Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
MOD_AUTOLOAD
v /etc/rc.conf
ignorována a moduly budou vždy nahrávány automaticky udevem. Pokud někdo chce mít autodetekci mermomocí vypnutou, nechť si upraví pravidla pro udev, aby k automatickému nahrávání nedocházelo. Pokud někdo má tuto volbu vypnutou, protože udev funguje špatně, je nejvyšší čas si stěžovat v upstreamu udev.
Změna v blacklistování modulů je další významnou změnou. V nových initscripts už nebude možné blacklistovat moduly prefixováním jména modulu vykřičníkem v poli MODULES
v /etc/rc.conf
. Důvod proč (prý) bylo blacklistování řešeno takto byl, že kdysi dávno modprobe ještě neumělo blacklistovat moduly. Nyní modprobe už blacklistovat moduly umí a proto už není tento postup potřeba.
Dříve, vlastně ještě stále (ale už tomu tak dlouhou nebude), bylo blacklistování modulů řešeno skriptem load_modules.sh
, který byl součástí balíčku udev. Jak to fungovalo? Když chtěl udev nahrát modul, zavolal místo modprobe tento skript. Ten prošel pole MODULES
specifikované v rc.conf a pokud byl modul blacklistován, nezavedl ho. Protože se tento skript spouštěl při bootu opravdu často, bylo zpomalení v některých případech znatelné. Podle ohlasů odstranění tohoto skriptu může zrychlit start udev o několik sekund. Dokonce je na Arch Wiki návod, jak urychlit start odstraněním tohoto skriptu.
Nově se moduly blacklistují pomocí nástrojů modprobe. Pro blacklistování modulu stačí přidat jmeno.conf (jmeno může být libovolné jméno, důležitá je jen přípona .conf) soubor do adresáře /etc/modprobe.d, nebo lze upravit některý z již existujících souborů, obsahující řádek:
blacklist jmeno_modulupro každý modul, který se nemá nahrávat.
Pro nastavení sítě se nově používá nástroj ip z iproute2, místo zastaralého ifconfig. S touto změnou došlo i ke změně syntaxe nastavení sítě v /etc/rc.conf
. Dále došlo k přesunutí utility hostname do coreutils. Díky tomu už nejsou zahnívající net-tools vůbec potřeba a můžete je odstranit. Tedy za předpokladu, že jste příslušně aktualizovali svůj rc.conf.
Nicméně i pro ty, kterým se nechce měnit konfiguraci v rc.conf a raději budou používat tu starou nepodporovanou vykopávku jménem ifconfig mám dobrou zprávu. Původní konfigurace by zatím měla zůstat funkční, pokud jsou na systému nainstalovány net-tools
Tiskni
Sdílej:
+1
+1