Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Jak již nadpis napovídá, tak dnes bude řeč o gentoo ... jiste si říkáte kdy konečně říkáte kdy konečně začnu mluvit o posledním dílu, ale ještě ne ... sice to bude dst brzo, ale ještě dolaďuji jisté věci, které bych chtěl aby v článku zazněly, ale dnes budu mluvit ještě o mém starém PC kde jsem měl rozchozené moje vymazlené Gentoo nejprve 2005 a po upgrade 2006.1 .-) .
Tak a mam tu další díl mého seriálu ... Dnes se bude jednat jak již Head článku napovída o SuSE 9.1, tento zápis bude však trošku kratší než všechny otatní, protože jsem SuSE používal nejkratší dobu než všechny ostatní ...
Tak dnes to bude druhá část mého multibootu Windows XP a Mandrake 9.1. Tento systém byl mým prvním opravdovým setkáním s GNU/linuxem. Již dřívě jsem cosi o tom jiném operačním systému jménem linux slyšel, ale nikdyjsem se neodhodlal nějaký opravdu zkusit, když nebudu brát nějaká ta LiveCD, ale nebylo to ano ... z takovýchto systémlů nepoznáte opravdu výkonný systém jakým bezpochyby Linux je.
Další díl mého miniseriálu bude o OS jak již nadpis napovídá o dual bootu Windows xp (viz. obr 3.0), Mandrake 9.1 (viz obr. 3.1) a posléze Mandrake 10.
V minulém dílě jsem se snažil alespoň minimálně popsat jaké jsem měl problémy s mými windows 98 (obr. 1.4). Někteří tento zápisek četli takže asi již vědí, že dnes budu psát o instalaci a celkovém používání Windows 2000 (win2k, obr. 2.0).
Tímto miniseriálem bych chtěl popsat moji cestu, kterou budu počítat až od windows (obr 1.0*) které jsem opravdu používal až po momentálně jediný používaný systém pro mého MiniMaca (obr. 1.1) a sice OSX (obr. 1.2).
Mno tak po nějaké době jsem se o5 vrátil k původním SuSE 9.1, které mi jako OS LINUX sedely nejvice. Nic proti SuSE 10.0, ale ma neskutečně mnoho chyb, na které nemám čas. Po "přechodu" na Fedoru jsem nějak nezkousnul praktickou neexistenci nějakého admin prostředí (YaST v SuSE).
Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.
dnešni dotaz slouží pro lidi, kteří se snaží nějak začít se síti jako já.
a sice dotaz je:
Dá se nějakým způsobem dostat na PC, které je za NATem ??? Slyšel jsem cosi o nějakých tunelech, ale to asi nebude to pravé ořechové
vmware
v nejake srozumitelnejsi verzi, nez je ta, co nabizeji na vmware.com (30-ti deni trial)???
- dnes bych se chtel zabývat hodnocení na WebTop100.cz a serveru Microsoft.com/cz (microsoft.cz) // dale M.CZ.
- po smazání tohoto člllánku jsem se rozhodl napsat o co zhruba šlo
.Tento článek měl poukazovat na lidskou vlastnost a tou je blbost. Protože heslo jako takové chrání vaše soukromá data a vy si ho pošlete k zdánlivě možná fungujícímu mailu... email post.password@centrum.cz jsem vlastnil a nechal ho zrušit a nevlastnil ho žádný automat...
- dnes se chci zabývat možnostmi programové výbavy v OS Windows(W) a Linux(L).
Když se tak zamyslím proč jsou oblíbené OS W, tak me napada pouze jeden duvod, prtože už se několik let používají jako 1. systém na nové počítače, i když není tomu tam vždy, třeba firma Lynx nasazuje Os L jako svou jednicku.
- dnes bych se chtěl zabývat rozdíly instalace OS Windows XP
a OS Linux SuSE 9.1
.
Windows eXPerience:
- dnes bych chtel napsat o kompilaci straré známé tríády Apache+Php+MySQL
.
tento článek je určen všem lidem, kteří píší webové stránky nebo se je chtějí naučit a editace na serveru je pro ně nepohodlná.
- po nainstalování SuSE 9.1 jsem se mohl hned pustit do kompilace dalších prográmků, které používám mezi něžš patří i GFTP, zdůvodu mé nemoznosti se zžít s příkazem FTP.
- jelikož jsem si přečetl diskuzi k předchozímu článku chtěl bych se vyjádřit k pár věcem, body budu řadit chronologicky podle příspevků v diskuzi
- Důvod je naprosto jednoduchý, protože před prázdninami nam zapojili kabelovy Internet a nastal problem mam dva pocitace a puvodne na Dial-upu jsem je měl propojen skrz Proxy