Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
MySQL databázi použiváme jako hlavní (a posledních pár měsícá jedinou*). S konfigurací MySQL pro naše prostředí jsme se za těch několik let co běží už docela poprali, takže nemáme výrazné problémy s výkonem, dostupností nebo zálohama. Co nám dlouho scházelo jsou informace o čerpání prostředků jednotlivými uživateli.
Aktualizace 10/2011: Skripty jsem vystavil ke stažení.Hledám rss čtečku/y, které umožňují snadno synchronizovat stav (ne)přečtených zpráv mezi více počítači a telefonem.
Na jednom serveru potřebujeme hlídat velikost logů zda nerostou moc nad obvyklé meze. Nechci je rotovat po dosažení nějaké velioksti, chci jen vědět, že se děje nějaká neplecha.
Na některých serverech používáme řadiče Areca ARC-1680, pro klidný spánek monitorujeme stav diskových svazků Nagiosem.
Pro sledování stavu využíváme utilitu od výrobce, program arecacli
:
Přechodem na Mac OS X jsem musel trochu upravit své zvyklosti ohledně používaných programů. Zkusil jsem tedy sepsat co používám, třeba mě někdo nakopnete k dalším a lepším nástrojům.
Dlouho očekávaný program Bibble 5 Pro je venku. Konečně.
Když jsem si pořídil digitální foťák, bylo nutné vyřešit "vyvolávání" RAW souborů. Zkoušel jsem všechno možné co bylo dostupné zdarma a buď jsem nebyl spokojen s výsledkem nebo způsobem jakým bylo výsledku dosaženo (často bylo nevyhovující uživatelské rozhraní). Začal jsem tedy hledat komerční SW pro práci s RAW soubory a narazil na Bibble, otestoval trial verzi a SW zakoupil. Kupoval jsem verzi 4, když se potom dala stáhnout preview verze B5, tak jsem na ní přešel a i přes některé vady používal. Dnes jsem si na Facebooku všiml oznámení o dostupností finální verze, takže stahuji a instaluji. Potěšilo mě, že mám upgrade na B5 zdarma. Příjemné také je, že licence platí pro Windows, Linux i Mac verzi SW.
Skoro po šesti letech jsem si koupil stolní počítač. Důvodem k nákupu byla potřeba větší pracovní plochy než mi nabízí 15.4 notebook a "stabilnější" prostředí ke kterému připojím všechny ty serepetičky na USB co mám a nechám to přopojené (tiskárna, myš, zvukovka, ext. disk1 a ext. disk2, čtečka karet, foťák). Požadavky na počítač byly jednoduché - co nejmenší krabice. Zvažoval jsem nákup bazarového iMaca, ale trochu jsem se bál chybějící záruky. Nakonec jsem si všiml Mac Mini za rozumnou cenu v Alzasoftu a jeden kousek jsem pořídil.
Jako malý kluk jsem si na hraní vyráběl různé samostříly, kuše, luky a praky. S tím jak jsem byl starší se mé manuální schopnosti zlepšovaly (a hlavně jsem měl v dílně vlastní ponk a nářadí) a od určitého věku byly vyrobené "hračky" už skutečnými zbraněmi - kuše, dlouhý anglický luk, replika střelbyschopného děla. Hodně let také jsem trávil volný čas o prázdninách se vzduchovkou a střílel po všem možném i nemožném. Jak mám s těmito hračkami/zbraněmi zacházet jsem se naučil od táty nebo od dědy. To oni mě naučili, že zbraně samostné jsou neškodné a jediný kdo jimi může ublížit je člověk. Naučili mě základním bezpečnostním pravidlům (bezpečný prostor, nemiř na co nechceš střílet, prst na spoušti měj až když chceš skutečně vystřelit).
Před týdnem se v Milovicích konala super akce - první závod mistrovství České Republiky v Trucktrialu. Trucktrial jsou závody nákladních aut v terénu, které kladou důraz na jezdecké umění. Nákladní auta různých kategorií mají za úkol projet vytyčenou trasu a nasbírat co nejméně trestných bodů. Je to ideální sport na koukání, auta jezdí pomalu a tratě jsou malé, takže člověk může pohodlně obcházet okolo.
Je nějaký muzikant(nebo třeba herec/bavič), kterého byste si opravdu přáli vidět v akci naživo? Poslední dobou mě dostal John Butler a jeho kytara (http://www.youtube.com/watch?v=6VAkOhXIsI0), bohužel to vypadá, že v někde v okolí koncert neplánují :-(
LDAP je nutnou součástí mého zaměstnání a proto hledám nástroje, které mi práci s ním co nejvíc usnadní. Nástroje které jsem používal/používám pro práci s LDAPem:
Před pár týdny se v Pardubicích konal sraz na kterém jsem típnul pár snímků. Teprve tento týden jsem dofotil film, takže jsem to mohl nechat vyvolat.
Neřešilo se tam nic důležitého, pokecali jsme si a trochu se seznámili.
Ahoj,
uvažuji o nákupu asi tří plakátů/obrazů, všechny ve velikosti kolem 60x40. Vybral jsem si na webu AllPosters.com, objednával jste si tam někdo něco? Zajímalo by mě vaše zkušenosti.
Před nějakou dobou jsem začal řešit připojení přes ADSL, podmínky pro zřízení byly následující:
Doma jsme mívali počítač snad od mých šesti (nebo možná i osmi, nevím přesně) let. Hrál jsem si s ním převážně já. Spíš jenom já, sestru to moc nebralo. Když se někdo před tátou zmínil o počítači, tak jeho reakce byla ve něco smyslu "podej flexu, podívám se tomu pod dekl" nebo "kde to chceš zavařit?". Mamka se počítačů vlastně bála, dostala instrukce aby se k té krabici ani nepřibližovala.
Po delší době jsem nechal vyvolat film kde je také pár obrázků z Luis Vuitton Rallye 2006 a vybral jsem si jednu fotku jako obrázek na pozadí mého WindowMakeru.
Kousek na západ od Prahy se nachází obec Červený Újezd. Kvůli nákupům a podobné činnosti tam nejezděte, je to celkem nudná vesnice s klasickou samoškou kde si můžete vybrat mezi natvrdlým rohlíkem den starým a natvrdlým rohlíkem dva dny starým (chtěl jsem si tam koupit něco ke snídani a málem jsem si nevybral). Jedinou zajímavostí v Červeném Újezdě je stenojmenný hrad.
Kolikrát jste přemýšleli nad možností publikovat své zápisky pohodlně z nějakého "tlustého" klienta (desktopové aplikace). Zkusil jsem rozhejbat Drupal a programy BloGTK a gnome-blog-poster. V Drupalu zapněte modul blogapi a nainstalujte si jednu ze zmiňovaných aplikací, po vyplnění URL (v mém případě je to http://www.zdenda.com/xmlrpc.php), loginu a hesla můžete začít se zasíláním textů na web.
Baví mě cvakání obrázků a protože jsem převážně v Praze, nejčastěji fotím právě Prahu. Vyrostl jsem na vesnici a v Praze se cítím jako ve vězení, proto jsem hned začal hledat zahrady a podobná místa v okolí mého bydliště. Pár jsem jich našel a zkusil i popsat na webu (wiki). Zatím je to na adrese http://wiki.zdenda.com/.
No a teď to proč sem píšu: chcete se někdo podílet na tom webu? Je to jen koníček a nic z toho nebude. Náklady na hosting, doménu a správu systému nesu já (budu pořizovat novou doménu). Když se tu najde lepší fotograf než já, bude to super. Samozřejmě pokud máte zájem na spolupráci a nejste fotograf, tak to nevadí, texty musí také někdo psát. Taky by se hodilo pár tipů na zahrady (postupně do toho přidám asi i hřbitovy, jsou to taky takové zvláštní zahrady).
Pokud jste se už setkali se Solarisem verze 10, určitě jste si všimli změn proti starším verzím, které prodělal. Jednou z nejvýraznějších změn je postupné upouštění od klasického systému init scriptů a jejich nahrazení sadou "divných" nástrojů - SMF (Service Management Facility).
Správa uživatelských účtů ve větších sítích není jednoduchou záležitostí. Postupně v několika článcích zkusím ukázat jednu z možností jak správu uživatelů řešit.
Ahoj,
rozhodl jsem se, že se pojedu podívat na akci Den NATO, která se za koná za týden (sobota, 16.9.) v Ostravě. Nechci jet úplně sám, takže se chci zeptat, jestli byste někdo jel se mnou. Pokud nikdo nepojede, tak to sám taky přežiju :-). Jedu vlakem v 5:18 z Prahy, v Ostravě by měl vlak být někdy kolem 9:30 - je to IC, tak to snad stihne). Na letiště to je ještě s jedním přestupem nebo snad autobusem takže odhaduju, že bysme na letišti mohli být tak v 10 hodin dopoledne. Zpátky to vidím na vlak v 18:40 z Ostravy s příjezdem v 23h do Prahy (zase je to IC). Vstup na akci je zdarma, náklady na cestu nějaké budou, ale asi by se mohla využít kilometrická banka (mám) + místenky.
Ahoj,
při úklidu na disku jsem objevil dost dobrou reklamu a kromě děje se mi líbí i hudba, víte někdo od koho je?
Další tip na výlet nás zavede k Náchodu, podíváme se na část pohraničního opevnění budovaného před druhou světovou válkou, na dělostřeleckou tvrz Dobrošov.
Když už se tu hlasuje o člověka, který nejvíce přispívá k obrazu zdravého a nejpopulárnějšího linuxového serveru v tuzemsku, tak sem zkusil vytáhnout informace o lidech, kteří komentovali nejvíc diskuzí.
Protože jsem nikde nenašel prázdné CD, instaloval jsem Debian Sarge na Ultru 10 ze sítě, zde popíšu postup jak na to.
Po delší době jsem si dopřál skoro dva týdny nic nedělání (užíval jsem si dovolenou) a hned mi musel shořet můj domácí počítač.
V úterý jsem se po delší době stekal se svou sestřenicí, setkali jsme se v pizzerii a už během domlouvání srazu z ní vypadla nabídka, kterou jsem nemohl odmítnout. O víkendu prý jede do Švýcarska(teda jen do toho našeho Českosaského) a že prý jestli nechci jet také.
Také patříte do kategorie trochu rozměrnějších? Pak mi možná můžete poradit
Na webu ministerstva informatiky se dají najít docela zajímavé dokumenty, mezi nima je i Zpráva o plnění povinností České pošty, s.p. v oblasti základních služeb za roky 2004 a 2005. Pokud budete někdy mít čas si to přečíst, tak udělejte nějaké stručnější shrnutí a plácněte ho sem :-)
Fotografie a počítač je dnes běžná kombinace, ovšem pro většinu amatérských fotografů platí když už počítač, tak s OS MS Windows a v něm programy jako je Zoner Media Explorer, ACDSee, Photoshop a podobně. Protože mě fotografovat baví a zároveň trávím u počítače velkou část dne, dostal jsem se také k řešení problému "co s fotkou v Linuxu?". Pokusím se zde popsat pár svých postřehů k programové výbavě bežného domácího počítače na kterém se zpracovávají fotografie.
Tak jsem se právě dokoukal na film Finding Forrester a moc se mi to líbílo. Taky jsem nedávno viděl film I am David a taky se mi líbil. Můžete mi někdo doporučit nějaké filmy podobné těmhle dvoum? Žádný drasťáky, žádný přiblblý komedie, prostě něco koukatelného? Ptám se tu proto, že se ve filmech vůbec nevyznám a nevím co mám hledat.
Taky se moc nevyznám v hudbě, takže se zeptám, je šance, že k filmu I am David a Finding Forrester koupím v ČR soundtrack? (jestli vůbec existuje) Přípdně ještě doporučte krám, se kterým máte dobré zkušenosti (praha, pardubice, inet).