Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jojo. Slackware u mě v podstatě dosloužil, až mě to dojímá. Současný stav mezi 10.1 a -current, který mám na disku,
se nedá používat, například nejsem schopen připojit klíčenku, ačkoli jsou všechny moduly načtené. Blbne mi vypalovačka a za ty dva roky už mi došla trpělivost. Nemůžu aktualizovat věci do GNOME, nebaví mě už kompilace a shánění různých "zvláštních" aplikací (= všechny, které nejsou na LinuxPackages a SlackIt).
Neznamená to, že bych na Slacka zanevřel. Jenom mi neroste pod rukama, ale naopak dost uhnívá. A já potřebuju to, co jsem dost dlouho u jiných nechápal. Fungující systém. Just plug and play. Teda to ne, co to kecám. Spíš systém, který just works. Nepíšu sem kvůli flamu, spíš si vylívám srdéčko.
Tímto děkuju Janu Outratovi, který mi minulý týden na LinuXchange dal dvě DVD Debianu - ještě mu za to dlužím těch pár korun, ale myslím na to... ;) Takže na notebooku je Ubuntu, začínám se sžívat, ale spíš se mi líbí ten Debian, který tam uvnitř tepe.
Jenomže na desktopu jaksi nemám DVD čtečku. Takže stahuju businesscard.iso, dám ho na klíčenku, nabootuji a instalaci poběží přes NFS z notebooku. Záloha provedena, času docela dost, na pití tu taky něco je, bude fotbal, přítelkyně venku... Ideální večer, ne?
Tiskni
Sdílej:
Já jsem zklouznul k FreeBSD - jednoduchost slackware, repositáře srovnatelné s debianem a co tam není (nebo mám exotické kompilační požadavky) to najdu v portech jako na gentoo. Pro mne se to jevilo jako geniální kombinace - je tam pár rozdílů proti Linuxu, ale dosud mi přijdou jako nepodstatné (např. primárně má BSD vlastní základní utility (cp, ls...) s odlišnými přepínači, ale ty GNU verze se tam najdou samozřejmě také...).
Abych jen nechválil - podpora HW je podstatně méně obsáhlá . Ale původní počítač se mi po mnoha letech rozbil a oprava se už nevyplatila. Ten nový jsem už kupoval s ohledem na kompatibilitu s FreeBSD a s Linuxem, takže jsem měl výhodu při rozhodování.
Každý přechod je bolestný - tak ať to bolí co nejméně...