Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Vzhledem k tomu, že u předchozího zápisku o Předpovědi pro kraje se zdvihla vlna kritiky týkající se použití, nebo spíše nepoužití, volného místa (což je dobře, protože když lidi pindají jen na vzhled tak to asi funguje) jsem se rozhodl v tom trochu povrtat. Blog ukazuje připravované změny vzhledu a anketu, kde můžete vyjádřit svůj názor ke změnám.
Tento zápisek částečně navazuje na můj předchozí zápisek „Předpověď počasí pro Android.“ V zápisku nejprve popíši pár novinek které přibyly od mého předchozího blogu. V další části bych se rád obrátil na čtenáře ohledně testování nové verze. V blogu najdete i pár tipů na řešení problémů, na které jsem narazil.
Tak jsem napsal svoji první aplikaci pro Android! Jde o předpověď počasí, která zřejmě jako jediná svého druhu stahuje předpověď pro kraje ze stránek Českého hydrometeorologického úřadu. Jejich předpovědi se mi totiž osvědčily zdaleka nejvíc.
Tak, a je to tady. Po asi šesti letech se mi rozbila moje věrná Nokia 6131. Po nedávném pádu jsem zaznamenal výpadky mikrofonu, občas i sluchátka, což je zrovna u telefonu dost velký problém. Dočasně jsem to vyřešil stařičkým Sony Ericssonem T300, ale oproti Nokii je to hrůza. Hlavně klávesnice je mizerná (čti prťavé a strašně tuhé klávesy). Takže teď se sháním po novém mobilu. A to, jak se ukazuje, není úplně snadné. Proto tento „help mí, pls“ blog
Protože ne všichni sledují novinky okolo blenderu, dovolil bych si upozornit na zajímavý krátký (11 minut) filmeček Reversion, kompletně vytvořený v Blenderu. Troufám si říci, že je na srovnatelné úrovni (ne-li lepší – pár věcí mi ale hodně vadilo, viz dále) než existující filmy sponzorované Blender Foundation.
Po dlouhé době posílám nějaké novinky okolo eilin, ovladače pro monitory EIZO. Za tu dobu se toho dost změnilo. Vydal jsem několik verzí, přidal GUI a prostě je eilin teď celkově o dost lepší než kdy předtím.
Tak a je tu nová verze eilin – utility pro ovládání monitorů Eizo. Nejvýznamnější novinkou je přesunutí „magických“ čísel ze zdrojáku do konfiguračního souboru a podpora monitoru S2243.
Tak jsem zase zpátky, tentokrát s novou utilitkou. Utilitka se jmenuje eilin a slouží k ovládání monitorů EIZO pod GNU/Linuxem. eilin vznikl reverzním inženýrstvím ovladačů pro Windows za pomoci Drátožraloka.
Čtení a snaha porozumět cizímu kódu může zabrat mnoho času, protože se kód může dotýkat mnoha částí programu. Pokud člověk chce kódu porozumět v globálním měřítku, často se to neobejde bez různých obrázků. Proč si to nezautomatizovat?
Příručka „Systémy pro správu verzí“ vznikla jako součást semestrální práce z předmětu KIV/DTP1 (příprava textu pomocí počítače) na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.
Asi nejlépe vystihuje účel této příručky její předmluva:
Tato příručka vznikla na základě zjištění, že mnoho studentů informatiky nikdy nepoužívalo systém pro správu verzí. Někteří o existenci takových systémů ani nevědí. Proto si tato příručka si neklade za cíl být manuálem či referenční příručkou, ale má sloužit jako krátký úvod do problematiky pro všechny, kteří nikdy s žádným takovým systémem nepracovali. Má vysvětlit k čemu systémy pro správu verzí slouží, jak se s nimi pracuje a má pomoci s výběrem vhodného systému.
Obsahuje opravy na základě připomínek p. Ing. Petra Lobaze a lidí z abclinuxu.cz.
Uvítám konstruktivní kritiku – nejen od lidí, co s danými systémy pracují ale hlavně od těch, pro které je tato příručka určena.
Když jsem opět po nějaké době zkompiloval KDevelop z gitu, zjistil jsem, že padá při použít "Find Uses". Jak tedy vypadá hlášení bugu a jeho následná oprava v KDevelopu?
Když jsem si dnes přečetl blogpost „Generátor jmen!“ tak jsem si řekl: proč taky neuveřejnit něco z toho, co jsem vyplodil ve školním prostředí. Takže tady to je – superjednoduchá kalkulačka v ANSI C umožňující počítat rovnice o jedné proměnné kterou jsem udělal jako semestrálku na předmět „Programování v C“).
aneb pokračování minulého zápisu. Včera konečně panoramatická hlava Nodal Ninja 3 MK II přistála na mém stole.
Že by se Plzeň stala dalším místem zmapovaným Google Street View?
Tak a je to tady. Konečně byly oznámeny projekty, které jejichž účast v letošním GSoC byla schválena. Jak jinak, budu se zabývat projekty týkající se Hugin a přidružených aplikací. A samozřejmě nejvíc tomu svému . Na co se tedy můžeme těšit?
Konečně, na základě filosofie "releasy early, release often", jsem se dokopal k tomu, vyjít na veřejnost s novým jednoduchým CMS napsaným v PHP (psáno pro PHP 5, ale je dopředně kompatibilní s PHP 6) zatím využívající jen MySQL databázi (dodělat podporu pro další databáze je vcelku jednoduché, protože je CMS je v tomto ohledu modulární).
Jelikož poslední dobou trošku experimentuji s QT creatorem, napadlo mě, že by bylo pěkné mít dokumentaci ke glibc pěkně dostupnou rovnou z Qt creatoru, který využívá Qt help (soubory .qch).
Dnes se mi podařilo dosáhnout významného úspěchu v přiblížení Archu k opravdovému "workstejšnu" pro grafiku. Dosáhl jsem funkčního pluginu pspi, sloužícího k natahování pluginů z Adobe Photoshop do Gimpu. A pro dobro ostatních ho také uveřejňuji.
Takže právě jsem odeslal první balíčky do repozitáře arch-graphics.
UPDATE: Vyřešeno
Tři hodiny po odeslání bug reportu do gcc bugzilly problém vyřešen jedním z vývojářů. Jelikož tomu nerozumím až tak dobře, tak v zájmu nešíření FUDu napíšu pouze odkaz s řešením.
Pojďte se mnou na lov. Co nás čeká? Spousta nebezpečí, temná zákoutí kódu a hmyzáci všude okolo.
Pomozte mi najít chybu v kombinaci GCC 4.x a Verse.
Hodně lidí se setkalo u wine s problémem, kdy u některých her zůstal kromě herního kurzoru zůstal ještě kurzor X. Pravda, jde jen o estetickou záležitost, ale zkazit dojem z hry to dovede, což některým stačí k ohodnocení GNU/Linuxu jako „blbý, nepoužitelný systém pro chudé studenty “.
Rozhodl jsem se uveřejnit některé hlášky vyskytnuvší se na naší lavici. Pro všechny je zde něco – od chemiků po příznivce Chucka Norrise a Járy Cimrmana.
Aneb letem světem non-3D desktopem. Nečekejte žádný extra dlouhý zápisek. Tedy jen pár screenshotů, praktické zkušenosti za den používání, jak ho zprovoznit (pod Archem) a některé jeho vymoženosti.
Jeliko je redakcnich systemu nedostatek (ironie), rozhodl jsem se vytvorit dalsi. Na vystupu generuje XML, ktere by se melo pomoci XSLT transformace transformovat na XHTML. Až na to, že to nefunguje
Už jsem z toho na bednu :-| Už několik dni sháním motorolu A780 nebo E680i a pořád nic :-|.
Vzhledem k pomerne nedavne vlne screenshotu jsem taky nejake udelal Cerstve jsem totiz nainstalil Arch, takze jsem zaroven udelal mensi zmenu "dizajnu".
Tak si tak pokojně sedím na hodině zeměpisu, a najednou něco uhodí do okna.
Jednou to přijít muselo, píšu zase nějaký návod. Co to bude tentokrát? Kompilace Xorg 7.0 na Slackware 10.2.
V tomto 'článku' budu pojednávat o možnosti jak emulovat virtuální stroj pomocí Qemu
Jsem hroznej, uz se zase chci na neco ptat ;)
No takze k veci, chtel bych nejakou knihu o C++ zamerenou hlavne na praci se soubory a standardni knihovnu.
Protoze tenhle dotaz ohledne nove grafarny temer vubec nesouvisi s linuxem tak ho pisu do blogu.
Pouzivam zakladovku VIA P4PA s chipsetem VT8233A South Bridge
, ktera pouziva jen AGP 4x.
Je mozne na ni zprovoznit grafickou kartu Asus N6200/TD 128MB
? Nejsou s ni v Linuxu nejake problemy?
Nevim, kde jinde se zeptat, tak se ptam tady.
Nevite nekdo o nejakem hostingu, kde bych mohl mit zdarma ulozeny ca 250MiB velky iso.gz soubor s Arachnixem, ale aby ho mohl stahovat kazdy. Takze zadny prasecinky stylu http://www.uschovna.cz/
Film Happy Feet - pokud jste jeste nevideli trailer, stahněte si ho. Když jsem to viděl poprvé tak jsem se docela zasmál
Tak zkousim nejnovejsi Xorg stazena z cvs 17.11. 2005 v 18:22 (to znamena i ten "kod" v titulku)
Tak jsem se konecne rozhodl zkompilovat si na svym slacku Xorg 6.8.2
misto distribucniho