Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jojo. Slackware u mě v podstatě dosloužil, až mě to dojímá. Současný stav mezi 10.1 a -current, který mám na disku,
se nedá používat, například nejsem schopen připojit klíčenku, ačkoli jsou všechny moduly načtené. Blbne mi vypalovačka a za ty dva roky už mi došla trpělivost. Nemůžu aktualizovat věci do GNOME, nebaví mě už kompilace a shánění různých "zvláštních" aplikací (= všechny, které nejsou na LinuxPackages a SlackIt).
Neznamená to, že bych na Slacka zanevřel. Jenom mi neroste pod rukama, ale naopak dost uhnívá. A já potřebuju to, co jsem dost dlouho u jiných nechápal. Fungující systém. Just plug and play. Teda to ne, co to kecám. Spíš systém, který just works. Nepíšu sem kvůli flamu, spíš si vylívám srdéčko.
Tímto děkuju Janu Outratovi, který mi minulý týden na LinuXchange dal dvě DVD Debianu - ještě mu za to dlužím těch pár korun, ale myslím na to... ;) Takže na notebooku je Ubuntu, začínám se sžívat, ale spíš se mi líbí ten Debian, který tam uvnitř tepe.
Jenomže na desktopu jaksi nemám DVD čtečku. Takže stahuju businesscard.iso, dám ho na klíčenku, nabootuji a instalaci poběží přes NFS z notebooku. Záloha provedena, času docela dost, na pití tu taky něco je, bude fotbal, přítelkyně venku... Ideální večer, ne?
Tiskni
Sdílej:
Já jsem zklouznul k FreeBSD - jednoduchost slackware, repositáře srovnatelné s debianem a co tam není (nebo mám exotické kompilační požadavky) to najdu v portech jako na gentoo. Pro mne se to jevilo jako geniální kombinace - je tam pár rozdílů proti Linuxu, ale dosud mi přijdou jako nepodstatné (např. primárně má BSD vlastní základní utility (cp, ls...) s odlišnými přepínači, ale ty GNU verze se tam najdou samozřejmě také...).
Abych jen nechválil - podpora HW je podstatně méně obsáhlá . Ale původní počítač se mi po mnoha letech rozbil a oprava se už nevyplatila. Ten nový jsem už kupoval s ohledem na kompatibilitu s FreeBSD a s Linuxem, takže jsem měl výhodu při rozhodování.
Každý přechod je bolestný - tak ať to bolí co nejméně...