Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Balík kancelářských programů OpenOffice.org sestavuje český lokalizační tým OpenOffice.org pro uživatele více než třiceti jazyků. Nyní může využívat nový, výkonnější server.
Ten ve prospěch projektu věnoval největší německý výrobce serverů Thomas-Krenn.AG prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Liberix. Čas pro vytvoření softwarových balíků se díky novému stroji zkrátil o třetinu.
Program samotný vzniká za podpory společnosti Oracle a také komunit uživatelů na celém světě. Klíčovou roli hraje český lokalizační tým, který zodpovídá za výsledné sestavení programu v mnoha jazycích. Finální binární podoba se dosud vytvářela na pět let starém stroji. Právě ten byl nyní nahrazen novým, výkonnějším.
Výkonný server věnovala německá firma Thomas-Krenn.AG, která už v minulosti několikrát podpořila různé open-source projekty, např. Debian nebo Flightgear.
Server je umístěn na Pedagogické fakultě UPOL, a to díky ochotě pana Klementa, proděkana pro informační a vzdělávací technologie.
Děkujeme dárci a všem zapojeným lidem, kteří pomohli realizaci celé akce. Další informace na webu Liberix.cz a na webu OpenOffice.cz.
Tiskni
Sdílej:
Myslel sem, že teď je na výsluní LibreOffice, a že OpenOffice je pomalu mrtvý projekt. Hlavní ditribuce, jako Mandriva, Ubuntu apod. přece přešly na LibreOffice.Ale ty si LibreOffice kompilují sami.
Hlavní ditribuce, jako Mandriva, UbuntuArch linux,...