Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Za posledních čtrnáct dní jsem softwaru na zpracování fotografií z rawu vyzkoušel několik. Většina z nich již toho umí poměrně dost, ale žádný z open source mi nepřijde použitelný. Vyzkoušel jsem rawtherapee, rawstudio, darktable, ufraw i komerční aftershot. A co mi na nich hlavně vadí?
Díky Google Picasaweb API je možné přistupovat k uloženému obsahu (fotogalerie) a zobrazit si jej třeba u sebe na webu. Chvíli jsem na hledal hotové řešení, ale nebavilo mě se probírat tunou balastu. Na sf.net jsem našel pár projektů, ale žádný nedělal co jsem chtěl.
O kopírkách platebních karet jsem doposud jen slyšel. Dneska jsem jednu bohužel i viděl (a použil).
Protože jsem dnes měl celý den volno a po emerge --sync zmizely spousty blokovaných balíků Xorg, rozhodl jsem se updatovat z verze 6.8 na 7.1
Jádro 2.6.15 také nebylo nejčerstvější.. prostě jsem risknul update výborně fungujícího systému
Občas se někdo ptá, proč Gmail, mám přece seznam, centrum atd. Seznam i centrum poměrně dobře okopírovali Gmail, ale je tu několik drobností, kvůli kterejm je Gmail trochu napřed...
Zaregistroval jsem si vserver u pipni (btw opravdu perfektní služba) a stáhnul Apache a PHP. Po úspěšné kompilaci jsem přidal PostgreSQL, kde je po dokompilování potřeba vytvořit usera postgres, pod kterým databáze poběží. To jsem udělal, ale přihlášení přes su ani přes ssh nešlo. Začal jsem daný problém zkoumat...
Již více než půl roku používám GnuPG - podepisuji maily, soubory, mám nastaven klíč v Psi a možnost šifrovat komunikaci přes jabber/icq, ale zdá se, že to mám naprosto zbytečně. Žádný z kontaktů GPG nepoužívá, většina ani neví co to je.. Podepisování mailu asi jen otravuje příjemce zbytečným textem, šifrování jsem ještě nevyužil.
Prochazel jsem se takhle polem a napadl me takovej for. Je zalozen na jednom anglickem plemeni psa. Na druhou stranu jsem neprisel na nic noveho: