DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Když kolem mě šla zpráva, že Google už zprovoznil svého IM Google Talk, hned jsem se o to začal zajímat. Hlavně mě zajímalo jestli to opravdu funguje na Jabberu. Ono to opravdu funguje na jabberu, ale musím říct, že jsem byl jinak docela zklamán. Je to sice jen beta, ale už začátek nicmoc. SSL certifikát si podepsali sami, v seznamu služeb není jediná služba, nejde si tam uložit o sobě informace do vCard. Tohle byly jen blbosti, které mi nevadí, to co mi vadí teprve přijde: nejde posílat zprávy na jiné Jabber servery. Když napíšu kamarádům na njs.netlab.cz, tak se mi můj text vrátí. Opravdu doufám, že tu komunikaci s jinými servery to časem rozchodí, jinak se z toho stane další téměř proprietární síť.
Tiskni
Sdílej:
Konecne neco co ma realnou sanci zlikvidovat to hnusne proprietarni ICQ a nastolit vladu otevreneho Jabber protokolu i mezi "normalni lidi" Google muze dokazat pohrbit i dalsi hnusnou uzavrenou proprietarni sit – SkypeGoogle má sice velký vliv, ale nejsem si jist, jestli až takový. Uzavřenost protokolu ICQ se mi nelibí, ale ono se to už „nějak vyřešilo“ a docela to funguje i s alternativními klienty. ICQ používám od 1997 a všechny IM kontakty mám v ICQ. Proč bych měl používat Jabber, abych si mohl takto povídat s lidma, které spočítám na prstech jedné ruky a pro drtivou většinu pak používat ICQ transport, který mi je principiálně krajně nesympatický? Navíc i ti Jabber pozitivní mají stejně i to ICQ. U VoIP bych to možná viděl trošku optimističtěji. Skype se sice poslední dobou značně rozmáhá, ale pořád je ještě většina lidí, kteří nic takového nepoužívají a jsou tedy potenciální uživatelé. Google bude muset přinést něco nového. Sama otevřenost možná „pár lidí“ potěší, ale pro drtivou většinu tu je jen bezvýznamný blábol.
No a? V čem je problém?