Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Antiferoelektrický materiál se při miniaturizaci změnil na feorelektrický. Česko trápí nedostatek IT architektů. Velké projekty se bez nich neobejdou. Red Hat Trusted Software Supply Chain má zvýšit odolnost dodavatelského řetězce softwaru. Generativní AI v podnicích: Následujte trendy a získejte konkurenční výhodu. Ransomware: Proč útočníkům neplatit. Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing.
Antiferoelektrické materiály mají elektrické vlastnosti, které jsou vhodné v aplikacích pro ukládání energie s vysokou hustotou. Vědci nyní objevili hranici velikosti, při jejímž překročení zřejmě antiferoelektrika své vlastnosti ztrácejí a stávají se feroelektrickými.
Aktuálně na českém pracovním trhu chybí několik stovek IT architektů, vysoce kvalifikovaných expertů, kteří se zaměřují na návrh a plánování celkové architektury a organizace IT systémů. Jejich nedostatek zpomaluje a ohrožuje ty nejdůležitější a nejdražší IT projekty, vyplývá z informací českého systémového integrátora Ness Czech.
Red Hat Trusted Content poskytne vývojářům v reálném čase informace o známých zranitelnostech a bezpečnostních rizicích v rámci jejich závislostí na softwaru s otevřeným zdrojovým kódem.
Při zavádění aplikací AI organizace často opomíjejí potřebu jejich integrace do stávajících provozních a technických procesů. To bývá hlavní důvod selhávání umělé inteligence při přechodu z pilotního provozu na produkční.
S tím, jak se stupňují útoky ransomwaru, stává se otázka, zda platit výkupné či nikoliv, stále více diskutovanou. Současně je i čím dál tím obtížnější zajistit odpovídající kybernetické pojištění. Byť se zaplacení výkupného – ať už přímo, nebo prostřednictvím pojištění – může zdát jako rychlejší cesta k navrácení dat, je to mylná představa, protože platba obnovitelnost nezajišťuje. Navíc, do hry vstupují dva klíčové faktory: za prvé, náklady na kybernetické pojištění rostou a ransomware byl z některých krytí vyloučen, a za druhé, pokud zaplatíte výkupné, vystavujete se riziku dalším útokům v budoucnu. Jak tedy organizace toto dilema překonají? Firma musí být odolná vůči kybernetickým útokům ještě předtím, než k nim dojde, aby bylo zajištěno rychlé zotavení a kontinuita provozu.
Nástup umělé inteligence způsobuje nárůst hodnoty IT firem, různé z nich ovšem z trendu profitují v různé míře (i posuzováno jen čistě vývojem ceny akcií). Srovnáme-li poměr generovaného zisku a ceny akcií, technologický trh se opět blíží k maximům z let 2020-21. Nakolik může v outsourcingu nahradit Indie Čínu? Pel-mel informací vztahujících se k tématu IT byznysu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: