Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Liberix, o.p.s. organizuje také letos ve spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední průmyslovou školou elektrotechnickou a společností QCM s.r.o. konferenci pro uživatele a další zájemce o svobodný software. Akce s názvem Open Workshop Olomouc proběhne v sobotu 24.11.2007 v budově VOŠ a SPŠE Olomouc, kde se již v minulých letech konaly konference LinuXchange a Openchange.
Záměrem organizátorů je oslovit především začínající uživatele a ty, kteří uvažují o přechodu, ale něco jim v tom brání. Hlavní témata přednášek a seminářů se zaměří na oblasti:
Půjde o přednášky a zejména semináře především o hrách, zábavě, moderních komunikačních nástrojích, výukovém softwaru, kancelářském softwaru, účetnictví, softwaru pro zdravotně postižené atp. Nejen pro zástupce obcí či měst je určen příspěvek na téma Co obnáší úprava webu s ohledem na Pravidla tvorby přístupného webu, který upozorní na časté chyby webových stránek měst a obcí s poukazem na řešení těchto problémů.
Zvláštní pozornost jistě přitáhne také přednáška pana Radka Vokála z firmy Red Hat Czech, který přislíbil prezentaci dlouho diskutovaných nízkonákladových notebooků pro děti z rozvojových zemí, známých pod zkratkou OLPC (One Laptop Per Child), běžících samozřejmě na Linuxu.
Z programu dále vybíráme:
Akce se bude odehrávat ve dvou rovinách:
Všichni zájemci nejen z Olomouce jsou srdečně zváni. Kompletní program a aktuální informace naleznete na stránkách owo.liberix.cz.
Tiskni
Sdílej: