Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Liberix spravuje obsah mnoha webů, zejména LinuxEXPRES, OpenOffice.cz, openMagazin a mnoha dalších. Zaměřujeme se na konkrétní aktivity, které mají jasný význam pro uživatele svobodného softwaru nebo pro lidi, kteří FOSS dosud neznají. Volíme přitom cestu "informovat, ale nenutit".
Tímto zápisem bych rád upozornil na aktivity obecně prospěšné společnosti Liberix. Soustředím se stručně a krátce na jednu věc - jaké materiály vytváříme díky finančním darům, které obdržíme od našich podporovatelů.
Spravujeme portál OpenOffice.cz. Momentálně připravujeme novou verzi portálu (na novém vzhledu pracuje Jakub Weber, mladý grafik z Opavy), která bude obsahovat:
Trvale podporujeme výrobu rozšíření pro OpenOffice.org, už je jich více než dvacet a autorovu práci jsme ocenili několika tisíci korunami. Zatím poslední doplněk: JP Typografia
Dále jsme vytvořili vizuální pomůcku - Karty rychlé nápovědy. Jsou určeny zejména začínajícím uživatelům (tedy většině), kteří nevědí "co kde hledat". Vhodné do škol a kanceláří.
Kromě toho, že spravujeme uvedené portály a třeba také Scribus.cz, jsme připravili PDF brožuru o zpracování digitální fotografie pomocí open source nástrojů. Také ona je k dispozici zcela zdarma, ale předpokládám, že to nemusím zdůrazňovat a že to vyplynulo z kontextu.
Vše uvedené děláme jako neziskovka pro uživatele, veřejnost, kohokoliv. Velmi přitom potřebujeme slyšet názor uživatelů - děláme to dobře?
A pak finanční dary. Jsou pro nás velmi důležitým zdrojem financí - peníze přitom spotřebováváme tak, aby výsledek sloužil veřejnosti. Samozřejmě to není náš jediný zdroj financí, ale je velmi důležitý.
Prosíme vás tedy o podporu naší činnosti. Na výběr je množství metod, aktuálně jsme zprovoznili mikroplatební systém Flattr a klasický PayPal. Za váš případný dar děkujeme. Nečekáme ale jen na peníze - cenný je pro nás i dobrý komentář nebo nabídka pomoci. Ostatně peníze potřebujeme pro obecně prospěšnou práci, nikoliv pro sebe.
Vaše nápady nebo komentáře jsou pro nás důležité. Napište nám, sledujte naše aktivity, retwítujte naše hlášky, pojďte s námi na pivo (obvykle po konferencích). A zkuste zvážit, jestli byste nám mohli poslat nějaký příspěvek. My vaše peníze použijeme pro rozvoj open source v ČR.
Děkujeme.
http://www.facebook.com/Liberix
Tiskni
Sdílej:
Ano, chceme vytvářet mobilní formáty.
Co to jsou mobilní formáty?