Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Za posledních čtrnáct dní jsem softwaru na zpracování fotografií z rawu vyzkoušel několik. Většina z nich již toho umí poměrně dost, ale žádný z open source mi nepřijde použitelný. Vyzkoušel jsem rawtherapee, rawstudio, darktable, ufraw i komerční aftershot. A co mi na nich hlavně vadí?
Asi nejvíc mi vadí mizerná kvalita výstupu. Případně těžkopádné rozhraní. Nemůžu si pomoct, ale v momentě, kdy jpeg generovaný foťákem k rawu má mnohem větší kvalitu než zpracovaný raw, je něco hodně špatně. Dřív, když jsem fotil Nikonem D70 a generované jpegy nebyly moc použitelné a z ufrawu jsem dokázal vytřískat fotku, která se mi líbila, nic moc jsem neřešil.. :)
S tím byl však konec, jakmile jsem provedl upgrade těla na D7000, kde i ty jpegy jsou ve většině případů téměř perfektní. Někdy však je fotce potřeba trochu pomoct. Po úpravách fotky mě ale vůbec netěší, když je vidět chromatická aberace a předtím nebyla, bez korekce zkreslení objektivu bych se možná i obešel, ale jpeg ji má, je ostrý atd.
U většiny software mě trochu štve, že není vůbec snadné aplikovat křivku, kterou aplikuje foťák a je potom nutné celé úpravy provádět komplet od začátku. To se mi vlastně podařilo jen v ufrawu, ale pokud aplikuji korekce zkreslení (přes lensfun), musel bych výstup po uložení ještě externě doostřovat a korekce chromatické aberace se tomu vůbec nedaří :(
Takže když to shrnu:
Ufraw
+ křivka fotoaparátu
- aberace; nutnost externě doostřit
Darktable
+ korekce aberace; celkem dobrý výstup (ale ne perfektní)
- nesedí mi práce s křivkama; nenačte white-balance z foťáku, vždy dá 5000K!
Rawtherapee
+ kvalita výstupu celkem vysoká
- rychlost; nesedí mi UI, ale vůbec! :)
Rawstudio
+ dobrý UI a rychlost
- aberace a celkově děsnej výstup, asi nejhorší..
Aftershot
+ celkem dobrej výstup, ale pořád ne perfektní; noise ninja
Líbil se mi asi nejvíc, ale teď si nevzpomínám na důvod, proč jsem ho zavrhnul. Asi kdyby dokázal načíst křivku foťáku a dělal lépe korekce vad, koupil bych jej - není zase tolik drahý.
Ze zoufalství jsem vyzkoušel View NX2 a Capture NX2. Oba umí načíst nastavení, se kterým byl generován jpeg k rawu a už stačí fotku jen vylepšovat. Ne se snažit dlouze ladit všechno možný a nakonec zjistit, že kvalita toho jpegu co vygeneroval foťák je pořád lepší! UI teda není vůbec nejlepší, ale pořád lepší než rawtherapee . Capture NX2 přidává několik pokročilých funkcí, color control points mě dost zaujalo, ale už je to spíš "photoshopování", než úprava fotky
.
Nicméně je to software pod windows, což je trochu ztráta pohodlí. Ale kvalita výstupu je o úrověň výš..
Ale aby to nebylo tak jednoduchý, něco se v těch windowsech pokazilo a oba v předchozím odstavci popsané programy začaly do výstupu generovat bílé pixely. Tedy jen tehdy, dělám-li nějakou úpravu (+expozice..). Tenhle problém způsobuje nepoužitelnost.
Pokud by někoho zajímaly detaily..
Dřív mě hrátky s úpravou fotek bavily, ale to jsem měl dojem, že získávám z rawu víc.. :)
Teď mám v bufferu i rok neupravené fotky a nemám chuť na úpravy. A řešení v nedohlednu..
Co používáte vy?
Tiskni
Sdílej:
photivo ještě zkusím, dík.
ufraw jsem používal hodně dlouho. rawstudio taky, bohužel :)
zbytek dostal cca hodinu každý. Možná by si člověk po delší době zvyknul, ale přijde mi to jako dost času ;)
Ted jsem jeste po updatu zkusil rawtherapee 4.0.9 tusim a co se ovladani tyka, je to ok.
Ale jen pro porovnani:
rawtherapee a jpeg k fotaku..