Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Doma jsme mívali počítač snad od mých šesti (nebo možná i osmi, nevím přesně) let. Hrál jsem si s ním převážně já. Spíš jenom já, sestru to moc nebralo. Když se někdo před tátou zmínil o počítači, tak jeho reakce byla ve něco smyslu "podej flexu, podívám se tomu pod dekl" nebo "kde to chceš zavařit?". Mamka se počítačů vlastně bála, dostala instrukce aby se k té krabici ani nepřibližovala.
Když jsem před 8 lety chtěl rodiče něco učit, tak to táta odmítal s tím, že to přece v dílně nepotřebuje. Mamka by se zase učila ráda, ale nakonec z toho sešlo.
Před pár lety si u táty v práci (zámečnická a klempířská dílna) kolegové začali pořizovat počítače. Teda si, spíš svým dětem, ale skončilo to tak že tatíkové si na tom hrají sami a na svačině pak řeší která hra je ta nejlepší a co nového za čuňačinky a hříčky na Internetu objevili . Taťka taky řeší co s další prací a zjistil, že i údržbáři dostávaj počítače a musej umět pracovat s poštou a podobně. Mamka si v práci začala všímat toho, že i vrátné fasují počítače a musí číst emaily, no a zjistila že i na tom Internetu asi něco zajímavého najde. Domů se také pořídí digitální foťák, táta nebude muset nechávat psát faktury u souseda, zákazníkům konečně začne posílat emaily s nabídkou a nebude je muset kvůli každé kravině navštěvovat.
Takže přišlo rozhodnutí, domů se pořídí počítač (já sem si totiž vše odvezl do Prahy a doma zůstal jen stůl pod počítač).
Počítač bude staší, na co utrácet tisíce za nový krám. Podařilo se mi od kolegy sehnat Pentium III na 1GHz s 512MiB RAM, takže slušné. Monitor jsme pořídili nový, dvaceti palcový LCD. Na pc jsem nainstaloval Fedoru s tím, že rodiče dostanou rychlokurz o víkendu a v případě problémů někdy během provozu jim poradím po telefonu případně ukážu něco přes VNC.
Připojení na Internet se objednalo u MVNetu. Ve vesnici máme 4 providery, jeden je úplně nepoužitelný (drahé, přetížené, šílené limity na data a na zákazníky sere (potvrzeno z několika důvěryhodných zdrojů). Obvolal jsem tedy zbývající 3 providery, pokecal s nima a mvnet z toho vyšel nejlíp. Měl jsem celkem normální požadavky - nechci fup, jestli bude veřejná nebo neveřejná IP je mi jedno, ale je třeba aby byla pevná a v případě neveřejné potřebuji forward na ssh. Další požadavek byl, že dostanu veškeré nastavení sítě abych si to mohl asuse wl500g spravovat sám a nemusel kvůli každé blbosti volat technikovi.
Počítač jsem poslal z Prahy po známém domů abych se s ním nemuel vláčet vlakem. O víkendu to popropojuju, připravím rozumné nastavení desktopu a připojím na internet. Rodiče dostanou rychlokurz v ovládání, naučím je držet myš a orientovat na klávesnici a pak si na měsíc a kousek odjedu do pryč Uvidím jak to zvládnou. Samozřejmě s nima budu v kontaktu po telefonu nebo ssh/vnc, ale přeci jen u nich nebudu stát a radit jim...
Na počítač jsem nainstaloval Gnome, KDE a WindowMaker. WM je pro mě, kduž už to doma bude tak ať tam mám použitelné prostředí. Zatím jsem se nerozhodl jestli nechat pro rodiče KDE nebo Gnome, asi si hodím korunou
Otázka jestli Linux nebo Windows jsem vyřešil jednoduše. Když se o ten počítač budu starat já, bude tam Linux. Jestli chcete Windows tak si je kupte a sežeňte si někoho kdo se o to bude starat (mám dobrého kamaráda, kterému v tomhle věřím, takže pokud se rodiče v budoucnu rozhodnou pro Windows, tak se o to postará...). Táta se podíval na cenu MS Windows, vyděsil se že by to stálo stejně jak ta šedivá krabice a tím to bylo rozhodnuté.
Tiskni
Sdílej:
Přesně tak. Nebo obecněji, neúcta k soukromému vlastnictví (zejména duševnímu) jako takovému.Zatímco pravici je vlastní zbožštění soukromého vlastnictví (postavení nade vše ostatní)? Podle tohoto kritéria bych hledal na české politické scéně dělící čáru marně :D
Krást - to byla doména vždycky levice, hlavně u nás.U nás je to ještě jednodušší: Krade = levičák. Nadává na Paroubka = pravičák.
Když se o ten počítač budu starat já, bude tam Linux. Jestli chcete Windows tak si je kupte a sežeňte si někoho kdo se o to bude starat
Tak presne tohle jsem rodicum rekl taky a mam svaty pokoj. koupil jsem jim PIII/1000 MHz s 384 ram aby me furt neotravovali a na normalni praci jim to staci uplne v pohode. I kdyz ono se o ten pocitac starat... kdysi jsem nainstalil madraka 2005 le ceskou zakoupenou verzi a od te doby to slape jak hodinky bez jedinyho zasahu. teda vlastne kecam, za ty dva roky jsem tomu ctvrt hodinky venoval a nainstalil OOo2. rodice neznaji heslo roota, na disku je JFS aby to v klidu prezilo jakykoliv tvrdy vypnuti a dokud se nevy**re zelezo tak predpokladam bezchybny chod az do konce sveta
jenom ted asi budu vybirat velky LCD misto staryho monitoru, protoze se uz jim nevejdou dalsi ikonky na plochu (nechapou k cemu je dobry neco jako adresar, proste vsechno ukladaj na plochu)
Přesně tak. A pak příjde někdo z rodiny a chce nainstalovat webovou kameru nebo podobnou ptákovinuNojo, to je obyčejně tím, že se nejdřív koupí ptákovina a až pak se přemejšlí... Ale s tím nic nenaděláte, to je fakt. Přizpůsobit se musí Linux, jak to dnes BFU chápe, nikoliv výrobci ptákovin. Už se těším, kdy budou čerství majitelé Visty s ptákovinami koukat taky jako trubky (designed for Windows XP) :P. A to se člověk zapotí
No a proto ma segra na notebooku tucnaka. Obcas s tim zaziva prej docela dobry legrace. Blondyna naprosto netechnickeho vzdelani otevre notes a zacne najizdet zelenej chameleon...A přitom je to vlastně úplně logické. Copak si blondýna naprosto netechnického vzdělání může poradit s tou věčnou administrací Woken, která je nutná k tomu, aby to vůbec nějak drželo? Více takových :D