Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Nedávno jsem kdesi narazil na doporučení používat u notebooků souborový systém JFS. Prý málo vytěžuje CPU a dokáže tak prodloužit dobu běhu notebooku z baterie. Tak jsem hledal nějaké informace a zážitky a skoro nic jsem nenašel. Používá ho vůbec někdo? Podle benchmarků na Linux Gazette je na tom výkonnostně velice slušně (trochu jsem si ty tabulky zprůměroval v oocalcu a vyšel mi z toho jako jasný vítěz, zatímco reiser4 to totálně projel).
Tiskni
Sdílej:
Kdyby se tu tenhle zapis objevil minulou noc tak se prihlasim ze ja. Dnes jsem se rozhodoval co s datovym ulozistem na fat32. Vybiral jsem fs co jeste nemam(nasbirat krapet zkusenosti ;) a po velmi lehkem pruzkumu jsem zvolil xfs na ukor jfs, po zhlenuti uvadenych grafu jsem trochu rozladen . Co nadelam, priste zkusim jfs.
Pripadne zkusenosti nejakeho uzivatele si taky rad prectu.
Taky jsem z těch grafů velmi rozladěn a jsem rád, že tam mám XFS. Ty grafy jsou nějaké divné, sledoval jsem XFS, ext3 a reiserfs3 a výsledky neodpovídají mým zkušenostem.
Jedná se totiž o využití FS. Po XFS chci, aby uchovával malé množství velkých souborů a to mu jde velmi dobře, tak proč bych ho měl trápit obrovským množstvím malých souborů, které lépe zastane reiserfs (to je jako srovnávat offroad z formulí a říct, že offroad je celkově rychlejší, protože F1 po dvou metrech v terénu upadla kola....). Navíc z mé zkušenosti je v práci velkými soubory nejpomalejší ext3 (schválně, jak dlouho se u vás maže 10GB soubor? U mě 14.5s na ext3 a 0.5s na XFS . To je ale blbý test, že?)
Hups. error Psal jsem to ještě rozespalý, s češtinou mám prostě problémy
Test byl především nereálný. Nevím kdy naposledy k jakémukoliv mému FS přistupoval jen jeden program, jen do jednoho adresáře a pracoval jen s jedním souborem. Takové testy podle mého názoru nemají moc smysl a skutečné vlastnosti FS se stejně ukáží až v praxi.
po zhlenuti uvadenych grafu jsem trochu rozladento samozrejme to neni tragedie, proste bych volil jinak