Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zkrátka je toho mnohem více, na co se těšit, a tak jsem se rozhodl napsat pro vás takové malé shrnutí...
Tento text původně vyšel v blogu. V současné úpravě vychází se souhlasem autora.
Hlavní a nejdůležitější změna v KDE 4 je bezpochyby přechod na Qt 4. Qt 4 přináší celou řadu nových vlastností a také výrazně vyšší výkon a menší paměťovou náročnost oproti staršímu Qt 3. Obrovskou výhodou Qt 4 je jeho nový vektorový grafický engine Arthur, který samozřejmě umí i věci jako průhlednost, stíny, gradienty, rozmazávání, alpha-blending, antialiasing a hlavně přímo podporuje formát SVG. Rendering může být prováděn nejen pomocí X11/XRender, ale také přímo pomocí OpenGL! Mezi podporované výstupní formáty patří i PostScript, PDF a další. Díky Arthuru můžeme očekávat plně vektorový desktop založený na SVG, což přináší obrovské výhody. Jaká kouzla jsou díky tomu možná, je nejlépe vidět v blogu Zacka Rusina, jeho blog opravdu stojí za přečtení.
D-Bus je na desktopovém prostředí nezávislý univerzální mechanismus pro posílání zpráv (IPC), umožňující jednoduchou komunikaci mezi různými aplikacemi. Díky D-Busu např. softwarový VoIP telefon může při příchozím hovoru zaslat zprávu přehrávači hudby, aby provedl pauzu (toto je však jen velmi jednoduchý příklad, možnosti komunikace mezi procesy prostřednictvím D-Busu jsou daleko širší). V KDE 4 kompletně nahrazuje starší DCOP (který byl omezen pouze na KDE). D-Bus je oproti DCOPu multiplatformní, a umožňuje tak mnohem lepší spolupráci mezi různými desktopy (používá ho např. i GNOME).
O Plasmě už toho bylo napsáno na netu mnoho. Plasma bude integrovaným desktopem v KDE 4. Slučuje v sobě funkce ze současných aplikací Kicker (panel), KDesktop (plocha s ikonkami) a SuperKaramba (různé užitečné desktopové applety). Plasma aplikace se budou nazývat "plasmoidy" a jejich tvorba by měla být velmi jednoduchá (půjde použit JavaScript + (X)HTML + CSS, Python, Ruby nebo C++). Plasma také na desktop přináší koncept vrstev (plasmoidy mohou být umístěny v různých vrstvách a vrstvy mohou mít různé vlastnosti). Všechno bude skriptovatelné a díky perfektní podpoře vektorů a SVG v Qt 4 půjdou s Plasmou dělat úžasné věci. Plasma má také přímo podporovat Dashboard applety z Mac OS X.
Oxygen je připravované grafické théma pro KDE 4. Jedná se zejména o zbrusu novou sadu ikonek, ale nejen to. Je kladen důraz na dobré grafické sladění celého prostředí KDE 4, především Plasmy. A čekají nás i animované ikonky, sen všech milovníků eye-candy, hurá! ;-)
Solid se bude v KDE 4 starat o veškerá výměnná média, USB zařízení, síťová a WiFi připojení, monitoring stavu baterky, uspávání počítače, atd. Bude poskytovat framework pro všechny ostatní KDE aplikace. Pod Linuxem využívá HAL, ale neomezuje se jen na něj, tedy např. ani uživatelé FreeBSD nebudou ošizeni o intuitivní práci s výměnnými médii a sítí.
Phonon je nový multimediální framework pro KDE 4. Nejedná se však jen o zvukový framework (jak by mohl název napovídat), ale i o video framework. Konečně tak budeme zbaveni zombie jménem aRts! Phonon umí využívat různé backendy (GStreamer, NMM, později snad i MAS a Xine) a je tedy multiplatformní a vysoce flexibilní. Navíc poskytuje komfortní API odpovídající KDE zvyklostem, takže vývojáři multimediálních programů pro KDE nemusí trnout hrůzou např. při pomyšlení, že budou muset používat GStreamer přímo. ;-)
Decibel má být frameworkem integrujícím veškerou textovou, hlasovou i video komunikaci (tedy IM, VoIP, video konference, atd.). Jeho mottem je, že možnost komunikace má být integrovanou součástí desktopového prostředí a má být dostupná kdekoliv je potřeba. Nemá se omezovat na konkrétní aplikace. Decibel využívá D-Bus a je postaven nad Tapioca frameworkem (za kterým stojí Nokia), který prozatím podporuje protokoly SIP/SIMPLE a XMPP/Jabber/Jingle.
Akonadi má být multiplatformní (neomezující se jen na KDE) službou/frameworkem starající se o uskladňování veškerých PIM dat a o přístup aplikací k nim. Měly by jej využívat jak uživatelské aplikace jako Kontact, KOffice a Evolution, tak i servery jako Open-Xchange či GroupWise. Dále bude přímo podporovat protokoly jako POP3 a IMAP4, formát iCalendar, atd. Měl by tak být sjednocen přístup k informacím a kontaktům na desktopu.
Jak asi víte, webový browser Safari pro Mac OS X používá renderovací engine WebCore (součást projektu WebKit), který kdysi vznikl forkem KHTML (používaném v Konqueroru). Cesty vývoje se postupně rozešly a vzhledem k uzavřenému vývojovému modelu Apple bylo později nesmírně obtížné aplikovat změny ve WebCore zpátky na KHTML. Apple však nedávno vývoj WebKitu zcela otevřel, a tak vznikl projekt Unity, jehož cílem je portace WebKitu na Qt 4 (s co nejmenšími nutnými změnami) a znovusjednocení vývoje. Zda projekt Unity nahradí KHTML ovšem není jisté, záleží na tom, zda se ukáže sjednocený vývoj s WebKitem jako udržitelný.
KitchenSync v KDE 4 je zcela novou aplikací. Slouží k synchronizaci mobilních zařízení (mobilní telefon, PDA, notebook, atp.) s počítačem. Je kompletně postaven nad multiplatformním synchronizačním frameworkem OpenSync a nahrazuje starší aplikace KitchenSync (starý KitchenSync z KDE 3 nemá s novým KitchenSyncem prakticky nic společného), KSync, KPilot a Kandy.
Okular je novým univerzálním prohlížečem dokumentů pro KDE 4. Bude podporovat formáty PDF, Postscript, DjVu, CHM, TIFF a další. Nahradí aplikace KPDF, KGhostview, KView, KFax a KDVI. Výbornou novou vlastností je možnost připisovat si do prohlížených dokumentů různé poznámky.
Bohužel jsou tu i velmi ambiciózní projekty, jejichž budoucnost je nejistá. Jedním z nich je Tenor, což měl být kontextový linkovací engine (PDF) pro KDE 4. Něco tak trochu jako např. Beagle (pro GNOME) či Spotlight (pro Mac OS X), ale nesrovnatelně propracovanější a obecnější s možnostmi, které Beagle ani jiný klasický desktopový vyhledávací systém v současnosti nemůže nabídnout (více viz třeba interview se Scottem Wheelerem z FOSDEM 2005). Bohužel Scott Wheeler na vývoj nemá moc času a nedávno ve svém blogu oznámil, že opravdu neslibuje stihnout Tenor do KDE 4 naprogramovat. Mezitím se však objevil nový projekt snažící se o implementaci desktopového vyhledávání pro KDE nazývající se Strigi. Podle všeho je velmi dobře navržen a může využívat různé backendy (takže by případně mohl využívat i Tenor), navíc současný backend ve Strigi je extrémně rychlý a co je hlavní, Strigi podporuje tagování souborů!
Další ambiciózní projekt (jehož budoucnost je nejistá) je RuDI. Cílem projektu RuDI bylo sblížit různá desktopová prostředí dohromady, postarat se o to, aby aplikace z jiných desktopových prostředí zapadly lépe do KDE a naopak (a to nejen po grafické stránce, ale i po stránce funkční) a umožnit jednoduché psaní aplikací co nejvíce nezávislých na desktopovém prostředí. Historii a osud projektu RuDI hezky popsal Luboš Luňák v komentáři u blogu. Naštěstí je tu alespoň projekt Portland, který má podobný cíl jako RuDI (i když méně ambiciózní) a je zaštítěn Freedesktop.org. Nějaké výsledky projektu Portland by se měly v KDE 4 objevit, avšak jeho dopad není zdaleka takový, jaký by přinesl RuDI. Luboš Luňák sice v rámci Portlandu napsal rozhraní DAPI (což je obdoba RuDI), avšak bohužel se setkal u ostatních vývojářů jen s minimálním ohlasem a další vývoj DAPI ustrnul. Nezbývá než doufat, že projekt bude znovu oživen...
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Za posledni dva roky jsem nevidel dobre vyladenou distribuci na desktop.Tak otevři oči a běž na Gentoo.org
Nerikam, ze jsem nespokojeny s linuxem, rikam, ze neni schopny zastoupit windows na tolik, ze ho zvladne kazdy nainstalovat a vse tam rozchodit.To je pravda... ale ani Windows nedokáže každý nainstalovat a vše tam rozchodit a kdyby byl Linux rozšířený jako Windows (a Windows jako Linux), tvrdil bys teď opak...
Konec koncu i v gentoo jsem musel tiskarnu resit docela silenym postupem, ...Co jsi s chudinkou vyváděl? V debianu je to jen o tom, že se nainstaluje cups, do browseru naťuká localhost:637 a pak už jen nakliká kde co je připojeno...
pochvala patri hlavne danemu blogistovi a potom cloveku co to prepisal do clankuAFAIK jde o jednoho člověka
Dobrý den, trochu mě mrzí, že KDE 4 bude používat Oxigen a nikoliv ikonky z projektu TangoTak to mě tedy nemrzí vůbec. Je to otázka vkusu a mně se Tango ikonky rozhodně nelíbí. Jsou sice hezčí než ta (z mého pohledu) absolutní hrůza co je defaultně v GNOME, ale oproti ikonkám Crystal, Crystal Clear či nuoveXT se mi zdají ošklivé. A ikonky Oxygen jsou ještě hezčí, přímo nádherné
Taky je škoda, že KDE 4 nebudou používat CairoCairo je děsně neoptimalizované a pomalé (a navíc je jeho vývoj vcelku dost GTK-centrický). Navíc jeho OpenGL backend Glitz je v současnosti prakticky nepoužitelný (a jeho vývoj řekl bych stagnuje). Kromě toho Arthur je přímo integrován v Qt 4 a umožňuje tak lepší spolupráci s aplikacemi postavenými nad Qt (stejně by pro vektorovou grafiku muselo existovat rozhraní přímo v Qt, takže použitím Caira by vývojáři Qt moc neušetřili... a kdyby to bylo zapotřebí, můžou klidně přidat možnost použití Caira jako backendu k Arthuru).
Pěkné, pěkné.
A jestli pak v Konqueroru bude možné prohledávat text na webové stránce přímo psaním na klávesnici (jako třeba ve Firefoxu) a ne komplikovaně CTRL+F, blabla, ENTER? (V režimu file manageru to jde.)