Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tak dnes to bude druhá část mého multibootu Windows XP a Mandrake 9.1. Tento systém byl mým prvním opravdovým setkáním s GNU/linuxem. Již dřívě jsem cosi o tom jiném operačním systému jménem linux slyšel, ale nikdyjsem se neodhodlal nějaký opravdu zkusit, když nebudu brát nějaká ta LiveCD, ale nebylo to ano ... z takovýchto systémlů nepoznáte opravdu výkonný systém jakým bezpochyby Linux je.
Avšak jednoho dne, bylo to někdy kolem roku 2001-02 jsem se konečně donutil nainstalovat si tento super operační systém pro začátečníky s linuxem, tento názor mi nikdo nerozmluví, protože v té době kdy byl Mandrake aktuální byl opravdu jediný OS, který byl opravdu hodně user friendly a hlavně měl spouty grafických klikátek, které nastavovaly snad vše, co kdo mohl kdy potřebovat, Grafickým rozhraním počínaje, apache serverem konče .-).
Jako hlavní plus jsem viděl už na začátku instalace, protože byť jsem měl poměrně starý HW (celeron 500 MHz, 128 RAM, Nvidia TNT 32 MB), tak mi naskočila plně grafická instalace, kterou jsem očekával už podle obrázků z časopisu LinuxExpress (nebo jak se ten časopis jmenoval), který jsem si koupil abych nějak konečne začal s linuxem. V tomto časopise byl přiložen právě GNU/Linux Mandrake 9.1, který podle spousty mých známých, kteří již měli zkušenosti s linuxem a celkově NIXovými stanicemi, byl nejlepší pro start v Linuxu.
V té době kdy vyšly Windows XP a jejich poměrně neintuitivní instalační balíček jsem byl skutku ohromen. Grafická instalace již od začátku instalace. Nejvíce se mi líbilo, že jsem nemusel hledat jednotlivé balíčky, ale pouze jsem si zatrhnul skupiny balíčků, jako jsou Multimediální aplikace, Kancelařský balík atp... no prostě jednoduchá instalace již od začátku až do konce a to jsem přesně potřeboval. Instalace tohoto systému se mi zdařila hned nanpoprvé, což jsem vůbec nečekal, že to bude tak jednoduché.
Jediné, co mi vrtalo hlavou bylo to jak vůbec sputím právě nainstalovaný systém, ale jak na to jsem zjistil hned jakmile jsem přebootoval počítač, který mi poté nabídl výběr mezi mými Windows XP a Mandrake. No prostě paráda. Moc se mi hodily skušenosti s tímto systémem se kterým jsem začínal.
Dovolím si říct, že vše co dnes umím vůči linuxu a celkově i síťování a dálkové správě systému vděčím právě Mandrake 9.1, ve kterém jsem byť vše naklikal, tak mi tam vše fungovalo a já se začal ponořovat do složitostí a i zjednodušení různých aplikací srovnávajících s Windows. Postupem času jsem se dostal až k instalaci GNU/linuxu gentoo, ale to až někdy jindy .-)
Tiskni
Sdílej: