Byl představen CentOS Stream 10 s kódovým názvem Coughlan. Detaily v poznámkách k vydání. CentOS Stream 10 už neobsahuje balíček s Xorg serverem (xorg-x11-server-Xorg). O zobrazování se stará Wayland s Xwaylandem (xorg-x11-server-Xwayland). Odstraněny byly aplikace Firefox, GIMP, LibreOffice, Inkscape a Thunderbird. Ty jsou k dispozici ve Flatpaku z Flathubu.
Byly vyhlášeny výsledky The Game Awards 2024 (YouTube). Hrou roku se stal Astro Bot (YouTube) běžící pouze na PlayStation 5.
Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Pokud jste David Watzke, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Moje domovská stránka: http://www.watzke.cz/
O mně:
Jsem asi vcelku typickej linuxák - ve všem se hrabu. Mám rád C++ a Qt framework, sem tam něco naprogramuju (zpravidla to pak i zveřejním pod GPL). Taky slušně ovládám skriptování v Bashi. V Bashi jsem se vlastně učil základy programování, než jsem se začal pokoušet pochopit pointery
Tady na AbcLinuxu jsem (byl) docela aktivní. Jsem autorem více než 50 článků a správcem (zpráviček, článků, diskuzí, ... vlastně už všeho ).
Když jsem poprvé přivoněl k informatice, používal jsem Windows 98 (2001), pokračoval jsem přes Windows XP (2004?) a pak jsem díky kámošovi přešel na Gentoo Linux (2005, tehdy s kernelem 2.6.12). S Gentoo jsem vydržel 5 let, pak jsem soukromě začal používat Arch Linux (2010, od 2.6.33) všude kde to šlo (hlavní motivací pro změnu bylo pořízení notebooku kvůli odchodu z domova na VŠ koleje) a později jsem se na desktopu k Gentoo vrátil, nicméně na noteboocích stále provozuji Arch a postupně ho šířím mezi kamarády a známé. Z praxe mám zkušenosti se správou Debianu a CentOSu na stovkách serverů.
Studoval jsem Softwarové inženýrství na FEL ČVUT, kde jsem v roce 2013 získal titul Bc. Od půlky roku 2011 mě živí správa Linux serverů a všechno co k tomu patří. Aktuálně pracuju jako linux admin pro Avast a nemůžu si to vynachválit
Rok narození: 1991
Bydliště: Praha
Země: ano
Linux používám od roku: 2005
Patička: “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
Datum registrace: 1. 8. 2005
Skóre: 74