Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před pár hodinama by odvysílán poslední díl seriálu Stargate SG-1. Je to smutné, ale po 10. sériích je definitivní konec SG-1.
Nedávno jsem kdesi narazil na doporučení používat u notebooků souborový systém JFS. Prý málo vytěžuje CPU a dokáže tak prodloužit dobu běhu notebooku z baterie. Tak jsem hledal nějaké informace a zážitky a skoro nic jsem nenašel. Používá ho vůbec někdo? Podle benchmarků na Linux Gazette je na tom výkonnostně velice slušně (trochu jsem si ty tabulky zprůměroval v oocalcu a vyšel mi z toho jako jasný vítěz, zatímco reiser4 to totálně projel).
Momentálně nemám čas na rozjíždění každého projektu, který vymyslím. Určitě je zde spousta lidí, kteří by něco rádi dělali a neví co.
Jsme v době, kdy každé zařízení má svůj firmware. U základních desek, DVD/CD mechanik a mobilů se aktualizuje firmware už dávno, ale teprve nedávno se začal sypat nový firmware do myší, grafických a síťových karet, AP apod.
Opět se stavil kámoš pro nějaká data z kolejnetu, tak jsem našel jedno pochybné ftp, začal tahat v firefoxu a výsledek vidíte na screenshotu. Nevím čeho je to chyba, jestli serveru, firefoxu, nebo kombinace serveru + firefoxu. Možná začnu zkoumat bugzillu.
Poprvé jsem se dostal na pondělní Invex. Software602 měl akci a tak jsem jako bývalý platící uživatel dostal vstupenku (vlastně se mi těch 500 Kč dnes vrátilo). Jako musím říct, že je to v pondělí úplně něco jiného jak v dalších dnech. Žádné fronty, žádná tlačenice. Vystavovatelé jsou ještě docela příjemní (A mají propisky ). Oproti minulým letem kdy jsem přijížděl většinou ve čtvrtek to byla opravdu paráda.
Poslední dobou dost čtu o nové verzi Sylpheedu. Rozhodnul jsem se mírně ho otestovat. Jde mi o to, jak se chová když do něj naimportuji pár let konference linux@linux.cz. Bude pak ještě tak rychlý?
Před chvílí jsem narazil na zajímavý odkaz. Nabízí tam údajně zdarma notebook. Stačí se zaregistrovat a získat 18 lidí. Tyto informace mám z blogu jednoho člověka z irc. Já jsem docela koukal, když jsem se dozvěděl, že si ještě mám něco objednat. Ale je tam v nabídce několik věcí zdarma. Každopádně budu zjišťovat dál jak ten notebook získat. Reaver.manův soused ten notebook prý už dostal.
V posledních 2 týdnech jsem pomáhal dvěma známých s instalací Gentoo. Když pominu menší probémy se stage 2, tak jsem byl docela mile překvapen dobou sestavení celého systému. Je tedy pravda, že používám takový kompromis mezi v Gentoo nestabilním gcc 4.0 a stabilním 3.3.6, používám všude gcc 3.4.4.
Začal jsem přemýšlet nad délkou kompilace. Vzpomínal jsem jak jsem na K6-2 300MHz kompiloval jádro hrozně dlouho, většinou dost nad hodinu. Pak jsem si pořídil současného AMD Athlon 1700+, ale doba kompilace se nějak moc radikálně nezměnila (kolem 40 minut), protože jsem musel do jádra přidat podporu pro hromadu hardwaru. To bylo ještě na debianovi.
Když kolem mě šla zpráva, že Google už zprovoznil svého IM Google Talk, hned jsem se o to začal zajímat. Hlavně mě zajímalo jestli to opravdu funguje na Jabberu. Ono to opravdu funguje na jabberu, ale musím říct, že jsem byl jinak docela zklamán. Je to sice jen beta, ale už začátek nicmoc. SSL certifikát si podepsali sami, v seznamu služeb není jediná služba, nejde si tam uložit o sobě informace do vCard. Tohle byly jen blbosti, které mi nevadí, to co mi vadí teprve přijde: nejde posílat zprávy na jiné Jabber servery. Když napíšu kamarádům na njs.netlab.cz, tak se mi můj text vrátí. Opravdu doufám, že tu komunikaci s jinými servery to časem rozchodí, jinak se z toho stane další téměř proprietární síť.
Když jsem se ptal na IRC, nebo po firmách co dělají profesionálně WiFi na to, jak snížit softwarově packet loss, tak mě všichni považovali za blázna. Ale mě se to podařilo. Sice mi radikálně vzrostly odezvy, ale i to se dá přežít mnohem lépe jako současný packet loss kolem 40% (u 15000 bytového pingu).
Upozornění: Nejde o reálné snížení packet loss nastavením síťové karty a jádra OS, jde pouze o způsob jak ten packet loss schovat tak, aby nedělal problémy programům, které se z něj normálně neumí vzpamatovat.(Update 25.8)
Už několika lidem se podařilo rozchodit graficky mód Mac OS X pro x86 na klasickém intelu. Zatím je to prý dost nestabilní a pomalé, ale aspoň trochu to chodí.
Více třeba na:
http://www.strengholt-online.nl/osx_howto/index.htm
Zajímavé zdroje informací o postupu:
http://www.osx86.classicbeta.com/wiki/index.php/Main_Page
http://www.research.gwgaming.net/wiki/index.php?title=Main_Page
http://www.concretesurf.co.nz/osx86/
Citace ze včerejšího dílu Smallville: Ten den se blíží!
Po dlouhé době jsem si vybral poštu, začal jsem si pročítat mailinglisty a nestačím se divit. Jednak jsem se dozvěděl, že na Primě někdo likviduje dřevomorku úpravou mikrovlnky na jakési dělo. Už vidím jak tím někdo usmaží souseda. Ale našel jsem i docela zajímavý Open Source projekt. Dokonce ten projekt funguje i v Linuxu. Jedná se o program na návrh desek plošných spojů: Kicad. Zvládá to i 3D náhledy. Určitě to bude zajímavě. Ještě jsem to moc nezkoušel, ale asi se konečně zbavím kombinace wine + PlotPC. Vlastně ani nevím o dalším free programu na návrh DPS pod Linux. Eagle je tuším omezený na jistou velikost desky, pak už to chce placenou verzi.
Před pár dny se na trackery dostal 2.43GB soubor s variantou operačního systému Mac OS X pro platformy x86. Je to tedy zatím verze na testování, nic oficiálního. Navíc se to zatím nikomu nepodařilo na normálním stroji plně rozchodit. Jsou s tím hlavní 2 problémy. Nikdo zatím nemá potřebný TCPA/TPM DRM chip a není moc procesorů s SSE3. Naštěstí vývoj pokračuje. Pro Darwina už existuje patch, který simuluje ten chip a pomalu vzniká i náhrada SSE3.
Dnes je to, na co jsme se (skoro) všichni půl roku těšili. Nevychází nové jádro (i když 2.6.12-nitro4 zní zajímavě), ale právě běží na televizi Sci-fi první díl deváté série seriálu Stargate SG-1 9x01- Avalon (Part I). A okamžitě po něm následuje Stargate Atlantis - 2x01 - The Siege (Part III). Je dost pozdě, ale na IRC to dnes žije. Lidé schání nové trackery a huby, protože od minulých serií ty ovědčené zdroje odumřely. Ostatní se dohadují o tom, že v Atlantis asi zvětšili bránu, o novém složení týmu v SG-1, o tom, že zástupce našeho jazyka a státu v galaxii Pegasus Dr. Zelenka bude ve většině dílů.
Dnešní noc bude zajímavá. Kolik linuxáků sleduje Stargate? Možná navštěvuju blbé IRC kanály, ale určitě jich je dost.
Kamarád crazyminsc z irc kanálu #c0r3 dnes objevil zajívavý easteregg v debianu woody. Po zadání apt-get moo se mu vypsalo:
(__) (oo) /------\/ / | || * /\---/\ ~~ ~~ ...."Have you mooed today?"...Nedalo mi to a udělal jsem to samé na mém gentoo.
Včera jsem byl v Koutech na moc super akci, hrála tam KMČ (Kdo má čas). Jak tak hledám fotky z té akce na internetu, dostal jsem se k moc zajímavému odkazu: http://ksc-cssp.webpark.cz/komsomol/kdojsme.htm. Jednak jsem se vyděsil z toho designu, tolik červené jsem nevidel na monitoru ani když mi selhala instalace debianu. Číst v tom bylo utrpení, ale doufal jsem, že se pobavím stejně jako na stránkách vesmírných lidí. Jakmile jsem se ale dozvěděl, že jsou bojovná skupina a že jich je 150, začal jsem se bát. Ty jejich cíle jsou dost šílené, jestli jsou oni podobně šílení, možná bych se měl začít bát nějekého útoku. V 150 lidech se už nějaký ten fanatik najde. Televize je plná seriálů o čtyřčlenných týmech, které zvládnou totálně vše a zachraňují i galaxie, co by ale v naší banánové republice udělalo takových 150 fanatiků si nedokážu ani představit :-D.
Před chvílí jsem se dozvěděl na IRC #gentoo.cs od radfoje, že je konečně KDE 3.4.1 v stable pro x86 a amd64. Vývoj KDE se v Gentoo skoro zastavil od doby, kdy se v Gentoo rozhodli jednotlivé programy oddělit. Tohle je po dlouhé době nové KDE. KDE 3.4.0 vůbec v x86 nebude. Takže můžeme slavit. Lidé, kteří to vydrželi na starém KDE právě asi provádějí emerge sync ; emerge kde. Já zůstávám u den starého buildu. Stejně používám Window Maker a z KDE tedy využívám jen KMail, kwrite, konsoli a amaroK + arts. Jediné co se mi v systému změnilo, že se mi v package.keywords zmenšil asi na 1/4.
Nebyl jsem si jistý, jestli si to zaslouží zprávičku, tak jsem si to aspoň blognul.
Kdo používá nějaký lehčí správce oken, jistě mu občas chybí u některých programů možnost dockování. Programy u kterých to nejde vypnout poté létají někde na ploše v malinkatým okně a určitě to potom nepomáhá ergonomii ovládání. Nedávno jsem objevil program, který se pěkně chová o dockování u mého Window Makeru. Jedná se o program Docker. Původně vyvinut pro Openbox, ale má podporu více windowmanagerů. Pokud se ho rozhodnete používat, dávejte bacha, aby byl spuštěn dostatečně brzo. Poté odchytává pěkně všechny dockované aplikace jako třeba PSI, amaroK, Azureus, nebo programy běžící pod wine.
Dnes ráno na mě čekala v ICQ zpráva od jednoho známého. Byla v ní jen url podobná této: http://my.opera.com/BluPix/affiliate/. Hned jsem si uvědomil o co jde, hned jsem kliknul, pak jsem se zaregistroval a postupně zjišťoval, že to dělal blbě. Samozřejmě mluvím o známé akci od Opery, při které si člověk umístí banner na svůj web a po 250 kliknutí vám přijde emailem kód na Operu 8.
Maturita je o štěstí, třeba já měl dvakrát otázku 13. Konečný dnešní verdikt třídy EPB4 - elektronické počítačové systémy SPŠT Třebíč: 7 maturovalo z toho 2 půjdou v září. Já to uhrál na CJL: 4, MAT: 4, PRV: 4, POS(počítačové sítě): 2, praktická: 1. Toho programování mi je trochu líto, ale na druhou stranu delphi opravdu nesnáším, tak jsem se na to moc neučil. Přirozená inteligence hold u maturity nestačí, chce to štěstí, nebo extrémně šrotit.
Jo ta praktická spočívala v zapojení 3 routerů + 3 switchů + 3 mašin s win xp, a nastavení routování RIP v1. Ústní z sítí: síťová media. Jdu se ožrat, nebo.... budu chlastat až za těch 7k, co jsme vydelali na posledním zvonění...Rozhodnul jsem se pro upgrade svého firefoxu a tak jsem si zálohoval vše možné, včetně svého ban listu používaného v rozšíření Adblock. Třeba se vám bude také hodit. Umístil jsem ho na svuj web a do pokračování článků. Určitě to není kompletní, ale to nejdůležitější mi to filtruje.
Tak jsem dnes úspěšně obháji můj ročníkový projekt s názvem: Webový redakční systém.
V uplynulém školním roce jsem na něm intenzivně pracoval. Sice neobsahuje Megabyty různých modulů s e-shopy a diskuzními fóry, ale základ umí: zobrazovat články s komentáři a umožňuje je psát. Vlastně jsem si skoro celou dobu hrál s jádrem a tak toho moc neumí, takže bez úprav bych ten systém na nějakém větším projektu nenasadil.
To se tak koukám po torrentu na stažení Revolution OS a najednou vidím na trackeru ke stažení torrent s SuSe Professional v9.3. Má to 3.72 GB a bylo to tam vloženo někdy o půlnoci. Trochu mě zaráží název SuSe, já myslel že to má být SUSE.
Dorazila ke mě neověřená informace, že se Mac mini montuje v Pardubicích v pobočce firmy Foxconn. Něco pravdy na tom asi bude, protože firma Foxconn opravdu Mac mini pro Apple vyrábí a dříve v Pardubicích vyráběli iMacy a eMacy.
Trochu mě přestalo bavit připojovat si ručně příkazem mount usb disk, čtečku SD karet, DVD a CD vypalovačku. Vzpomínal jsem jak mi kdysi mandrake vše pěkně připojil. Sice jsem se tenkrát supermountu musel vzdát, jelikož občas nefungoval (nechtělo se mi stále restartovat PC, protože nebylo možné vysunout nějaké cd), ale jinak to byla pohoda.
PHPEclipse je zajímavé vývojové prostředí pro PHP, v následujících řádcích se dozvíte o mojí cestě k ke němu, jeho vlastnostech, funkcích a nastavení.
Často nechávám počítač běžet přes noc (3 m od mé hlavy). Sice jsem zapracoval na odhlučnění celého počítače (hlavně samo regulovany chladič arctic cooling udělal své), ale i tak je v noci slyšet a každé snížení hlučnosti vítám. S posledním linuxovým jádrem jsem se posunul trochu dál k bezhlučnému PC.