Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
MySQL databázi použiváme jako hlavní (a posledních pár měsícá jedinou*). S konfigurací MySQL pro naše prostředí jsme se za těch několik let co běží už docela poprali, takže nemáme výrazné problémy s výkonem, dostupností nebo zálohama. Co nám dlouho scházelo jsou informace o čerpání prostředků jednotlivými uživateli.
Aktualizace 10/2011: Skripty jsem vystavil ke stažení.Dlouho očekávaný program Bibble 5 Pro je venku. Konečně.
Když jsem si pořídil digitální foťák, bylo nutné vyřešit "vyvolávání" RAW souborů. Zkoušel jsem všechno možné co bylo dostupné zdarma a buď jsem nebyl spokojen s výsledkem nebo způsobem jakým bylo výsledku dosaženo (často bylo nevyhovující uživatelské rozhraní). Začal jsem tedy hledat komerční SW pro práci s RAW soubory a narazil na Bibble, otestoval trial verzi a SW zakoupil. Kupoval jsem verzi 4, když se potom dala stáhnout preview verze B5, tak jsem na ní přešel a i přes některé vady používal. Dnes jsem si na Facebooku všiml oznámení o dostupností finální verze, takže stahuji a instaluji. Potěšilo mě, že mám upgrade na B5 zdarma. Příjemné také je, že licence platí pro Windows, Linux i Mac verzi SW.
LDAP je nutnou součástí mého zaměstnání a proto hledám nástroje, které mi práci s ním co nejvíc usnadní. Nástroje které jsem používal/používám pro práci s LDAPem:
Před pár týdny se v Pardubicích konal sraz na kterém jsem típnul pár snímků. Teprve tento týden jsem dofotil film, takže jsem to mohl nechat vyvolat.
Neřešilo se tam nic důležitého, pokecali jsme si a trochu se seznámili.
Ahoj,
uvažuji o nákupu asi tří plakátů/obrazů, všechny ve velikosti kolem 60x40. Vybral jsem si na webu AllPosters.com, objednával jste si tam někdo něco? Zajímalo by mě vaše zkušenosti.
Před nějakou dobou jsem začal řešit připojení přes ADSL, podmínky pro zřízení byly následující:
Doma jsme mívali počítač snad od mých šesti (nebo možná i osmi, nevím přesně) let. Hrál jsem si s ním převážně já. Spíš jenom já, sestru to moc nebralo. Když se někdo před tátou zmínil o počítači, tak jeho reakce byla ve něco smyslu "podej flexu, podívám se tomu pod dekl" nebo "kde to chceš zavařit?". Mamka se počítačů vlastně bála, dostala instrukce aby se k té krabici ani nepřibližovala.
Kolikrát jste přemýšleli nad možností publikovat své zápisky pohodlně z nějakého "tlustého" klienta (desktopové aplikace). Zkusil jsem rozhejbat Drupal a programy BloGTK a gnome-blog-poster. V Drupalu zapněte modul blogapi a nainstalujte si jednu ze zmiňovaných aplikací, po vyplnění URL (v mém případě je to http://www.zdenda.com/xmlrpc.php), loginu a hesla můžete začít se zasíláním textů na web.
Protože jsem nikde nenašel prázdné CD, instaloval jsem Debian Sarge na Ultru 10 ze sítě, zde popíšu postup jak na to.
Po delší době jsem si dopřál skoro dva týdny nic nedělání (užíval jsem si dovolenou) a hned mi musel shořet můj domácí počítač.
Fotografie a počítač je dnes běžná kombinace, ovšem pro většinu amatérských fotografů platí když už počítač, tak s OS MS Windows a v něm programy jako je Zoner Media Explorer, ACDSee, Photoshop a podobně. Protože mě fotografovat baví a zároveň trávím u počítače velkou část dne, dostal jsem se také k řešení problému "co s fotkou v Linuxu?". Pokusím se zde popsat pár svých postřehů k programové výbavě bežného domácího počítače na kterém se zpracovávají fotografie.
Prohrabával jsem se fotkama a narazil na jednu noční z Prahy. Na notebooku jsem míval černé pozadí, ale tahle fotka se mi prostě líbí tak jsem ji zmenšil tak aby se vešla na monitor v rozlišení 1024x768.
více...Předpokládám, že SSH znáte všichni, většina z vás asi bude vědět i o programu ssh-agent. Pokud používáte hesla na své SSH klíče, tak vás určitě nebaví při každém přihlášení ke vzdálené mašině znova a znova ťukat heslo. Spousta lidí to "vyřešila" tak, že prostě u SSH klíče to heslo zrušili. Lepší řešení je použít program ssh-agent.
Pokud si chcete přečíst spoustu zajímavých věcí, podívejte se na solaris-provozni-podminky.navajo.cz/. Dovíte se tam třeba o jávském stolním systému od firmy Slunce Microsystems.
BSA určitě vsšichni znáte, teď jí znám i já. Konečně jsem se totiž s BSA setkal osobně.
Pro instalaci některých programů potřebuji Fedora Directory Server, ale ten není dostupý ke stažení z oficiálních stránek pro Fedora Core 5. U verze pro FC4 mi padá administrační server (využívá apache z distribuce, který je v FC5 asi moc nový). Proto jsem se rozhodl, že si pro FC5 přeložím DS ze zdrojových kódů sám. RPM balíček pro FC5 i src.rpm si můžete stáhnout z mého webu.
Po instalaci rpm balíčku je třeba spustit konfigurační skript /opt/fedora-ds/setup/setup
, který vás provede základním nastavením. a na konci vám vypíše jak se máte k LDAPu připojit pomocí konzole.
cd /opt/fedora-ds ./startconsole -u admin -a http://vodik.locnet:41391/Pokud na danou adresu namíříte web browser, tak uvidíte základní informace o serveru.
Včera jsem se hrabal v AD a snažil se mu trochu porozumět no a narazil jsem na "zajímavou" věc. Lokalizace mi nevadí, ale nic se nesmí přehánět (české MS Windows 2003, SBS).
[tsunami@vodik]$ host \@.adiczech.cz \@.adiczech.cz has address 212.24.148.51 [tsunami@vodik]$ host 212.24.148.51 51.148.24.212.in-addr.arpa domain name pointer \@.adiczech.cz.
Právě jsem si projížděl hw konferu a narazil na odkaz na GNOME. Docela sem se divil, protože tam mají GNOME, GNOME12 a dokonce i verzi 485 a vše za docela rozumné peníze...
Zrovna procházím a zařazuju různé zápisky a narazil jsem na poznámky k PAMu, třeba se to někomu bude hodit...
Jak si píšete poznámky? Zatím si píšu poznámky do normálního textového souboru (případně více), který pravidelně kopíruju na jiný počítač jako zálohu. Formát je docela jednoduchý, vlastně jde o odsazovaný text, používám otl ve vimu.
Po tom co mi debian při apt-get upgrade nainstaloval udev 062, rozhodl jsem se provést i upgrade jádra na verzi 2.6.12. Počítač (notebook) má wifi kartu ipw2100. Při kompilaci pomocí gcc 4.0.1 jsem dostal hlášku na téma internal compiler error: Segmentation fault
. Pro nápravu je potřeba aplikovat patch z http://bughost.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=703. Patchnuté zdrojáky ipw2100 jsem hodil k sobě na web.
Na netu jsem narazil na moc pěkné video: qcip93_march_of_the_penguins_tlr1_qt_500.mov (17MiB).
Pokud se vám nechce nebo nedaří stáhnout z orig. zdroje, tak jsem ho stáhl k sobě na server: mirror.
Před chvílí jsem provedl na svém domácím stroji upgrade z jádra 2.4.27 na 2.6.11 (apt-get install kernel-image-2.6.11-1-k7
) a přestala mi fungovat podpora 3D akcelerace (DRI). Používám ovladač radeon
, který je součástí Xorg. Dostával jsem tuto chybu při startu Xek (dmesg):
[drm:radeon_cp_init] *ERROR* radeon_cp_init called without lock held
[drm:drm_unlock] *ERROR* Process 2552 using kernel context 0
Řešení problému je jednoduché, je třeba nahrát ve správném pořadí potřebné moduly. V počítači je deska ECS K7S5A, takže nesmíte zapomenout na modul sis-agp
(můj případ). Do /etc/modules (Debian) jsem připsal
agpgart sis-agp dri radeon
Raději to sem píšu, protože sem tam dostávám dotazy na tento problém po icq.
Včera jsem byl v jednom nejmenovaném řeznictví (fakt si nepamatuju jak se jmenuje :-), ale je na štrosmajerově náměstí hned vedle zeleniny, pod číňanem) koupit maso. Předemnou tam přišla slečna z vedlejší hospody a platila asi 10 stravenkama. Prodavačka stravenky přepočítala, dala do kasy a šla mi nabrat to maso.
Po tom co jsem se ji slušně zeptal, zda se jí to nezdá blbý, nejdřív se hrabat v penězích a pak hned nabírat maso, se mě zeptala co se mi na tom nelíbí. Hygiena a podobné věci ji asi nic neříkají, protože mi pak ještě řekla ať si to masu umeju, jestli se mi to nelíbí. "Kdoví kde se to maso válelo", to na mě jěště vyplyvla. Ten pitomej tón, který pak nasadila když o mě mluvila s dalším zákazníkem se mi fakt nelíbil (Prý jsem nějak rozmazlený nebo co).
Raději chcípnu hladem, než abych tam šel znova.
Ještě donedávna jsem své "návody" a různé jiné texty psal jako html soubory aby se snado strkaly na web. Delší dobu jsem přemýšlel o tom jak to převést do pdf případně jiného formátu. Konečně jsem se odhodlal a podíval se na DocBook.
Dnes jsem narazil na velmi zajímavý odkaz. Sice těm dokumentum vubec nerozumim, ale moc se mi libi jak je udělana aplikace na prohlížení scanu. Koukám na to v mozille-firefoxu a vše funguje jak ma(nebo věci které nefungují nevidím a nechybí mi :-)
Používám jednu nejmenovanou stránku, která shromažďuje rss exporty z různých webů. Zaujal mě titulek Viceguvernér ČNB: Evropská unie se zahlcuje nařízeními který odkazoval na ihned.cz. Docela jsem se po kliknutí na odkaz divil.
Po delší době jsem našel redukci DVI-VGA ke sve graficke kartě, tak jsem se rozhodl že si zase užiju 2 monitorů naráz. Mám GK Radeon 9200, není to žádný 3D zázrak, ale na Quake3 a EnemyTerritory to stačí. Když jsem dřív používal Xineramu, tak jsem měl v XFree86.conf 2 profily, jeden pro Xineramu a druhý pro single head konfiguraci, která uměla 3D akceleraci. Dnes jsem po přečtení manuálové stránky k ovladači radeon zjistitl, že lze provozovat jakousi pseudo Xineramu s 3D akcelerací.