Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Momentálně nemám čas na rozjíždění každého projektu, který vymyslím. Určitě je zde spousta lidí, kteří by něco rádi dělali a neví co.
Jsme v době, kdy každé zařízení má svůj firmware. U základních desek, DVD/CD mechanik a mobilů se aktualizuje firmware už dávno, ale teprve nedávno se začal sypat nový firmware do myší, grafických a síťových karet, AP apod.
Pokud chcete dnes zaktualizovat celý počítač, tak vám v Linuxových distribucích stačí jen 1–2 příkazy na aktualizaci veškerého softwaru, ale aktualizace firmware je záležitost i několika dnů. Člověk musí zjistit co má vlastně za kus hardwaru, pak musí prohledat spousty stránek, aby našel oficiální firmware. Dost často je potřeba firmware od jiného výrobce, aby mechanika četla nejnovější média.
Další fáze je jak dostat firmware do toho kusu hw. Pro mechaniky NEC existuje program pro Linux na updatování firmware. Jak je na tom zbytek hw nevím, ale často je potřeba oprášit diskety s dosem.
Takže ve výsledku by nebylo špatné udělat třeba webový projekt, ve kterém by se objevovaly nové verze oficiálních i neoficiálních firmwarů. Pěkně vše na jednom místě.
Další fáze by byl vývoj softwaru, který by prohledal váš počítač a upozornil by vás na nový firmware. Případně byste zadal i jaký máte mobilní telefon, nebo stolní DVD přehrávač a byl byste upozorněn i na novinky u této techniky.
Poslední fáze by byl vývoj softwaru, který by dokázal dostat nový firmware do toho hardwaru a update firmwaru by byl tedy téměř automatický. Pak by mohly vznikat třeba i live distra specializující se na updaty firmware.
Jistě by se toho dalo vymyslet i více. Tohle mě před chvílí napadlo, když jsem koukal na anketu a četl, k čemu většina lidí používá diskety. Třeba se tohoto nápadu někdo chytne v době dalšího projektu jako je Summer of Code. Vím, že by s tím byla hromada práce. Hlavně s udržováním databáze hw a s řešením licencí.
Tiskni
Sdílej:
Určitě je zde spousta lidí, kteří by něco rádi dělali a neví co.Pokud skutečně takoví lidé existují, tak nechť se mi klidně přihlásí. Takovýchto a mnohem lepších zadání dokážu generovat neomezeně mnoho..
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free