Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
- po nainstalování SuSE 9.1 jsem se mohl hned pustit do kompilace dalších prográmků, které používám mezi něžš patří i GFTP, zdůvodu mé nemoznosti se zžít s příkazem FTP.
po stažení src balíčků z www.linuxsoft.cz jsem se rozhodl si GFTP
zkompilovat, prtože pro SuSE nebyly již připravené balíčky.
klasické příkazy
tar -zxvf gftp....tar.gz
cd gftp....tar.gz
nemusím jistě vysvětlovat
po rozbalení mi nezbývalo nic jiného než se pustit do samotné compilace a instalace.
Trojpříkaz:
./configure
[spousta pismenek ]
make
[este vic pismenek ]
make install
[vytvareni slozek na patricnych mistech a kopirovani souboru ]
po zdárném zkompilování a nainstalování, ale vznikl problém !
a sice ten, že příkaz gftp byl dostupný pouze pro "můj" profil, avšak i tento problém jsem vyřešil chvilkou hledani davkoveho souboru pro prikaz gftp [cesta je /usr/local/bin
], odkud jsem překopíroval dávkové soubory gftp, gftp-gtk a gftp-text
do složky /bin
...
tímto jsem měl zprovozněn přístup k mému webu a různým ftp bodům přes můj oblíbený program GFTP
přes všechny uživatele
budeteli chtít program v budoucnu smazat zadejte ze složky, z které jste program nainstalovani make uninstall
a to je pro dnesek o5 vše Niobi
Tiskni
Sdílej:
/usr/local/bin
do /bin
(co takhle upravit PATH), to si pak při odinstalaci musíš ručně hlídat => na to pravděpodobně zapomeneš => budeš mít bordel v systému.
checkinstall
? Nebo se každý linuxák musí naučit dělat balíčky např. podle vašeho návodu? Nebo se dají balíčky nějak bezproblémově automaticky překonvertovat (např. deb->rpm)?
Aniž bych zacházel do podrobností, smiřte se se skutečností, že configure, make, make install je ve většině případů prostě až ta poslední instance. V (tipuju) 99% případů lze instalaci konkrétního software vyřešit jinak a lépe (ovšem samozřejmě způsobem závislým na konkrétní distribuci).
Máte-li SuSE (nebo jinou RPM-based distribuci), pak je vaším primárním zdrojem Rpmfind, případě Google a variace na téma "název programu RPM". Jiné distribuce znám jen okrajově, nicméně si myslím, že u jakékoliv distribuce "jiné-než-udělej-si-na-koleně-sám" existuje vždy postup lepší*), než přímá kompilace ze zdrojáků.
*) Přičemž "lepší" znamená "korektnější z pohledu konzistence celého systému a jeho dalších aktualizací".
.. tento blog ma prave slouzit k tomu abych se v linuxu zdokonalil ...opravdu? neslouzi k tomu spis forum/poradna?