Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jojo. Slackware u mě v podstatě dosloužil, až mě to dojímá. Současný stav mezi 10.1 a -current, který mám na disku,
se nedá používat, například nejsem schopen připojit klíčenku, ačkoli jsou všechny moduly načtené. Blbne mi vypalovačka a za ty dva roky už mi došla trpělivost. Nemůžu aktualizovat věci do GNOME, nebaví mě už kompilace a shánění různých "zvláštních" aplikací (= všechny, které nejsou na LinuxPackages a SlackIt).
Neznamená to, že bych na Slacka zanevřel. Jenom mi neroste pod rukama, ale naopak dost uhnívá. A já potřebuju to, co jsem dost dlouho u jiných nechápal. Fungující systém. Just plug and play. Teda to ne, co to kecám. Spíš systém, který just works. Nepíšu sem kvůli flamu, spíš si vylívám srdéčko.
Tímto děkuju Janu Outratovi, který mi minulý týden na LinuXchange dal dvě DVD Debianu - ještě mu za to dlužím těch pár korun, ale myslím na to... ;) Takže na notebooku je Ubuntu, začínám se sžívat, ale spíš se mi líbí ten Debian, který tam uvnitř tepe.
Jenomže na desktopu jaksi nemám DVD čtečku. Takže stahuju businesscard.iso, dám ho na klíčenku, nabootuji a instalaci poběží přes NFS z notebooku. Záloha provedena, času docela dost, na pití tu taky něco je, bude fotbal, přítelkyně venku... Ideální večer, ne?
Tiskni
Sdílej:
Já jsem zklouznul k FreeBSD - jednoduchost slackware, repositáře srovnatelné s debianem a co tam není (nebo mám exotické kompilační požadavky) to najdu v portech jako na gentoo. Pro mne se to jevilo jako geniální kombinace - je tam pár rozdílů proti Linuxu, ale dosud mi přijdou jako nepodstatné (např. primárně má BSD vlastní základní utility (cp, ls...) s odlišnými přepínači, ale ty GNU verze se tam najdou samozřejmě také...).
Abych jen nechválil - podpora HW je podstatně méně obsáhlá . Ale původní počítač se mi po mnoha letech rozbil a oprava se už nevyplatila. Ten nový jsem už kupoval s ohledem na kompatibilitu s FreeBSD a s Linuxem, takže jsem měl výhodu při rozhodování.
Každý přechod je bolestný - tak ať to bolí co nejméně...