Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když kolem mě šla zpráva, že Google už zprovoznil svého IM Google Talk, hned jsem se o to začal zajímat. Hlavně mě zajímalo jestli to opravdu funguje na Jabberu. Ono to opravdu funguje na jabberu, ale musím říct, že jsem byl jinak docela zklamán. Je to sice jen beta, ale už začátek nicmoc. SSL certifikát si podepsali sami, v seznamu služeb není jediná služba, nejde si tam uložit o sobě informace do vCard. Tohle byly jen blbosti, které mi nevadí, to co mi vadí teprve přijde: nejde posílat zprávy na jiné Jabber servery. Když napíšu kamarádům na njs.netlab.cz, tak se mi můj text vrátí. Opravdu doufám, že tu komunikaci s jinými servery to časem rozchodí, jinak se z toho stane další téměř proprietární síť.
Tiskni
Sdílej:
Konecne neco co ma realnou sanci zlikvidovat to hnusne proprietarni ICQ a nastolit vladu otevreneho Jabber protokolu i mezi "normalni lidi" Google muze dokazat pohrbit i dalsi hnusnou uzavrenou proprietarni sit – SkypeGoogle má sice velký vliv, ale nejsem si jist, jestli až takový. Uzavřenost protokolu ICQ se mi nelibí, ale ono se to už „nějak vyřešilo“ a docela to funguje i s alternativními klienty. ICQ používám od 1997 a všechny IM kontakty mám v ICQ. Proč bych měl používat Jabber, abych si mohl takto povídat s lidma, které spočítám na prstech jedné ruky a pro drtivou většinu pak používat ICQ transport, který mi je principiálně krajně nesympatický? Navíc i ti Jabber pozitivní mají stejně i to ICQ. U VoIP bych to možná viděl trošku optimističtěji. Skype se sice poslední dobou značně rozmáhá, ale pořád je ještě většina lidí, kteří nic takového nepoužívají a jsou tedy potenciální uživatelé. Google bude muset přinést něco nového. Sama otevřenost možná „pár lidí“ potěší, ale pro drtivou většinu tu je jen bezvýznamný blábol.
No a? V čem je problém?