některé jsou pro mě jakožto člověka který nepracuje rád s hodně plochami i nesmírně užitečné, třeba výborná obdoba Exposé nebo přehlednější přepínání aplikací pomocí ALT+TAB). Jako milovník eye-candy si doslova chrochtám blahem
Poslední věc co mi nyní schází ke štěstí je _kompletní_ akcelerace desktopu skrz OpenGL. Pokud totiž používáte AIGLX (případně jako já ovladače od NVIDIE, které mají svou vlastní implementaci akcelerovaného nepřímého renderování), tak se přes OpenGL akceleruje jen samotný WM, avšak aplikace používající X11/XRender stále fungují klasickou cestou (tudíž v tomhle má Xgl stále ještě navrch, tam je naprosto vše renderované přes OpenGL). Řešením je nová OpenGL akcelerační architektura pro X.Org - Glucose. Ta využívá renderovací cesty z kódu Xgl přímo v klasickém X.Org serveru. S využitím Glucose a akcelerovaného nepřímého renderování (ať už AIGLX či implementace od NVidie) tedy získáte klasický X.Org server renderující kompletně vše přes OpenGL, bez potřeby hacků jako je Xglx server.
Btw. ještě taková zajímavost na závěr (pro mě to byla docela novinka, když jsem se to poprvé dozvěděl) - NVIDIA ovladače uměly akcelerované nepřímé renderování OpenGL dokonce už dávno předtím než vznikl projekt AIGLX (jediné co na nich chybělo pro fungování OpenGL kompozitních WM byla podpora glx_ext_texture_from_pixmap extenze).
Tiskni
Sdílej: