Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rust je víceúčelový, multiparadigmatický, kompilovaný programovací jazyk, vyvinutý Mozilla Research. Je navržen jako "bezpečný, paralelní, praktický programovací jazyk", podporující čistě funkcionální, imperativní, procedurální, a objektově orientované programovací styly.
Cílem Rustu je být dobrým jazykem pro vytváření vysoce paralelních a vysoce bezpečných systémů. Toto byl základ pro soubor vlastností s důrazem na bezpečnost, kontrolu rozvržení paměti, a paralelizmu. Výkon Rustu je srovnatelný s výkonem C a C++.
Syntaxe Rustu je podobná syntaxi C a C++, s bloky kódu ohraničenými složenými závorkami, a řídící klíčová slova programu jako if, else, while, a for. Ne všechna klíčová slova jazyků C a C++ jsou přítomna, zatímco některá další (jako například match pro vícenásobné skoky, podobné switch v jiných jazycích) byla zaměněna nebo přidána. Přes syntaktickou podobnost je Rust sémanticky velmi odlišný od C a C++.
Tento systém je navržen být paměťově bezpečný, nepovolující neinicializované ukazatele (NULL) a znemožňující neplatné ukazatele. Datové hodnoty mohou být inicializovány pouze několika pevnými způsoby, tyto všechny však vyžadují inicializovaný vstup. Životní cyklus ukazatelů a jejich neměnnost umožňuje kompilátoru předejít mnohým typům chyb, které jsou možné v C++, a to i při použití jeho inteligentních ukazatelů.
Tento typový systém podporuje způsob podobný typovým třídám, jménem traits, inspirovaném přímo jazykem Haskell. Jedná se o nástroj pro ad-hoc polymorfizmus, čehož bylo dosaženo přidáním omezení psát deklarace proměnných. Další vlastnosti z jazyka Haskell, jako jsou higher-kinded polymorfizmus, zatím nejsou podporovány.
Rust nepoužívá automatickou správu dat (garbage collection), jako je použita jazyky Java a .NET .
Rust umožňuje odvození typu ('type-inference') pro proměnné deklarované použitím klíčového slova let. Tyto proměnné, původně inicializované s cílem určit jejich typ, nevyžadují zachovat původně přidělenu hodnotu. Pokud kompilátor nenalezne příslušné větvi proměnné přesnou hodnotu, kompilace končí chybou.
Funkce mohou používat generické parametry, ale ty musí být vázány traity. Neexistuje způsob, jak obejít signatury typů a přitom ve funkcích a operátorech využívat generické proměnné.
Objektový systém v Rustu je založen okolo implementací traitů a struktur. Jejich použití nahrazuje roli tříd v jiných (objektových) jazycích, a je definována klíčovým slovem impl. Dědičnost a polymorfizmus jsou poskytovány traity; umožňují je metody, které jsou definovány v mixinech k implementaci. Strukturované typy jsou použity pro definici polí. Implementace a traity nemohou definovat pole sami, a pouze traity mohou poskytovat inheritanci, kvůli zamezení diamond problem jazyka C++.
Renderovací engine nové generace Mozilla Servo a Mozilla Firefox je vyvíjeno v jazyce Rust
Rust a Servo jsou vyvíjeny společně Mozillou a Samsungem. Servo je oproti standartnímu renderovacímu jádru až 4x rychlejší mj. také díky dobrému paralelizmu.
Nyní existuje překladač (více zde) z jazyka C do jazyka Rust. Řeší mj. překlad konstrukcí jazyka C s příkazem goto. Je napsán v Haskellu. Mozilla podporuje jeho vývoj.
Prostředí: | |
Licence: | MPL, APL |
Domovská stránka: | http://www.rust-lang.org/ (1497×) |
Adresa ke stažení: | http://www.rust-lang.org/ |
Je alternativou k: | CPP, C, D, Go |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Georgeek, 5.7.2014 17:44 | Poslední úprava: Georgeek, 15.4.2022 19:48 | Další přispěvatelé: Fluttershy, yay!, candat | Historie změn | Zobrazeno: 7681×
Tiskni
Sdílej: