Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
MOD_AUTOLOAD
v /etc/rc.conf
ignorována a moduly budou vždy nahrávány automaticky udevem. Pokud někdo chce mít autodetekci mermomocí vypnutou, nechť si upraví pravidla pro udev, aby k automatickému nahrávání nedocházelo. Pokud někdo má tuto volbu vypnutou, protože udev funguje špatně, je nejvyšší čas si stěžovat v upstreamu udev.
Změna v blacklistování modulů je další významnou změnou. V nových initscripts už nebude možné blacklistovat moduly prefixováním jména modulu vykřičníkem v poli MODULES
v /etc/rc.conf
. Důvod proč (prý) bylo blacklistování řešeno takto byl, že kdysi dávno modprobe ještě neumělo blacklistovat moduly. Nyní modprobe už blacklistovat moduly umí a proto už není tento postup potřeba.
Dříve, vlastně ještě stále (ale už tomu tak dlouhou nebude), bylo blacklistování modulů řešeno skriptem load_modules.sh
, který byl součástí balíčku udev. Jak to fungovalo? Když chtěl udev nahrát modul, zavolal místo modprobe tento skript. Ten prošel pole MODULES
specifikované v rc.conf a pokud byl modul blacklistován, nezavedl ho. Protože se tento skript spouštěl při bootu opravdu často, bylo zpomalení v některých případech znatelné. Podle ohlasů odstranění tohoto skriptu může zrychlit start udev o několik sekund. Dokonce je na Arch Wiki návod, jak urychlit start odstraněním tohoto skriptu.
Nově se moduly blacklistují pomocí nástrojů modprobe. Pro blacklistování modulu stačí přidat jmeno.conf (jmeno může být libovolné jméno, důležitá je jen přípona .conf) soubor do adresáře /etc/modprobe.d, nebo lze upravit některý z již existujících souborů, obsahující řádek:
blacklist jmeno_modulupro každý modul, který se nemá nahrávat.
Pro nastavení sítě se nově používá nástroj ip z iproute2, místo zastaralého ifconfig. S touto změnou došlo i ke změně syntaxe nastavení sítě v /etc/rc.conf
. Dále došlo k přesunutí utility hostname do coreutils. Díky tomu už nejsou zahnívající net-tools vůbec potřeba a můžete je odstranit. Tedy za předpokladu, že jste příslušně aktualizovali svůj rc.conf.
Nicméně i pro ty, kterým se nechce měnit konfiguraci v rc.conf a raději budou používat tu starou nepodporovanou vykopávku jménem ifconfig mám dobrou zprávu. Původní konfigurace by zatím měla zůstat funkční, pokud jsou na systému nainstalovány net-tools
Tiskni
Sdílej:
+1
+1