Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Taky vás štve, že rsync nepozná, že se soubor pouze přejmenoval anebo přesunul, a tak ho prostě na destinaci ignoruje/smaže (podle toho zda uvedete --delete
) a začne ho znova přenášet ze zdroje? Existuje na to lék.
Tím lékem je postup popsaný na moderncaveman.org. Je tam patch pro rsync 3.0.9, což sice není poslední verze (to je 3.0.10), ale přidaná hodnota je tak velká, že to je zanedbatelné.
Aby to celé nefungovalo pouze lokálně, musíte logicky provozovat patchovanou verzi rsyncu na obou systémech - na zdrojovém i cílovém, jinak dostanete chybu:
rsync: on remote machine: --detect-renamed: unknown option rsync error: syntax or usage error (code 1) at main.c(1554) [server=3.1.0]protože vzdálený rsync nezná přepínač, který patch přidává. Takže, jak na to?
wget http://www.samba.org/ftp/rsync/src/rsync-3.0.9.tar.gz wget http://www.samba.org/ftp/rsync/src/rsync-patches-3.0.9.tar.gz tar zxvf rsync-3.0.9.tar.gz tar zxvf rsync-patches-3.0.9.tar.gz cd rsync-3.0.9 wget 'https://bugzilla.samba.org/attachment.cgi?id=7435' -O patches/detect-renamed.diff patch -p0 <patches/detect-renamed.diff patch -p1 <patches/detect-renamed-lax.diff ./configure makePokud nechcete instalovat (jakože nechcete, protože nejste chlíváci), tak vás bude zajímat binárka
rsync
, která vznikla v aktuálním adresáři. Ta s přepínači --detect-renamed --delete-delay
podporuje požadovanou magii.
Takže pokud si třeba někam zálohujete fotky pomocí:
rsync -rv --delete ~/pics/ remote:/backup/pics/tak až upravený rsync nahodíte na obou strojích, tak můžete zkusit
rsync -rv --detect-renamed --delete-delay ~/pics/ remote:/backup/pics/Když uvedete -v dvakrát (-vv), vypíše vám rsync info o tom co přejmenoval. S přepínačem
--progress
u velkých souborů vidíte, že jsou zpracovávány rychlostí čtení z disku a nikoliv rychlostí přenosu dat ze zdrojového stroje, protože je potřeba jenom spočítat jejich checksum.
V prvním komentáři dodávám ebuild pro Gentoo a v reakci na něj je pak k nalezení PKGBUILD, protože používám pár strojů s Archem. A ještě .deb pro Debian Wheezy (stable) x86_64.
PS: v budoucnu asi zkusím portovat upravený detect-renamed patch pro 3.0.9, aby fungoval s aktuálním rsyncem, protože přece jen není ideální provozovat staré verze software. Mohl bych to zkusit navrhnout do Gentoo jako feature podmíněnou USE-flagem.
Tiskni
Sdílej:
echo '>net-misc/rsync-3.0.9-r99' >> /etc/portage/package.mask
/etc/pacman.conf
je potřeba přidat rsync do proměnné IgnorePkg
, aby jej pacman neaktualizoval.
aptitude hold rsync
.