Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Díky Google Picasaweb API je možné přistupovat k uloženému obsahu (fotogalerie) a zobrazit si jej třeba u sebe na webu. Chvíli jsem na hledal hotové řešení, ale nebavilo mě se probírat tunou balastu. Na sf.net jsem našel pár projektů, ale žádný nedělal co jsem chtěl.
Z nalezených řešení byla většina ve stylu importu galerie z exportovaného xml a uložení obsahu na webu. Nezkoušel jsem, ale asi je potřeba uložit i fotky, což jsem právě nechtěl. Mé představy +- splňoval jen JavaScript interface to PicasaWeb Albums, ale nemám rád řešení nefungující bez javascriptu :)
Napsal jsem jednoduché rozhraní pro picasaweb galerie v PHP. API sice umožňuje i funkce na správu alb, ale to mi přijde jako zbytečnost. Proto jsem se zaměřil pouze na zobrazení seznamu alb a jejich obsahu. Prakticky jde jen o stažení feedu, načtení několika dat, uložení do cache a zobrazení (do vypršení cache se nestahuje/neparsuje, prostě se zobrazí výsledek). Ve feedu jsou linky na náhledy i komplet fotky, takže stačí linkovat.. Nic víc, nic míň. Stačí mi to :)
Pokud by měl někdo zájem, může si to stáhnout, případná info stránka |
sourceforge.net
Example: interface k tomuhle
Jo a pozor, nejsou použity templaty, tak se v těch zdrojákách nelekněte
Tiskni
Sdílej:
"~/.picasa/drive_c/Documents and Settings/ondra/Local Settings/Application Data/Google/Picasa2/db2/"
je vse jasnejsi ondra@ompc ~ $ du -B M .picasa/drive_c/Documents\ and\ Settings/ondra/Local\ Settings/Application\ Data/Google/Picasa2/db2/* | sort -n -r | head -3 340M .picasa/drive_c/Documents and Settings/ondra/Local Settings/Application Data/Google/Picasa2/db2/thumbs.db 108M .picasa/drive_c/Documents and Settings/ondra/Local Settings/Application Data/Google/Picasa2/db2/thumbs2.db 29M .picasa/drive_c/Documents and Settings/ondra/Local Settings/Application Data/Google/Picasa2/db2/previews.dbTakze zadne kopie, ale nahledy... Jinak Picasa jako aplikace vypada zajimave, pouzivat to ale nehodlam... Kdyby byl nativni port s Qt, tak bych ale zacal trosku uvazovat