Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Je hloupé, že svůj příspěvek téměř po roce uvedu stejným výkřikem, tedy "Hledá se programátor!", ale co už. Hledá se programátor.
Moodle je prostředí pro elearning. Kromě různých typů obsahu obsahuje také prostředí pro testy a jejich vyhodnocování. Testy lze importovat z několika textových formátů.
Liberix, o.p.s. organizuje také letos ve spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední průmyslovou školou elektrotechnickou a společností QCM s.r.o. konferenci pro uživatele a další zájemce o svobodný software. Akce s názvem Open Workshop Olomouc proběhne v sobotu 24.11.2007 v budově VOŠ a SPŠE Olomouc, kde se již v minulých letech konaly konference LinuXchange a Openchange.
I letos na podzim - v sobotu 24.11.2007 - se bude konat už tradiční olomoucká konference, letos pod názvem Open Workshopo Olomouc.
Před časem jsem tady prudil ohledně českého týmu KDE. Chtěl jsem se přidat a lokalizovat, nejlépe nápovědy. AKTUALIZOVÁNO O ODKAZY.
Minule jsem tu psal o tom, jak se mi nepodařilo kontaktovat český tým a jak je to celé divné.
Rozhodl jsem se, že se mi KDE líbí natolik, že se pokusím pomoci při lokalizaci tam, kde na to budu stačit. Třeba bych mohl občas přeložit nějakou nápovědu nebo se třeba starat o nějakou stránku s informacemi a hlídat aktuálnost. Své zkušenosti jsem shrnul do následujícího článku.
Tož děcka. V patek 20.aprila (skorem neska) se v ostravske hospodě na naměsti SNP kona dalši setkáni linuxovych manyjaku zOstravy a okoli.
Začínají mi chodit soubory s příponou, která končí na x. Ano, .docx, .pptx a podobné krásy. Jak na ně?
Jak jsem psal před časem, koupil jsem si tuhle potvoru. Na distribučním kubunťáckém jádře (.17) si ani neškrtla a já vůl jsem sledoval v podstatě jen wiki LinuxTV v bláhové naději, že poznámka "- dib7000p.ko (Patrick finished the driver but it's still in hg)" brzy zmizí a bude zmizelá.
Na notebooku, který v podstatě nemusím a nechci vypínat nebo restartovat, jsem k tomu po jisté době násilím donucen.
Školy často používají jeden z mála existujících systémů pro vedení komplexní agendy. Jedním z nich je SAS.
Rozhodl jsem se používat některé programy z "balíku" KEduca. Některé věci mi ale chyběly, tak jsem se rozhodl přihlásit do konference a zeptat se, jestli by nešly doprogramovat.
Mám asi dva roky starý skener, jehož zprovoznění jsem zhruba popsal v sekci Hardware. Člověk zapomíná, mění distribuce, čímž se startovní podmínky stále mění. Takže tedy znovu, pořádně a polopatě. Co dělat se skenerem, když ho připojíte, a ono nic?
Hledám nějaký plugin do Wordpressu, který by mi umožnil spravovat soubory ke stažení.
Už to tady padlo mnohokrát - jak otevřít nový panel v běžící instanci Konqueroru.
Následuje hrubý seznam věcí, které byste neměli nikdy dělat - vedou dříve či později ke zhroucení systému. Zde vycházím z Ubuntu, ale věřím, že uvedená pravidla "lze aplikovat" na jakýkoliv Linux (nedělejte to!).
U starých (ale oblíbených) aplikací, jako je Xpdf, může nastat problém s tiskem.
Titulek vyjadřuje můj názor k tématu "Instalace softwaru v Linuxu" a nelze jej brát zcela doslova.
Tento příspěvek je spíše otázka, ale taková blogovací... Potřebuju poradit se zvukem v GNOME.
Jak už jsem psal, hledal jsem DVB-T zařízení. Nakonec jsem se nechal přemluvit a koupil jsem si replikátor USB a portů a hlavně USB stick pro příjem DVB-T.
Minulý týden, v sobotu 8. července 2006, se uskutečnil sraz adminů abclinuxu.cz
Balíček teTeX obsahuje LaTeXové a příbuzné programy a je standardem v linuxových distribucích. csTeX je jeho součástí a obsahuje podporu pro české varianty programů a balíčků TeX, LaTeX a dalších.
Už dříve jsem psal, že uvažuji o používání konzolových aplikací pro vedení osobní agendy, jako jsou maily, úkoly, připomínky, plánovač, kalendář.
A nastal opět ten lítostivý čas plný nenávisti, slz a pochybností: pololetí.
A dneska to kupodivu klouzalo. A nemyslím tím náledí. Klíčová slova: Ubuntu, notebook HP nx6110, dial-up neboli vytáčené připojení pomocí interního modemu. UPDATE.
Minule jsem psal, že přecházím na debian. Myslel jsem si dosud, že jsem taky napsal, jak se mnou deb vyběhl, ale asi se mi to zdálo, protože zápis nevidím.
Už asi před půrokem jsem se dostal k souboru, ve kterém sepsal Bohdan Milar krátký přehled unixových příkazů.
Jojo. Slackware u mě v podstatě dosloužil, až mě to dojímá. Současný stav mezi 10.1 a -current, který mám na disku,
Tak jsem si po pěti letech tužeb, roce somrování (na sobě), dvou letech závisti a třech měsících vzteku konečně koupil notebook. Je to HP nx6110, zatím jsem nevytvořil záznam v sekci Hardware (je jich tam už dost).
Co je to VPN, jsem zhruba věděl, ale nikdy jsem neměl příležitost ani důvod to zkoušet. Teď se situace změnila a já
Mám vcelku bohatou praxi, co se týče čtení cizích textů, takže vím, že mnozí lidé nejsou úplně schopni psát podle platných pravidel českého jazyka. Nehodlám se jim posmívat, snažím se pomáhat, aby byly výsledky jejich činnosti co nejlepší.
Fuckt nemůžu za to, že dnes píšu už třetí post. Ale dneska se toho tolik událo!
Tento zápis opravdu není z druhu "Jak všechno udělat =v mém oblíbeném editoru=". Pracuji v NEditu a spoustu věcí zapomínám.
Tahle glosa se mi válí na disku už asi čtyři roky - od doby, kdy jsem si pořídil druhý, starý, počítač a byl jsem nadšen tím, co všechno s Linuxem dokáže. Protože jsem nebyl schopen tento text uveřejnit v žádném médiu (nehodilo se to), rozhodl jsem se, že ho zveřejním tady a teď.
Začínám si pohrávat s myšlenkou, že pro mě bude vhodnější jiný mailový klient než Thunderbird. Velkou roli hrál fakt, že jsem byl včera po dlouhé době nucen přidat nový účet, který se ovšem neráčí zobrazit v přehledu mailových kont.
Tak jsem se snažil přetrhnout, když jsem po šesté hodině četl v linuxové konfeře, že vyšel nový Adobe Reader (sic!). Výsledkem byla sice rychlá zprávička, ale název jsem zvojtil.
Rád bych věděl, co se vám na Abíčku líbí, ale i nelíbí, to hlavně. Dělám ho něco přes rok a