Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hledám rss čtečku/y, které umožňují snadno synchronizovat stav (ne)přečtených zpráv mezi více počítači a telefonem.
Na některých serverech používáme řadiče Areca ARC-1680, pro klidný spánek monitorujeme stav diskových svazků Nagiosem.
Pro sledování stavu využíváme utilitu od výrobce, program arecacli
:
Přechodem na Mac OS X jsem musel trochu upravit své zvyklosti ohledně používaných programů. Zkusil jsem tedy sepsat co používám, třeba mě někdo nakopnete k dalším a lepším nástrojům.
Také patříte do kategorie trochu rozměrnějších? Pak mi možná můžete poradit
Netuším proč někteří lidé bojují proti Mandrake. Zvlášť, když tu distribuci nepoužívají. Red Dogu, chtěl bych slyšet důvod, proč je to tak špatná distribuce.
Má některé featury, které mi vadí. Proto ji pokud možno neinstaluju na své počítače, ale také ji neočerňuji v diskuzích. Doma jsem Mandrake nainstaloval před pár lety, protože jsem momentálně neměl nic jiného v dosahu. Slouží tam jako mp3 přehrávač, dodnes funguje bezvadně. Znám dost lidí, kteří Mandrake k plné spokojenosti používají a dovolím si o nich říct, že to jsou velmi dobří administrátoři systémů případně programátoři. Proč MDK používají, když je to přece tak špatná distribuce?
Dnes jsem si všiml diskuze, kde se uživatel ptá na rozeběhnutí grafické karty. Na tom není nic nenormálního, ale ten způsob kterým se ptá se mi vůbec, ale vůbec nelíbí :-(
Spíš než snaha o řešení problému mi to připadá jako pokus o flame. Jeho přístup možná trochu pochopitelný. Jako uživatel prostě chce přijít k počítači a používat, ale asi si neuvědomuje, že tento přístup není zadarmo. Pokud neumí počítač spravovat a neumí si to sám nastavit, tak ať si objedná nějakého servisáka, který to určitě rád nastaví. Pokud se přijde poradit do diskuzního fóra a očekává od lidí radu, tak by se měl chovat trochu jinak...
Dnes jsem narazil na diskuzi, kde jistý čerstvý (od roku 2004) uživatel Linuxu (bee) tvrdí jinému začátečníkovi že je Midnight Commander špatnej a jak ho ON nebude nikdy používat. Nejhorší na tom tvrzení je to, že je bez důvodné.
Docela by mě zajímalo, co používal ve Windows na manipulaci se soubory. Hlavně, že na své domácí stránce publikuje soubory v nějakém divném formátu MS Windows (soubor1, soubor2).
Asi by se nic nemělo přehánět a hnát do extrémů. Chápu, že se někoum konkrétní program nelíbí, ale není na světě přece sám.
Poslední dobou se na Ábíčku množí "dotazy" na téma, proč je Linux takový jaký je. Uživatelé brečí sice pěkně, ale na špatném hrobě. Jeden z příkladů takového "dotazu" napsal včera i capellan.
Zda se mi to? Clovicek s nickem ,Lazar pise uplne stejnym stylem jako uzivatel Cirby
Lazar ma stejne jako Cirby distribuci Slackware a ma uplne stejny problem s tim, ze neumi reagovat na odpoved, ale odpovida si sam sobe na dotaz.
Myslel jsem si, ze blog na ABClinuxu nikdy nepouziju, ale po dnesnim veceru jsem se rozhodl, ze bude slouzit jako me bookmarky na "zajimave" diskuze.
Zde je prvni: Cirby a jeho dotaz "Jak nastavit DNS". Tohle je priklad skutecne spatneho pristupu.