V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Rust je víceúčelový, multiparadigmatický, kompilovaný programovací jazyk, vyvinutý Mozilla Research. Je navržen jako "bezpečný, paralelní, praktický programovací jazyk", podporující čistě funkcionální, imperativní, procedurální, a objektově orientované programovací styly.
Cílem Rustu je být dobrým jazykem pro vytváření vysoce paralelních a vysoce bezpečných systémů. Toto byl základ pro soubor vlastností s důrazem na bezpečnost, kontrolu rozvržení paměti, a paralelizmu. Výkon Rustu je srovnatelný s výkonem C a C++.
Syntaxe Rustu je podobná syntaxi C a C++, s bloky kódu ohraničenými složenými závorkami, a řídící klíčová slova programu jako if, else, while, a for. Ne všechna klíčová slova jazyků C a C++ jsou přítomna, zatímco některá další (jako například match pro vícenásobné skoky, podobné switch v jiných jazycích) byla zaměněna nebo přidána. Přes syntaktickou podobnost je Rust sémanticky velmi odlišný od C a C++.
Tento systém je navržen být paměťově bezpečný, nepovolující neinicializované ukazatele (NULL) a znemožňující neplatné ukazatele. Datové hodnoty mohou být inicializovány pouze několika pevnými způsoby, tyto všechny však vyžadují inicializovaný vstup. Životní cyklus ukazatelů a jejich neměnnost umožňuje kompilátoru předejít mnohým typům chyb, které jsou možné v C++, a to i při použití jeho inteligentních ukazatelů.
Tento typový systém podporuje způsob podobný typovým třídám, jménem traits, inspirovaném přímo jazykem Haskell. Jedná se o nástroj pro ad-hoc polymorfizmus, čehož bylo dosaženo přidáním omezení psát deklarace proměnných. Další vlastnosti z jazyka Haskell, jako jsou higher-kinded polymorfizmus, zatím nejsou podporovány.
Rust nepoužívá automatickou správu dat (garbage collection), jako je použita jazyky Java a .NET .
Rust umožňuje odvození typu ('type-inference') pro proměnné deklarované použitím klíčového slova let. Tyto proměnné, původně inicializované s cílem určit jejich typ, nevyžadují zachovat původně přidělenu hodnotu. Pokud kompilátor nenalezne příslušné větvi proměnné přesnou hodnotu, kompilace končí chybou.
Funkce mohou používat generické parametry, ale ty musí být vázány traity. Neexistuje způsob, jak obejít signatury typů a přitom ve funkcích a operátorech využívat generické proměnné.
Objektový systém v Rustu je založen okolo implementací traitů a struktur. Jejich použití nahrazuje roli tříd v jiných (objektových) jazycích, a je definována klíčovým slovem impl. Dědičnost a polymorfizmus jsou poskytovány traity; umožňují je metody, které jsou definovány v mixinech k implementaci. Strukturované typy jsou použity pro definici polí. Implementace a traity nemohou definovat pole sami, a pouze traity mohou poskytovat inheritanci, kvůli zamezení diamond problem jazyka C++.
Renderovací engine nové generace Mozilla Servo a Mozilla Firefox je vyvíjeno v jazyce Rust
Rust a Servo jsou vyvíjeny společně Mozillou a Samsungem. Servo je oproti standartnímu renderovacímu jádru až 4x rychlejší mj. také díky dobrému paralelizmu.
Nyní existuje překladač (více zde) z jazyka C do jazyka Rust. Řeší mj. překlad konstrukcí jazyka C s příkazem goto. Je napsán v Haskellu. Mozilla podporuje jeho vývoj.
Prostředí: | |
Licence: | MPL, APL |
Domovská stránka: | http://www.rust-lang.org/ (1498×) |
Adresa ke stažení: | http://www.rust-lang.org/ |
Je alternativou k: | CPP, C, D, Go |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Georgeek, 5.7.2014 17:44 | Poslední úprava: Georgeek, 15.4.2022 19:48 | Další přispěvatelé: Fluttershy, yay!, candat | Historie změn | Zobrazeno: 7718×
Tiskni
Sdílej: