Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
PCLinuxOS je vlastně poměrně stará distribuce. Dokonce starší než první vydání Ubuntu, poprvé se totiž objevila již v roce 2003. Své kořeny má v Mandrake Linuxu, resp. Mandrivě, původně vznikla jako sada RPM balíčků, které svého předchůdce vylepšovaly. Až do roku 2003 zakladatel projektu Bill Reynolds udržoval příslušný repozitář, aby následně založil PCLinuxOS jako samostatnou distribuci. V říjnu 2003 šlo o fork Mandrake 9.2 následovaný řadou dalších vydání. Jak si ukážeme za chvíli, dědictví světa Mandrake/Mandriva je zde vidět dodnes. Od roku 2007 však PCLinuxOS již není pouhým forkem Mandrivy, ale jde si svou vlastní cestou.
Mix světa Mandrake/Mandrivy a Ubuntu/Debianu se v PCLinuxOS projevuje tak, že distribuce používá RPM balíčky, ale k jejich správě APT, resp. Synaptic. Původní mandrivácké urpmi
je zcela pryč.
V průběhu posledních let vznikaly edice s desktopovými prostředími KDE, LXDE a nejnověji MATE, na které se dnes podíváme.
Nejprve mi dovolte podotknout, že PCLinuxOS jsem instaloval na stroji s CPU Intel „Haswell Refresh“ a grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 750 Ti, kde dříve dlely distribuce Mageia a Lubuntu. Systém tak dostal prostor v rámci již existujícího oddílu, přičemž /home
se připojuje už řadu let ten stále stejný.
Instalace je pro každého Mandrivistu/Mageiistu chronicky známá. Systém má tendenci ponechat ext4. Výhodou PCLinuxOS je to, že je rovnou na začátku k dispozici uzavřený ovladač pro grafiky Nvidia. Aktuálně instalovaný kernel je poměrně nový, 4.9.8. Instalační proces se jinak na nic moc neptá, instaluje předpřipravený balík programů, výběr není možný. Vše ostatní se děje až po instalaci, a to včetně konfigurace českého (či jiného) prostředí.
S ohledem na to, že ve výchozí podobě se systém instaluje v anglické verzi, ptá se po prvním spuštění, zdali chcete zachovat česky pojmenované adresáře, nebo je překlopit do anglických. Nedělejte to, hned přepneme systém do češtiny. Je na to přímo volba Add Locale v hlavním menu. Ta se postará o vše národního, stačí jen klikat na tlačítka typu YES a OK.
Následnou instalaci aplikací je možné realizovat v prostředí programu Synaptic. Ten se pochopitelně v kombinaci s APT/RPM postará o závislosti.
Prostředí MATE je klasika ve stylu GNOME 2.xx. Po těch letech jistě nepotřebuje důvěrnější komentář, zůstaňme tedy u screenshotů.
Lze volit z více přihlašovacích programů, nastavit si libovolného avatara pro uživatele. Pro správu diskových oddílů je zde GParted, nechybí Compiz.
Některé dialogy, konkrétně konfigurační centrum, je převzaté z Mandrivy a jen kosmeticky upravené.
Jinak jsou zde nastavovátka MATE, konfigurace ovladačů GeForce (pokud jsou používány) a další typické věci pro tento desktop a tuto distribuci.
Zatím jen krátkodobé. PCLinuxOS 2017.2 s MATE používám jako primární desktop zhruba dva týdny. Přechod jsem dělal proto, že už mi vadily neustálé chybové hlášky v Lubuntu a polofunkčnost některých prvků bez zjevné příčiny. A čekat na Mageiu 6 se mi už nechtělo.
Z hlediska výkonu se mi systém jeví viditelně, ale zanedbatelně pomalejší než Mageia s LXDE či Lubuntu. To je pochopitelně daň za použití náročnějšího MATE. Rozdíl je ale opravdu minimální (na PC se SSD).
Narozdíl od Ubuntu ale vše funguje od začátku a bez padání. A to včetně Rawtherapee, které je z nějakého důvodu stabilnější zde, než jsem jej kdy měl v Lubuntu (bez ohledu na verze).
Systém je zajímavý také škálou předinstalovaných aplikací, třeba MKVToolnix se hned tak nevidí. Přímo v balíčkovacím systému je také k dispozici spousta rozšíření a pluginů pro GIMP, včetně výtečného wavelet sharpen.
Není třeba se přitom obávat, že například instalace dalších desktopových prostředí je složitá (zvláště při pohledu na Synaptic). Systém obsahuje metabalíčky, které se o to postarají (např. task-lxde
nainstaluje LXDE se vším všudy a v mém případě bez potíží použije v /home
uloženou konfiguraci z předchozího OS, tedy Lubuntu). K dispozici jsou meta balíčky pro LAMP, tisk, přehrávání multimédií (ten instaluje věci jako MPlayer, knihovnu pro DVD/CSS, GStreamer včetně Bad pluginů a dokonce Flash Player). Je zde třeba metabalíček, který odstraní všechny KDE hry, metabalíček pro skenování atd.
PCLinuxOS v Česku a na Slovensku používá řada lidí, to je zjevné i z existence místní(ch) komunit(y). Ale systém je tak nějak ve stínu těch opravdu velkých distribucí, kde se často informuje o každém dílčím „uprdnutí“, přitom si z hlediska použitelnosti vede možná mnohdy i lépe, než ony velké. Tak mu třeba dáte také jednoho dne šanci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ubuntu
odladěnostLOL
Chceš se něco naučit, tak do toho skoč po hlavě!zapominas ze jsou uzivatele co se NECHTEJI neco naucit, ale chteji system pouzivat a obcas si nejake nastaveni nakliknout, to ze ja takovy uzivatel nejsem, neznamena ze se budu tvarit ze takovej neni nikdo, ani nebudu odsuzovat moznosti snadneho nastaveni naklikanim...
z deb based je *buntu nebo Mint nejprivetivejsi,No Ubuntu určitě ne, protože třeba takový debian je mnohem uživatelsky přívětivější, neb narozdíl od Ubuntu mu UI nepadá jako zralé hrušky.
Jsou dvě možnosti:
[...] Meleš pořád svoje nesmysly, každý je špatný, jen ty jsi CEO vesmíru.. [...]tohle je ovsem jasne nepochopeni, resp. nedostatek informaci, kdyz bys cetl zlomek z te diskuze co pises ze se opakuju, tak ja volam po otevrenosti a naslouchani ostatnim, nenuceni sveho nazoru a nevydavani ho za absolutni pravdu, tedy presne opak toho co delal Ales kterej se opravdu tvari ze je CEO vesmiru ;)
A ano taky si myslím že OS a konfigurace systému by neměl dělat někdo kdo tomu nerozumí. Jak si lidi volají opraváře pro pračky, ledničky, auta a cokoli jiného, pc by neměl být výjimkou.kdyz davas primer tak aspon zkus vymyslet neco rozumneho :) vem si kolik lidi by si chtelo nainstalovat GNU/Linux a jen ho pouzivat a nemaji zkusenosti a zamysli se nad tim jestli to neni nekolikaradove mensi mnozstvi nez ve zkutecnosti:
Snad ne tím naroubovaním apt na rpm?Hm. Projekt apt-rpm a před ním to řešil projekt apt4rpm. Díky němu jsem objevil v r. 2003 Synaptic. MichaeluVogt tenkrát už asi rok vyvíjel pro Conectivu pro to GUI – Synaptic, přišlo mi to jako super aplikace s budoucností, tak jsem pro něj udělal českou lokalizaci. Jenže u Mandrake upřednostnili místo aptu urmpi, tak jsem šel o dům dál. Mandrake pak Conectivu koupil, a šel o dům dál i Michael Vogt – jemu hodilo podle záznamů v gitu r. 2006 lano Ubuntu.