Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Hledám rss čtečku/y, které umožňují snadno synchronizovat stav (ne)přečtených zpráv mezi více počítači a telefonem.
Na některých serverech používáme řadiče Areca ARC-1680, pro klidný spánek monitorujeme stav diskových svazků Nagiosem.
Pro sledování stavu využíváme utilitu od výrobce, program arecacli
:
Přechodem na Mac OS X jsem musel trochu upravit své zvyklosti ohledně používaných programů. Zkusil jsem tedy sepsat co používám, třeba mě někdo nakopnete k dalším a lepším nástrojům.
Také patříte do kategorie trochu rozměrnějších? Pak mi možná můžete poradit
Netuším proč někteří lidé bojují proti Mandrake. Zvlášť, když tu distribuci nepoužívají. Red Dogu, chtěl bych slyšet důvod, proč je to tak špatná distribuce.
Má některé featury, které mi vadí. Proto ji pokud možno neinstaluju na své počítače, ale také ji neočerňuji v diskuzích. Doma jsem Mandrake nainstaloval před pár lety, protože jsem momentálně neměl nic jiného v dosahu. Slouží tam jako mp3 přehrávač, dodnes funguje bezvadně. Znám dost lidí, kteří Mandrake k plné spokojenosti používají a dovolím si o nich říct, že to jsou velmi dobří administrátoři systémů případně programátoři. Proč MDK používají, když je to přece tak špatná distribuce?
Dnes jsem si všiml diskuze, kde se uživatel ptá na rozeběhnutí grafické karty. Na tom není nic nenormálního, ale ten způsob kterým se ptá se mi vůbec, ale vůbec nelíbí :-(
Spíš než snaha o řešení problému mi to připadá jako pokus o flame. Jeho přístup možná trochu pochopitelný. Jako uživatel prostě chce přijít k počítači a používat, ale asi si neuvědomuje, že tento přístup není zadarmo. Pokud neumí počítač spravovat a neumí si to sám nastavit, tak ať si objedná nějakého servisáka, který to určitě rád nastaví. Pokud se přijde poradit do diskuzního fóra a očekává od lidí radu, tak by se měl chovat trochu jinak...
Dnes jsem narazil na diskuzi, kde jistý čerstvý (od roku 2004) uživatel Linuxu (bee) tvrdí jinému začátečníkovi že je Midnight Commander špatnej a jak ho ON nebude nikdy používat. Nejhorší na tom tvrzení je to, že je bez důvodné.
Docela by mě zajímalo, co používal ve Windows na manipulaci se soubory. Hlavně, že na své domácí stránce publikuje soubory v nějakém divném formátu MS Windows (soubor1, soubor2).
Asi by se nic nemělo přehánět a hnát do extrémů. Chápu, že se někoum konkrétní program nelíbí, ale není na světě přece sám.
Poslední dobou se na Ábíčku množí "dotazy" na téma, proč je Linux takový jaký je. Uživatelé brečí sice pěkně, ale na špatném hrobě. Jeden z příkladů takového "dotazu" napsal včera i capellan.
Zda se mi to? Clovicek s nickem ,Lazar pise uplne stejnym stylem jako uzivatel Cirby
Lazar ma stejne jako Cirby distribuci Slackware a ma uplne stejny problem s tim, ze neumi reagovat na odpoved, ale odpovida si sam sobe na dotaz.
Myslel jsem si, ze blog na ABClinuxu nikdy nepouziju, ale po dnesnim veceru jsem se rozhodl, ze bude slouzit jako me bookmarky na "zajimave" diskuze.
Zde je prvni: Cirby a jeho dotaz "Jak nastavit DNS". Tohle je priklad skutecne spatneho pristupu.