Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
MOD_AUTOLOAD
v /etc/rc.conf
ignorována a moduly budou vždy nahrávány automaticky udevem. Pokud někdo chce mít autodetekci mermomocí vypnutou, nechť si upraví pravidla pro udev, aby k automatickému nahrávání nedocházelo. Pokud někdo má tuto volbu vypnutou, protože udev funguje špatně, je nejvyšší čas si stěžovat v upstreamu udev.
Změna v blacklistování modulů je další významnou změnou. V nových initscripts už nebude možné blacklistovat moduly prefixováním jména modulu vykřičníkem v poli MODULES
v /etc/rc.conf
. Důvod proč (prý) bylo blacklistování řešeno takto byl, že kdysi dávno modprobe ještě neumělo blacklistovat moduly. Nyní modprobe už blacklistovat moduly umí a proto už není tento postup potřeba.
Dříve, vlastně ještě stále (ale už tomu tak dlouhou nebude), bylo blacklistování modulů řešeno skriptem load_modules.sh
, který byl součástí balíčku udev. Jak to fungovalo? Když chtěl udev nahrát modul, zavolal místo modprobe tento skript. Ten prošel pole MODULES
specifikované v rc.conf a pokud byl modul blacklistován, nezavedl ho. Protože se tento skript spouštěl při bootu opravdu často, bylo zpomalení v některých případech znatelné. Podle ohlasů odstranění tohoto skriptu může zrychlit start udev o několik sekund. Dokonce je na Arch Wiki návod, jak urychlit start odstraněním tohoto skriptu.
Nově se moduly blacklistují pomocí nástrojů modprobe. Pro blacklistování modulu stačí přidat jmeno.conf (jmeno může být libovolné jméno, důležitá je jen přípona .conf) soubor do adresáře /etc/modprobe.d, nebo lze upravit některý z již existujících souborů, obsahující řádek:
blacklist jmeno_modulupro každý modul, který se nemá nahrávat.
Pro nastavení sítě se nově používá nástroj ip z iproute2, místo zastaralého ifconfig. S touto změnou došlo i ke změně syntaxe nastavení sítě v /etc/rc.conf
. Dále došlo k přesunutí utility hostname do coreutils. Díky tomu už nejsou zahnívající net-tools vůbec potřeba a můžete je odstranit. Tedy za předpokladu, že jste příslušně aktualizovali svůj rc.conf.
Nicméně i pro ty, kterým se nechce měnit konfiguraci v rc.conf a raději budou používat tu starou nepodporovanou vykopávku jménem ifconfig mám dobrou zprávu. Původní konfigurace by zatím měla zůstat funkční, pokud jsou na systému nainstalovány net-tools
Tiskni
Sdílej:
+1
+1