Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud jste David Watzke, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Moje domovská stránka: http://www.watzke.cz/
O mně:
Jsem asi vcelku typickej linuxák - ve všem se hrabu. Mám rád C++ a Qt framework, sem tam něco naprogramuju (zpravidla to pak i zveřejním pod GPL). Taky slušně ovládám skriptování v Bashi. V Bashi jsem se vlastně učil základy programování, než jsem se začal pokoušet pochopit pointery
Tady na AbcLinuxu jsem (byl) docela aktivní. Jsem autorem více než 50 článků a správcem (zpráviček, článků, diskuzí, ... vlastně už všeho ).
Když jsem poprvé přivoněl k informatice, používal jsem Windows 98 (2001), pokračoval jsem přes Windows XP (2004?) a pak jsem díky kámošovi přešel na Gentoo Linux (2005, tehdy s kernelem 2.6.12). S Gentoo jsem vydržel 5 let, pak jsem soukromě začal používat Arch Linux (2010, od 2.6.33) všude kde to šlo (hlavní motivací pro změnu bylo pořízení notebooku kvůli odchodu z domova na VŠ koleje) a později jsem se na desktopu k Gentoo vrátil, nicméně na noteboocích stále provozuji Arch a postupně ho šířím mezi kamarády a známé. Z praxe mám zkušenosti se správou Debianu a CentOSu na stovkách serverů.
Studoval jsem Softwarové inženýrství na FEL ČVUT, kde jsem v roce 2013 získal titul Bc. Od půlky roku 2011 mě živí správa Linux serverů a všechno co k tomu patří. Aktuálně pracuju jako linux admin pro Avast a nemůžu si to vynachválit
Rok narození: 1991
Bydliště: Praha
Země: ano
Linux používám od roku: 2005
Patička: “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
Datum registrace: 1. 8. 2005
Skóre: 74