Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Nový kryt vlevo, ošoupaný mobil vpravo. Dole úlomky starého krytu. Úplně vpravo je šroubovák typu „šesticípá hvězda.“ U mobilu jsou dva rozměry tohoto typu šroubu – 2 šroubky držící zadní kryt, a jeden mírně větší šroubek držící PCB. Šroubovák je na ten větší šroubek, ale pomocí pilníku jsem ho upravil tak, že sedí na oba.
Zajímavost na okraj – ačkoliv je mobil poškrábaný po šesti letech denního nošení v kapse spolu s klíči, na skle samotném jsou jen dvě menší rýhy (+ spousta hňápanců).
Další fotografie, zaostřeno na ošoupaný mobil.
Pohled z horní strany. Kromě ulomené části krytky konektoru sluchátek/datového kabelu, je vidět na pravé straně odstávající zadní část krytu.
Odstraněný kryt baterie. V pravém horním rohu je vidět uštíplý roh krytu, kde má být za normálních okolností šroubek. Tento kousek je vidět na prvním obrázku dole.
Mobil a nový kryt v otevřeném stavu. Je vidět odlupující se barva na černém rámečku okolo displeje. Prý poměrně častý problém tohoto modelu. To je zřejmě dáno hned několika faktory – rámeček je pružný a krom toho v zavřeném stavu se dotýká klávesnice. Možná i nějaké to ošoupání o ucho…
Odšroubovaný zadní kryt.
Starý (vlevo) a nový (vpravo) zadní kryt. Uprostřed je mikrofon? s reproduktorem. Většina částí, jako konektor pro nabíječku (jsou z něj vidět dva zlaté kontakty vpravo nahoře), jsou už přesunuty do nového krytu.
Dokončení přesunu součástí zadního krytu…
Srdce telefonu po mírném vyčištění lihem.
Původně jsem chtěl vyměnit jen zadní kryt, ale když už mám komplet kryt… Tak zkusím, kolik práce dá rozebraní krytu telefonu… Na obrázku zatím rozebraný jen nový kryt.
Jelikož se vše zatím dařilo dobře, pouštím se do kompletní výměny krytu. Tentokrát je tedy rozebraný už kryt displeje samotného mobilu.
Vydloubaný displej, otočený vnějším displejem ven. Displej v krytu drží malé pacičky, které se dají vydloubnout pomocí velkého špendlíku.
Hlavní displej po „očištění“ alkoholem. Jak se ukazuje, suchý hadřík má lepší výsledky.
Po několikaminutovém úporném snažení vložit displej do nového krytu obráceně zjišťuji svou chybu a část s displejem úspěšně skládám. Příliš nechápu, proč rámeček okolo displeje je nalepovací, z této části krytu není nutný žádný přístup a mohl by být tedy jeho integrální součástí.
Vše je připraveno k finální kompletaci
Znovusložený mobil po výměně krytu. Má dokonce i nálepku přes vnější displej.
Mobil opravdu funguje. Rámeček jsem ale musel použít z původního krytu, a je tedy s odloupanou barvou.
A konečně mobil, kde jsem odlupující se barvu zaretušoval pomocí barvičky na modely letadel (překvapivě po více než deseti letech nebyla vyschlá). Krom toho jsem se nepříliš úspěšně pokusil zrestaurovat nápis NOKIA, i když v reálu to nevypadá tak hrozně – na nápis jsem kromě barvičky použil i fix, který se při použití blesku divně leskne.
Jak je vidět, operace se podařila. Protože mobil teď vypadá jako nový a funguje naprosto bez problémů, rozhodl jsem se koupi smarphone odložit na dobu, kdy výrobci začnou trochu přemýšlet a nové smarfony místo většího počtu CPU jader budou mít lepší výdrž. Možná do té doby vyjde i nějaký mobil od Jolla – N9 se mi dost líbila (i přes typickou smarfounovskou výdrž).
Na základě rady z předchozí diskuse jsem se rozhodl dát TrekBuddy druhou šanci. A tentokrát nezklamal – sice občas pořád spadne na OutOfMemoryException, ale jen velmi výjimečně. Možná si dokoupím i tu externí GPS (pokukuji po Canmore GT-750FL-S) – hodí se i k notebooku a vzhledem k výdrži a možnosti ji např. v autě dát na místo s lepším výhledem by možná byla užitečná i k smartphone, který již GPS má.
A úplně nakonec ještě malá stížnost/zajímavost. U původního krytu jsou panty kompletně z kovu, ale panty u nového krytu se zdají plastové, i když povrchová úprava může mást. Krom toho, vyndavací pant (druhý pant je přímo součástí krytu) byl u původního krytu zacvakávací a mobil z větší části tedy držel pohromadě sám od sebe. U nového krytu tomu ale tak není a mobil musí dohromady držet šroubky zadního krytu, které jsou zašroubovány právě do pantů.
Tiskni
Sdílej:
Tak nejak… Kdyz se ke me dostala Motorola V3x, rikal jsem si ze ten kloub do mesice ulomim. Pouzival jsem ji – a rozhodne nijak nesetril – skoro 7 let a stale jeste funguje. Jen z ni casem slezlo jakesi pogumovani a klice prolomily mrizku zadniho reproduktoru. Ta plechova klavesnice je uzasna… :')
S jejím zadním krytem jsem na poli rozebral (a zase složil) kus fichtla, když spolužákovi jako obvykle něco upadlo