V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Chceme-li vytvořit balík pro konkrétní verzi Debianu, např. wheezy, a chceme-li build provést na čistém systému (či jiné verzi), máme kromě chrootu, pbuilderu, dedikovaného virtuálu atd. možnost právě přes docker.
Návod cílím na build pro debian wheezy, který máme na serverech.
Nejprve si stáhneme či připravíme image s požadovaným systémem. Pokud důvěřujeme připravenému obrazu, stačí:
$ sudo docker pull debian:wheezy
Za dvojtečkou je uveden tag. Neuvedením se stáhne tag latest. Snadno můžeme mít připraveny image pro více různých verzí systému.
$ sudo docker images REPOSITORY TAG IMAGE ID CREATED VIRTUAL SIZE debian wheezy 3b5671666ac3 11 days ago 84.89 MB
Image chci doplnit o kompilátor a další utility, které nechci pokaždé nechávat instalovat znovu. Spustím tedy kontejner:
$ sudo docker run -ti debian:wheezy /bin/bash root@1ec31c9983e3:/$
Nainstaluji základ pro build (případně další dle potřeb - cmake, autotools atd.).
root@1ec31c9983e3:/$ apt-get update root@1ec31c9983e3:/$ apt-get install build-essential devscripts debhelper
Vytvoříme entrypoint pro build - jde o jednoduchý skript, který vleze do baleného adresáře, vytvoří z debian/control seznam závislostí, nainstaluje je (chce pořešit jinak, pokud je vyžadován neinteraktivní režim) a poté spustí build.
root@1ec31c9983e3:/$ mkdir /mnt/package root@1ec31c9983e3:/$ cat <<EOF > /root/dpkg-buildpackage.sh #!/bin/bash cd /mnt/package/"\$PACKAGE_NAME" && mk-build-deps -i && dpkg-buildpackage \$@ EOF root@1ec31c9983e3:/$ chmod +x /root/dpkg-buildpackage.sh
Ukončím práci v kontejneru a zapíšu výsledek do image. Hash je z promptu root@1ec31c9983e3
.
Protože base systém dále nepotřebuji, nechám přepsat image debian v tagu wheezy, ale je možné zapsat i nový image a původní debian:wheezy si ponechat.
root@1ec31c9983e3:/$ exit $ sudo docker commit -m 'Build and dev utils.' 1ec31c9983e3 debian:wheezy
Poté uvažujme situaci, že chci balit ~/sources/projekt/
. Adresář ~/sources/projekt/debian/
tedy obsahuje control, rules apod. Build nechává hotové balíky v nadřazeném adresáři, mountujeme do kontejneru tedy ten. Název baleného adresáře předáme v proměnné PACKAGE_NAME
, se kterou počítá skript /root/dpkg-buildpackage.sh.
Poznámka: Volba -v ~/.gnupg:/root/.gnupg
je zbytečná, nechcete-li hotový balík podepisovat.
$ cd ~/sources $ sudo docker run -ti -v $(pwd):/mnt/package -v ~/.gnupg:/root/.gnupg -e PACKAGE_NAME=projekt --entrypoint=/root/dpkg-buildpackage.sh debian:wheezy
Po skončení buildu by na nás měl čekat balík projekt-verze.deb (zjednodušeno).
Postup tvorby image lze zjednodušit Dockerfilem, viz [1].
No a zbývá jen promazat ukončené kontejnery - nechci je commitovat, ale zahodit.
$ sudo docker rm `sudo docker ps -aq --filter 'status=exited'`
Zdroje:
[1] https://github.com/stevenjack/dpkg-buildpackage
Tiskni
Sdílej:
chroot
, akurat to moze byt jednoduchsie ak je niekto familiarnejsi s Dockerom.
Ak kompilujes balicky castejsie ako raz za uhorsky rok, tak je urcite lepsie obzriet sa po niecom inom, ale zas zvycajne ide o trosku vacsiu casovu investiciu.
RUN apt-get update
RUN apt-get install build-essential debhelper -y
za:
RUN apt-get update && apt-get install build-essential debhelper -y
Jinak hrozi automaticke vyuziti cache dockeru pro layer a dost zvlastni chovani. Obecne plati, ze v Dockeru je dobre co nejvice prikazu spojit, protoze kazda RUN instrukce vytvari vrstvu a soubory v ni uz nejdou odstranit (image bobtna).