Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Balík kancelářských programů OpenOffice.org sestavuje český lokalizační tým OpenOffice.org pro uživatele více než třiceti jazyků. Nyní může využívat nový, výkonnější server.
Liberix spravuje obsah mnoha webů, zejména LinuxEXPRES, OpenOffice.cz, openMagazin a mnoha dalších. Zaměřujeme se na konkrétní aktivity, které mají jasný význam pro uživatele svobodného softwaru nebo pro lidi, kteří FOSS dosud neznají. Volíme přitom cestu "informovat, ale nenutit".
Během října proběhlo v Karviné pásmo seminářů (Ne)bezpečný internet, které pro žáky základních škol připravil Městský dům kultury Karviná ve spolupráci s Policií ČR a Liberix, o.p.s.
Před pěti lety, 25. dubna 2005, byla do rejstříku obecně prospěšných společností, vedeného krajským soudem v Ostravě, zapsána společnost Liberix. Již pět let společnost podporuje rozvoj open source softwaru, pořádá osvětové akce a zvyšuje povědomí o otevřených technologiích.
Je hloupé, že svůj příspěvek téměř po roce uvedu stejným výkřikem, tedy "Hledá se programátor!", ale co už. Hledá se programátor.
Moodle je prostředí pro elearning. Kromě různých typů obsahu obsahuje také prostředí pro testy a jejich vyhodnocování. Testy lze importovat z několika textových formátů.
Liberix, o.p.s. organizuje také letos ve spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední průmyslovou školou elektrotechnickou a společností QCM s.r.o. konferenci pro uživatele a další zájemce o svobodný software. Akce s názvem Open Workshop Olomouc proběhne v sobotu 24.11.2007 v budově VOŠ a SPŠE Olomouc, kde se již v minulých letech konaly konference LinuXchange a Openchange.
I letos na podzim - v sobotu 24.11.2007 - se bude konat už tradiční olomoucká konference, letos pod názvem Open Workshopo Olomouc.
Před časem jsem tady prudil ohledně českého týmu KDE. Chtěl jsem se přidat a lokalizovat, nejlépe nápovědy. AKTUALIZOVÁNO O ODKAZY.
Minule jsem tu psal o tom, jak se mi nepodařilo kontaktovat český tým a jak je to celé divné.
Rozhodl jsem se, že se mi KDE líbí natolik, že se pokusím pomoci při lokalizaci tam, kde na to budu stačit. Třeba bych mohl občas přeložit nějakou nápovědu nebo se třeba starat o nějakou stránku s informacemi a hlídat aktuálnost. Své zkušenosti jsem shrnul do následujícího článku.
Tož děcka. V patek 20.aprila (skorem neska) se v ostravske hospodě na naměsti SNP kona dalši setkáni linuxovych manyjaku zOstravy a okoli.
Začínají mi chodit soubory s příponou, která končí na x. Ano, .docx, .pptx a podobné krásy. Jak na ně?
Zhruba před dvěma lety (přesně 24.3.2005) jsem si vyfotil "velikonoční" špenátové jídlo a napsal zápisek do blogu, jakože jsou Velikonoce, nic víc.
Jak jsem psal před časem, koupil jsem si tuhle potvoru. Na distribučním kubunťáckém jádře (.17) si ani neškrtla a já vůl jsem sledoval v podstatě jen wiki LinuxTV v bláhové naději, že poznámka "- dib7000p.ko (Patrick finished the driver but it's still in hg)" brzy zmizí a bude zmizelá.
Na notebooku, který v podstatě nemusím a nechci vypínat nebo restartovat, jsem k tomu po jisté době násilím donucen.
Školy často používají jeden z mála existujících systémů pro vedení komplexní agendy. Jedním z nich je SAS.
Rozhodl jsem se používat některé programy z "balíku" KEduca. Některé věci mi ale chyběly, tak jsem se rozhodl přihlásit do konference a zeptat se, jestli by nešly doprogramovat.
Mám asi dva roky starý skener, jehož zprovoznění jsem zhruba popsal v sekci Hardware. Člověk zapomíná, mění distribuce, čímž se startovní podmínky stále mění. Takže tedy znovu, pořádně a polopatě. Co dělat se skenerem, když ho připojíte, a ono nic?
Hledám nějaký plugin do Wordpressu, který by mi umožnil spravovat soubory ke stažení.
Hledám nějaký prezentační program, který by měl zhruba následující vlastnosti.
Už to tady padlo mnohokrát - jak otevřít nový panel v běžící instanci Konqueroru.
Následuje hrubý seznam věcí, které byste neměli nikdy dělat - vedou dříve či později ke zhroucení systému. Zde vycházím z Ubuntu, ale věřím, že uvedená pravidla "lze aplikovat" na jakýkoliv Linux (nedělejte to!).
U starých (ale oblíbených) aplikací, jako je Xpdf, může nastat problém s tiskem.
Titulek vyjadřuje můj názor k tématu "Instalace softwaru v Linuxu" a nelze jej brát zcela doslova.
Věděl jsem, že v ČRo jsou lidi, kteří mají přehled, a snaží se podporovat alternativy. Dnes jsem byl mile překvapen.
Tento příspěvek je spíše otázka, ale taková blogovací... Potřebuju poradit se zvukem v GNOME.
Jak už jsem psal, hledal jsem DVB-T zařízení. Nakonec jsem se nechal přemluvit a koupil jsem si replikátor USB a portů a hlavně USB stick pro příjem DVB-T.
Minulý týden, v sobotu 8. července 2006, se uskutečnil sraz adminů abclinuxu.cz
Balíček teTeX obsahuje LaTeXové a příbuzné programy a je standardem v linuxových distribucích. csTeX je jeho součástí a obsahuje podporu pro české varianty programů a balíčků TeX, LaTeX a dalších.
Už dříve jsem psal, že uvažuji o používání konzolových aplikací pro vedení osobní agendy, jako jsou maily, úkoly, připomínky, plánovač, kalendář.
Občas čtu zejména v technických textech obraty, které jsou v češtině zcela nepatřičné.
Taky vás udivuje, proč se premiér Jiří Paroubek rozhodl letět do Egypta? Znáte důvod? Já ano.
Uff, to je název. Ale k zápisku mě vedly minuty Hannibala, které jsem zrovna viděl.
Když vám padá OpenOffice.org s jedním otevřeným (potažmo prázdným) dokumentem,