Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nový kryt vlevo, ošoupaný mobil vpravo. Dole úlomky starého krytu. Úplně vpravo je šroubovák typu „šesticípá hvězda.“ U mobilu jsou dva rozměry tohoto typu šroubu – 2 šroubky držící zadní kryt, a jeden mírně větší šroubek držící PCB. Šroubovák je na ten větší šroubek, ale pomocí pilníku jsem ho upravil tak, že sedí na oba.
Zajímavost na okraj – ačkoliv je mobil poškrábaný po šesti letech denního nošení v kapse spolu s klíči, na skle samotném jsou jen dvě menší rýhy (+ spousta hňápanců).
Další fotografie, zaostřeno na ošoupaný mobil.
Pohled z horní strany. Kromě ulomené části krytky konektoru sluchátek/datového kabelu, je vidět na pravé straně odstávající zadní část krytu.
Odstraněný kryt baterie. V pravém horním rohu je vidět uštíplý roh krytu, kde má být za normálních okolností šroubek. Tento kousek je vidět na prvním obrázku dole.
Mobil a nový kryt v otevřeném stavu. Je vidět odlupující se barva na černém rámečku okolo displeje. Prý poměrně častý problém tohoto modelu. To je zřejmě dáno hned několika faktory – rámeček je pružný a krom toho v zavřeném stavu se dotýká klávesnice. Možná i nějaké to ošoupání o ucho…
Odšroubovaný zadní kryt.
Starý (vlevo) a nový (vpravo) zadní kryt. Uprostřed je mikrofon? s reproduktorem. Většina částí, jako konektor pro nabíječku (jsou z něj vidět dva zlaté kontakty vpravo nahoře), jsou už přesunuty do nového krytu.
Dokončení přesunu součástí zadního krytu…
Srdce telefonu po mírném vyčištění lihem.
Původně jsem chtěl vyměnit jen zadní kryt, ale když už mám komplet kryt… Tak zkusím, kolik práce dá rozebraní krytu telefonu… Na obrázku zatím rozebraný jen nový kryt.
Jelikož se vše zatím dařilo dobře, pouštím se do kompletní výměny krytu. Tentokrát je tedy rozebraný už kryt displeje samotného mobilu.
Vydloubaný displej, otočený vnějším displejem ven. Displej v krytu drží malé pacičky, které se dají vydloubnout pomocí velkého špendlíku.
Hlavní displej po „očištění“ alkoholem. Jak se ukazuje, suchý hadřík má lepší výsledky.
Po několikaminutovém úporném snažení vložit displej do nového krytu obráceně zjišťuji svou chybu a část s displejem úspěšně skládám. Příliš nechápu, proč rámeček okolo displeje je nalepovací, z této části krytu není nutný žádný přístup a mohl by být tedy jeho integrální součástí.
Vše je připraveno k finální kompletaci
Znovusložený mobil po výměně krytu. Má dokonce i nálepku přes vnější displej.
Mobil opravdu funguje. Rámeček jsem ale musel použít z původního krytu, a je tedy s odloupanou barvou.
A konečně mobil, kde jsem odlupující se barvu zaretušoval pomocí barvičky na modely letadel (překvapivě po více než deseti letech nebyla vyschlá). Krom toho jsem se nepříliš úspěšně pokusil zrestaurovat nápis NOKIA, i když v reálu to nevypadá tak hrozně – na nápis jsem kromě barvičky použil i fix, který se při použití blesku divně leskne.
Jak je vidět, operace se podařila. Protože mobil teď vypadá jako nový a funguje naprosto bez problémů, rozhodl jsem se koupi smarphone odložit na dobu, kdy výrobci začnou trochu přemýšlet a nové smarfony místo většího počtu CPU jader budou mít lepší výdrž. Možná do té doby vyjde i nějaký mobil od Jolla – N9 se mi dost líbila (i přes typickou smarfounovskou výdrž).
Na základě rady z předchozí diskuse jsem se rozhodl dát TrekBuddy druhou šanci. A tentokrát nezklamal – sice občas pořád spadne na OutOfMemoryException, ale jen velmi výjimečně. Možná si dokoupím i tu externí GPS (pokukuji po Canmore GT-750FL-S) – hodí se i k notebooku a vzhledem k výdrži a možnosti ji např. v autě dát na místo s lepším výhledem by možná byla užitečná i k smartphone, který již GPS má.
A úplně nakonec ještě malá stížnost/zajímavost. U původního krytu jsou panty kompletně z kovu, ale panty u nového krytu se zdají plastové, i když povrchová úprava může mást. Krom toho, vyndavací pant (druhý pant je přímo součástí krytu) byl u původního krytu zacvakávací a mobil z větší části tedy držel pohromadě sám od sebe. U nového krytu tomu ale tak není a mobil musí dohromady držet šroubky zadního krytu, které jsou zašroubovány právě do pantů.
Tiskni
Sdílej:
Tak nejak… Kdyz se ke me dostala Motorola V3x, rikal jsem si ze ten kloub do mesice ulomim. Pouzival jsem ji – a rozhodne nijak nesetril – skoro 7 let a stale jeste funguje. Jen z ni casem slezlo jakesi pogumovani a klice prolomily mrizku zadniho reproduktoru. Ta plechova klavesnice je uzasna… :')
S jejím zadním krytem jsem na poli rozebral (a zase složil) kus fichtla, když spolužákovi jako obvykle něco upadlo