abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 00:11 | Komunita

  V červnu bylo oznámeno, že se z K-9 Mailu stane Thunderbird pro Android. Dle plánu by se tak mělo stát v létě 2023. Na svém blogu vývojáři informují o novinkách z vývoje: přizpůsobitelná gesta v K-9 Mailu ve verzi 6.400 a redesign zobrazení zpráv.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 14:22 | Nová verze

  Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2022.12. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 09:00 | Komunita

  V oznámení o vydání Xfce 4.18 Pre2 jsou výsledky soutěže o výchozí pozadí pro Xfce 4.18. Vydání Xfce 4.18 je plánováno na 15. prosince.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 08:00 | Nová verze

  Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 22.11. Přehled novinek v Changelogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 07:00 | Nová verze

  Byla vydána OpenIndiana Hipster 2022.10. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  3.12. 10:00 | Komunita

  O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2022, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat lze na stránkách konference nebo také na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  3.12. 09:00 | Bezpečnostní upozornění

  Byly zveřejněny informace o zranitelnosti CVE-2022-4139 v ovladači i915. Problém se týká Intel GPU Gen12. Zranitelnost je opravena v upstream Linuxu 6.0.11, 5.15.81 a 5.10.157.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  2.12. 16:22 | IT novinky

  Mozilla tento týden vedle společnosti Pulse převzala také společnost Active Replica. Active Replica pomůže Mozille rozvíjet metaverse, online 3D platformu, Mozilla Hubs.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 16
  2.12. 09:00 | Nová verze

  Po dvou letech a deseti měsících od vydání verze 5.8 byla vydána nová verze 5.9 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Představení novinek v oznámení o vydání verze 5.9 (WIP). Nejnovější RawTherapee je k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  1.12. 18:33 | IT novinky

  Mozilla převzala společnost Pulse. Z oznámení: "Společně budeme vytvářet modely strojového učení, které budou fungovat transparentně, budou respektovat soukromí a budou od začátku vytvářeny se zaměřením na spravedlnost a inkluzi". Společnost Pulse vyvíjí software pro automatické nastavování stavů ve Slacku.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 25
  Už jste se osobně setkali s podvodem typu falešná technická podpora?
   (56%)
   (4%)
   (40%)
  Celkem 78 hlasů
   Komentářů: 2, poslední 2.12. 14:48
  Rozcestník


  Kommander - 1 (Skriptované GUI)

  6. 10. 2005 | Michal Vyskočil | Programování | 11077×

  Kommander je nástroj pro psaní jednoduchých aplikací s grafickým uživatelským rozhraním. Seznámení a "Hello World".

  K čemu je Kommander

  V Unixových operačních systémech si můžeme pro každou netriviální, a opakující se činnost napsat skript. Pokud je určen pouze pro naši potřebu, není problém. Když ho mají používat odborníci (správci, programátoři, ...), stačí napsat dokumentaci, nebo manuálové stránky. Jenže pokud má sloužit i běžným uživatelům, nastává problém, protože mají ti obvykle strach z příkazové řádky a dokumentaci nikdy nečtou.

  A vývojáři KDE přišli s řešením. Kommander je přímo určen pro psaní jednoduchých GUI aplikací. Díky technologii DCOP (viz KDE: tipy a triky - III (DCOP a KDialog)), kterou Kommander vnitřně používá, je možné ze skriptu ovládat grafické prvky - widgety. Také nám odpadají problémy s binární kompatibilitou knihoven, od toho nás odstiňuje Kommander. Celý projekt je uložen v jednom SGML souboru, takže jeho instalace je velmi jednoduchá. Týká se to i binárních souborů, například obrázků, které jsou uloženy v souboru v textové podobě. Parser Kommanderu funguje jako makrojazyk a bohužel má i spoustu velmi nepříjemných omezení.

  Starý vs. nový parser

  Od Kommanderu verze 1.2, který je součástí KDE od verze 3.4 je k dispozici nový parser, který se velmi liší od toho starého. V dalším textu budu mluvit o tom starém. Nový parser je relativní novinka a většina aplikací na kde-apps.org používá ten starší, nemluvě o tom, že je použitelný až od KDE verze 3.4. Nový parser bude tématem dalších dílů.

  Dost už bylo textu, je na čase uvést nějaký obrázek. Kommander se sestává ze svou programů. Kommander Executor (kmdr-executor), který provádí skripty uložené v souborech kmdr. Druhým je Kommander Editor (kmdr-editor), vývojový nástroj, v němž se navrhují dialogy a píše kód.

  kommander 1 logo

  kommander 1 screen

  Při spuštění se můžeme podívat na obrázek kočky, ale moc dlouho ji neuvidíte, protože Editor startuje velmi rychle. Pokud jste někdy psali projekt pro KDE, nebo Qt, bude vám jeho prostředí připadat velmi známé. Je to totiž upravený (a zjednodušený) Qt Designer od Trolltechu. Soubor se skriptem je prakticky totožný, s ui souborem, který generuje Designer.

  Hello, world!

  Přeskočme teorii a přejdeme rovnou k praxi. Od dob K&R je tradicí, že prvním příkladem je aplikace, která vypisuje Hello, world!. Já se rozhodl tuto tradici porušit a to ze dvou důvodů. Jednak je tento příklad nevhodný pro předvedení Kommanderu. Za druhé považuji čtenáře abclinuxu.cz za tak inteligentní, aby pochopili i složitější příklad: aplikaci pro snímání oken z obrazovky - kommander-1-snap.kmdr.

  kommander 1 snap-1

  Všichni jistě znáte způsob, jak vyfotit v X Window okno (viz Snímání obrazovky aneb vyfoťte si okno). Jenže příkaz xwd ukládá do stejnojmenného formátu. Pokud chceme rozumný, všeobecně používaný formát PNG, celý proces se nám roztáhne na takovou kolonu příkazů:

  xwd | xwdtopnm | pnmtopng > foo.png

  Geekové žasnou, ale běžného uživatele tím asi moc nepřesvědčíte. Proto tento kód přiřadíme tlačítku Shot!. V kontextovém menu tlačítka zvolíme Edit Kommander Text a do okna tu kolonu napíšeme.

  kommander 1 kommander-text-1

  kommander 1 kommander-text-2

  Jak prosté! Teď máme jednoduchou grafickou aplikaci, která vyfotí aktuální okno a uloží do souboru ~/foo.png. Akce je přiřazena tlačitku jménem BtnShot, typu ExecButton. Tohle řešení není moc dobré, uživatel by měl mít možnost si vybrat jméno souboru a jeho umístění. Kód je nutné trochu modifikovat

  @setGlobal(IMG,@exec(tempfile))
  xwd | xwdtopnm | pnmtopng > @global(IMG)
  @BtnSave.setEnabled(true)

  Co jsme teď udělali? Za prvé neukládáme obrázek do domácího adresáře, ale do souboru, který vytvoří příkaz tempfile v adresáři /tmp. Jméno nově vytvořeného souboru je důležité, a protože s ním budeme pracovat i v dalších částích kódu, uložíme si jej příkazem @SetGlobal() do globální proměnné IMG. Ve druhém řádku již přesměrováváme výstup do proměnné IMG, jejíž hodnotu vrací @global(). No a v posledním příkazu povolíme tlačítko BtnSave, protože už máme obrázek, takže můžeme ukládat.

  Syntaktická odbočka

  Jak jste si všimli, tak příkazy Kommanderu začínají znakem @. Stejným znakem začínají nejen příkazy, ale i jména grafických objektů a dokonce i klíčová slova. Alespoň ve starém parseru to tak je.

  Tlačítku BtnSave potom přiřadíme tento kód.

  cp @global(IMG) @Input.savefile(~, *.png,"Uložit screenshot")

  Ten zkopíruje soubor img na to místo, které vrátí dialog @Input.savefile(), Prvním parametrem je výchozí adresář, druhým filtr souborů a posledním je titulek dialogu.

  Kód tlačítka BtnExit, které je typu CloseButton už uvedu jen pro pořádek.

  rm -f @global(IMG)

  Tím jsme získali jednoduchou aplikaci na tvorbu screenshotů obrazovky. Její největší nevýhodou je špatná správa souborů v /tmp, které se ne vždy smažou. Každý obslužný událostní skript běží nezávisle na ostatních, takže příkaz trap nám zde nepomůže. Ale ilustrační aplikaci to můžeme odpustit.

  Správci rozložení

  Není nic smutnějšího, než když widgety nedokáží reagovat na změnu velikosti okna a aplikace potom dopadne nějak takto:

  kommander 1 snap-2

  Snap se pochopitelně chová správně:

  kommander 1 snap-3

  Kdysi dávno jsem měl tu čest vidět aplikaci ve Visual Basicu, kde se o rozložení widgetů v okně staral přímo programátor. Ještě dnes si vzpomínám na ta kvanta kódu, která musela být napsána a taky na to, že žádosti o změny uživatelského rozhraní byly předem odmítnuty. Nevím, zda dotyčný jenom nevěděl, anebo to skutečně nešlo. Každý lepší toolkit obsahuje svého správce rozložení, který se o rozložení widgetů stará automaticky.

  Kommander používá stejný toolkit jako KDE, a proto i správce rozložení jsou ty, které používá Qt.

  • kommander 1 layout-vertical vertikální rozložení
  • kommander 1 layout-horizontal horizontální rozložení
  • kommander 1 layout-grid rozložení do mřížky
  • kommander 1 splitter-vertical vertikální oddělovač mezi dva widgety
  • kommander 1 splitter-horizontal horizontální oddělovač mezi dva widgety

  V našem příkladě vidíme, že jsou všechna tlačítka pod sebou, takže je můžeme libovolně naskládat na formulář, označit, dát vertikální rozložení a ony se srovnají, jak potřebujeme (jenom změníme jejich velikost na požadovanou). Nakonec ještě vybereme layout pro celý formulář (v tomto případě je to úplně jedno, který vybereme) a máme pěkně fungující formulář, který reaguje na změny velikosti okna a bez jakéhokoliv řádku kódu.

  kommander 1 snap-layout-1 kommander 1 snap-layout-2
  kommander 1 snap-layout-3 kommander 1 snap-layout-4

  Chování widgetů se dá ještě detailněji nastavit pomocí vlastnosti Size Policy.

  kommander 1 size-policy

  Rozpěrky

  V mnoha případech nechceme, aby byl jeden prvek těsně u druhého. Proto potřebujete nějakým způsobem správci rozložení říci, jak se má chovat. Toto zabezpečují spacers (překládám jako rozpěrky). Může se stát, že budeme chtít, aby byla mezi tlačítkem Konec a zbytkem mezera. Takže přidáme rozpěrku mezi Konec a Uložit a mezera mezi nimi je na světě.

  kommander 1 snap-spacer-1

  kommander 1 snap-spacer-2

  Podobně jako mají widgety Size Policy, jsou všechny rozpěrky nastavitelné.

  kommander 1 spacer-properties

  Závěr

  V tomto díle jste se seznámili s Kommanderem. Dozvěděli jste se, že má nový a starý parser, který je pouze makrojazykem. Umíte napsat primitivní aplikaci a víte, jak pracuje správce rozložení. V dalším díle si rozebereme složitější aplikaci, na které si ukážeme více rysů jazyka Kommanderu.

         

  Hodnocení: 87 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  6.10.2005 07:38 Veritas | skóre: 13 | blog: veritas
  Rozbalit Rozbalit vše zajímavé
  Hmm, začíná to zajímavě. Tak jen dál...
  Nehledej hry v Linuxu. Linux je hra!
  Ondroid avatar 6.10.2005 08:52 Ondroid | skóre: 32 | blog: Hombre
  Rozbalit Rozbalit vše :o)
  Těším se na pokračování, hlavně na něco víc o skriptování v kommanderu...
  6.10.2005 09:39 petr_p
  Rozbalit Rozbalit vše MIME type
  Prosil bych jiny MIME type na ten ukazkovy soubor. text/html asi neni to prave.
  6.10.2005 13:11 Stehlo | skóre: 17
  Rozbalit Rozbalit vše Super
  No podla toho by mohlo ist o cosi dobre... odskusame a uvidime.
  7.10.2005 19:10 mlp
  Rozbalit Rozbalit vše hezke
  Hezke, jen by to chtelo podrobnejsi vysvetleni kodu....pro zacatecniky....
  7.10.2005 20:03 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: hezke
  Potřeboval bych vědět čemu přesně nerozumíš. V tomto díle toho kódu moc není a mě to připadá celkem dobře okomentované. Uznávám, že je to psané především pro programátory, ale nezdá se mi, že by ta trocha kódu zasloužila více vysvětlování.
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
  corwin78 avatar 11.10.2005 19:06 corwin78 | skóre: 10 | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Input.savefile()
  Z nějakého důvodu se mi nechce otevřít dialog pro uložení souboru. Mám kde 3.4, takže zřejmě nový parser. Co s tím?
  Česká pirátská strana - "Internet je naše moře...".
  11.10.2005 20:42 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Input.savefile()
  Defaultně se používá starý parser, nový je hodně odlišný. Já to zkusil a kód
  @Input.savefile(~, *, foo)
  
  Funguje tak, jak má. KDE je taky 3.4.
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.