V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
MOD_AUTOLOAD
v /etc/rc.conf
ignorována a moduly budou vždy nahrávány automaticky udevem. Pokud někdo chce mít autodetekci mermomocí vypnutou, nechť si upraví pravidla pro udev, aby k automatickému nahrávání nedocházelo. Pokud někdo má tuto volbu vypnutou, protože udev funguje špatně, je nejvyšší čas si stěžovat v upstreamu udev.
Změna v blacklistování modulů je další významnou změnou. V nových initscripts už nebude možné blacklistovat moduly prefixováním jména modulu vykřičníkem v poli MODULES
v /etc/rc.conf
. Důvod proč (prý) bylo blacklistování řešeno takto byl, že kdysi dávno modprobe ještě neumělo blacklistovat moduly. Nyní modprobe už blacklistovat moduly umí a proto už není tento postup potřeba.
Dříve, vlastně ještě stále (ale už tomu tak dlouhou nebude), bylo blacklistování modulů řešeno skriptem load_modules.sh
, který byl součástí balíčku udev. Jak to fungovalo? Když chtěl udev nahrát modul, zavolal místo modprobe tento skript. Ten prošel pole MODULES
specifikované v rc.conf a pokud byl modul blacklistován, nezavedl ho. Protože se tento skript spouštěl při bootu opravdu často, bylo zpomalení v některých případech znatelné. Podle ohlasů odstranění tohoto skriptu může zrychlit start udev o několik sekund. Dokonce je na Arch Wiki návod, jak urychlit start odstraněním tohoto skriptu.
Nově se moduly blacklistují pomocí nástrojů modprobe. Pro blacklistování modulu stačí přidat jmeno.conf (jmeno může být libovolné jméno, důležitá je jen přípona .conf) soubor do adresáře /etc/modprobe.d, nebo lze upravit některý z již existujících souborů, obsahující řádek:
blacklist jmeno_modulupro každý modul, který se nemá nahrávat.
Pro nastavení sítě se nově používá nástroj ip z iproute2, místo zastaralého ifconfig. S touto změnou došlo i ke změně syntaxe nastavení sítě v /etc/rc.conf
. Dále došlo k přesunutí utility hostname do coreutils. Díky tomu už nejsou zahnívající net-tools vůbec potřeba a můžete je odstranit. Tedy za předpokladu, že jste příslušně aktualizovali svůj rc.conf.
Nicméně i pro ty, kterým se nechce měnit konfiguraci v rc.conf a raději budou používat tu starou nepodporovanou vykopávku jménem ifconfig mám dobrou zprávu. Původní konfigurace by zatím měla zůstat funkční, pokud jsou na systému nainstalovány net-tools
Tiskni
Sdílej:
+1
+1