OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
KDE (K Desktop Environment) bylo rozšířené desktopové prostředí pro *nixové systémy. Přibližně od KDE 4 se ale jako KDE označuje komunita, která vyvíjí mj. desktopové prostředí Plasma.
Poslední vydání před Plasmou bylo KDE 3.5, založené na Qt 3. Jeho fork je Trinity DE.
KDE používá správce oken KWin (až v rámci KDE 4 do něj byl integrován kompozitor a posléze přibyla podpora Waylandu). Jednotlivé komponenty pro panel (Kicker), plochu (KDesktop) nebo widgety (SuperKaramba) byly v KDE 4 nahrazeny technologií Plasma. Součástí KDE byl také zvukový server artsd či DCOP server (od KDE 4 nahrazen standardní technologií D-BUS) pro komunikaci mezi aplikacemi.
Součástí projektu KDE je celá řada aplikací, například webový prohlížeč Konqueror. Vedle toho je pro KDE vyvíjena spousta aplikací, které jeho součástí nejsou, například Krusader.
Prostředí: | Qt, X Window System, KDE |
Licence: | GPL |
Domovská stránka: | https://www.kde.org/ (3480×) |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: David Watzke, 25.6.2006 17:40 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 3.11.2019 14:06 | Další přispěvatelé: Robert Krátký, Fluttershy, yay! | Historie změn | Zobrazeno: 29228×
Tiskni
Sdílej: