Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
21. září 2005 vyšla první betaverze KDE 3.5. Byl jsem
zvědavý na to, co je nového, proto jsem neodolal a pustil
se do instalace. Díky vývojářům KDE a jejich aplikaci Konstruct
je překlad hračkou. Ale pokud používáte
SUSE nebo Kubuntu, máte už připravené binární
balíčky. Já, jsa uživatel Gentoo, žádné binární
balíčky nemám a Konstruct jsem zvolil proto, abych měl nové KDE
nainstalované mimo hlavní systém. Instalace totiž proběhne do
adresáře ~/kde-3.5-beta1
, takže váš systém zůstane
nedotčený. Kompilace KDE je velice jednoduchá
tar -xjf konstruct-unstable.tar.bz2
cd konstruct/meta/kde
nice -n 19 make install
V Konstructu máte na výběr mezi několika možnými cíli kompilace
Cíl | Velikost | Popis |
kde/kdebase | 56MB | Desktop, prohlížeč, editory a terminál |
meta/kdepim-crypto | 68MB | Navíc obsahuje kdepim a kryptovací knihovny |
meta/kde | 172MB | Všechny balíčky "KDE 3.5 Beta" a jejich závislosti |
meta/everything | 248MB | Nainstaluje všechny stabilní balíčky |
Pokud chcete českou lokalizaci, potom si ještě nainstalujte
i18n/kde-i18n-cs/
.
Pro kompilaci je nutné mít nainstalovány potřebné
balíčky, včetně vývojových verzí. Jejich seznam naleznete na www.kde.org/info/requirements/3.5.php. Ruční kontrola je velmi
otravná, ale uživatelé distribucí Mandrake a SUSE mohou použít nástroj
Detektive. Spuštěním příkazu
cd misc/detektive;make
dojde ke kontrole potřebných
balíčků ve vašem systému. Pokud používáte jinou distribuci, můžete
pomoci s jeho rozšířením.
Po instalaci je vhodné nastavit takto systémové proměnné:
export QTDIR=~/kde3.5-beta1
export KDEDIR=~/kde3.5-beta1
export KDEDIRS=~/kde3.5-beta1
export LD_LIBRARY_PATH=~/kde3.5-beta1/lib
export PATH=~/kde3.5-beta1/bin:$PATH
export KDEHOME=~/.kdetest
Vývojáři KDE opět změnili úvodní obrazovku. Možná je to proto, aby byl rozdíl mezi novým a starým KDE vidět na první pohled. Ale většina distributorů ji stejně změní na svoji.
Výchozí vzhled po spuštění vypadá takto:
Výchozí písmo nezvládá diakritiku. Já používám Dejavu fonts, které nemají s nabodeníčky žádný problém a na všech dalších screenshotech bude použito právě toto písmo.
Už nějaký čas používám Konqueror jako výchozí prohlížeč, proto jsem byl hodně zvědavý, jak se povedlo implementovat vylepšení vykreslovacího jádra KHTML, které, podobně jako vývojová verze Safari, projde testem Acid2. Doufejme, že uvolnění Webkitu jako opensource, usnadní vývojářům KDE začleňovat opravy a vylepšení od vývojářů Apple. Po navštívení odkazu se mi objevil správně vyrenderovaný ksichtík, který dokonce reaguje na pohyb myši změnou barvy nosu. Ale při změně velikosti okna se trošku posune.
Do verze 3.5 se již dostala toužebně očekávaná funkce AdBlock, ale z toho, co jsem viděl, mám poněkud rozpačitý dojem. Funkce se zapíná v kontextovém menu (stejně jako v prohlížečích rodiny Mozilla), ale funguje pouze pro obrázky, není možné vypnout Flash. Další podivností je, že zablokovaný obrázek nahradí červenou značkou ala zákaz stání. Vypadá to opravdu strašně!
Tímto samozřejmě výčet vylepšení Konqueroru nekončí. Do Konqueroru byl začleněn Search Bar Plugin, což není nic jiného, než známá vyhledávací lišta z Firefoxu. Ve vyhledávací liště je už možné mít více vyhledávačů (dosud byl pouze jeden) a komu se tato vymyšlenost nelíbí, může ji snadno vypnout v menu Nastavení/Rozšíření.
Vylepšena byla také funkce blokování pop-up (vyskakovacích) oken. Když prohlížeč zablokuje okno, tak se mimo malé ikonky objeví i tato zpráva. Projel jsem všechny testy na www.popuptest.com/ a Konqueror nepustil nic. Pouze triky, které využívají Java applety jsem nemohl otestovat.
Nově byl rozšířen i prohlížeč manálových stránek, zejména index je přehlednější.
Další zajímavé rozšíření Konqueroru je Metabar, boční panel, který zobrazuje definované akce, přiřazené aplikace, informace o souboru, ...
A maličkost na závěr, Konqueror má nové logo.
Protože nejen Konquerorem živ je člověk, je načase uvést další novinky. Panel Kicker dostal nový dialog Add Applet (přidat applet), který byl převzat z konkurenčního prostředí GNOME.
Oblíbené bubliny z KDE 3.4 byly ještě více vylepšeny, teď umí, ve spolupráci se stránkovačem, zobrazit i seznam oken z určité plochy. Bohužel jejich bublavý efekt, s nímž se zobrazují, není možné nastavit (rozuměj vypnout).
To, co jsem původně označoval za blbinku - Keyboard Status Applet (applet stavu klávesnice), je ve skutečnosti implementací Keyboard Access Functional Specification. Tento applet zobrazuje stav speciálních kláves a tlačítek myši.
Dostáváme se k velmi kontroverzní funkci Storage Media Notification (upozornění na úložné médium). Po vzoru operačního systému Windows XP přichází i KDE s oknem, které se zobrazí po vložení některého média. Pro někoho to může být dar z nebes, pro jiné jen zbytečně otravující funkce. Odpůrce můžu ubezpečit, že se toto okno dá snadno vypnout (tlačítko Configure je přímo v okně) a to tak důkladně, že se mi je nepodařilo znova zapnout.
Ovládací centrum se zase vrátilo ke stromovému zobrazování položek (jako výchozí nastavení), což vítám, protože režim icon view mi přijde nepřehledný.
Souborový dialog umí i náhledy. To je podle mě zbytečná funkce, protože v KDE jsou náhledy souborů (obrázků a dokumentů) skoro všude. Snad jenom pro filmy se to může hodit, ale rychlejší je pustit si klasický přehrávač.
Aplikace KMail má nové importní filtry: Sylpheed a The Bat!
Populární SuperKaramba byla nově začleněna přímo do KDE a není ji nutné instalovat zvlášť. Pokud ji ještě neznáte, tak SuperKaramba je prostředí pro spouštění interaktivních appletů, které sídlí na ploše a zobrazují rozličné, veskrze užitečné, informace.
Aplikace KSnapshot má velmi užitečnou vlastnost. Dokáže vyfotit pouze jeden určitý prvek z okna a při psaní tohoto článku jsem ji intenzivně využíval. Protože tato vlastnost nejde z pochopitelných důvodů vyfotit pomocí samotného KSnapshotu, vezměte zavděk screenshotem vytvořeným utilitkou xwd. Na obrázku vidíte vylepšené okno spuštění.
Do KDE byla také začleněna nová dekorace oken Smooth Blend. Oproti všem ostatním umožňuje detailní nastavení velikosti písma v titulku, velikosti rámečku a velikosti oken. Možná časem dokáže nahradit můj oblíbený styl Quartz extra small z KDE 3.4.
Seznamy vylepšení jsou velmi dlouhé a není v silách jednoho člověka všechno odzkoušet, takže už jenom letecky:
Ač se jedná teprve o betaverzi, prostředí vypadá stabilně. Žádné pády se nekonaly. Rychlost startu nemůžu hodnotit, protože srovnání oproti prelinkovanému KDE z Gentoo, nebo oproti minimálnímu KDE z ABC Linux 2005, by pro tuto verzi dopadlo špatně. Ale odhaduji, že je srovnatelná s běžnou binární distribucí.
Velkým plusem jsou vylepšení Konqueroru, především začlenění změn od Apple do KHTML. Současná implementace Adblocku se mi nelíbí a v seznamu změn nevidím, že by na ní někdo ještě pracoval. Velmi mě potěšila schopnost KSnapshotu označit celý prvek (nebo skupinu prvků), taková blbůstka, ale moc užitečná. Přechod na budoucí stabilní verzi KDE bych doporučil především těm, kteří používají Konqueror a využijí jeho vylepšení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
/usr/kde/verze/
.
KTTT
Support for ALSA and aKode audio output and allow build --without-arts Gary Cramblitt <garycramblitt@comcast.net>
Bylo by možné používat pro úpravy ve článcích del
a ins
?
Ten popis událostí nekončí skutečným výsledkem celé kausy. Nicméně Michal to v úpravě uvedl na pravou míru.
Čo robíš, keď pripojíš usb disk? Spustíš konzolu, primountuješ a následne prejdeš v nejakom správcovi súborov do daného adresáraPřipojím USB disk do USB portu a jdu do /media/něco, to něco zvolí ivman v závislosti na tom, co jsem připojil (foťák, flashdisk, ipod). Žádný přiblblý okno typu "Co chcete udělat" mě neotravuje a přesto to je user friendly.
K možnosti vypnutí všelijakých blbůstek - nevýhodou je, že v defaultním nastavení má KDE zapnuto vše možné -na rozdil od MS Windows...
proč ne, každý se chce představit "v nejlepším světle", jenže podle filosofie KDE "so easy as possible" začíná být pro méně zkušené uživatele problém se v tom nejen vyznat, natož umět si to - pro sebe - nastavit. I pro mě by bylo rozhodně rychlejší si těch pár věcí zapnout, než většinu povypínat. Implementace karamby mi taky radosti nepřidáváObecne je vetsi problem dozvedet se o necem, co nevidis, nez se zbavit nejake funkce, kterou vidis. Argumentujes mene zkusenym uzivatelem, a pritom VIS o tom, co by sis chtel zapnout... (ne tak mene zkuseny uzivatel).
- nynější stav byl ideální - chceš mít "užitečné a pěkné" aplety na ploše, nainstaluj si karambu - nechceš, pak neinstalujNejak nepozoruji, ze by se od tohoto stavu KDE vzdalovalo, spise naopak a jednotlive distribuce se tomu prizpusobuji (napr. v Gentoo se da KDE instalovat pomoci spravce balicku aplikace po aplikaci, tj. jen opravdu ty, ktere chces + zavislosti).![]()
Chápu, že je zde požadavek snadnosti a ovladatelnoti ze strany uživatelů, jen si nejsem jist, zda je nejvhodnější inspirace MS Windows - ani ne z důvodu nepoužitelnosti (musel jsem si rýpnoutNejak mi unika, ze by snadnost a ovladatelnost byla inspirace od MS Windows... KDE mi prijde daleko snadnejsi i ovladatelnejsi nez tezkopadna MS Windows. Vubec tedy nepozoruji nejakou masivni inspiraci, o ktere se tak rado fantaziruje, ani podobnost KDE a MS Windows, kdyz vynecham nektere styly vzhledu :) Jedinou podobnosti je snad vychozi nastaveni panelu dole a "Kackem" tam, kde byva u microsoftiho Start a rozbalovaci menu... (opomenme na chvili neporovnatelnou flexibilitu konfigurace KDE) a tim pro me jako pro uzivatele veskere stycne body konci. Dalsi navrhy od zastancu fantasmagorie "KDE se podoba MS Windows"?), ale jednoduše proto, že pokud se bude KDE tvářit jako výše zmíněný OS, tak se tak prostě k němu budou uživatelé chovat.
...pustil som make 3.5 a dostal som toto:
&& echo "#endif /* __G_MARSHAL_H__ */" >> xgen-gmh \
&& (cmp -s xgen-gmh gmarshal.h 2>/dev/null || cp xgen-gmh gmarshal.h) \
&& rm -f xgen-gmh xgen-gmh~ \
&& echo timestamp > stamp-gmarshal.h
./glib-genmarshal: line 87: cd: /server/open-source/linux/kde:
No such file or directory
cc: 3.5/konstruct/libs/glib/work/glib-2.8.1/gobject/.libs/5889-lt-glib-genmarshal:
No such file or directory
make[7]: *** [stamp-gmarshal.h] Error 1
make[7]: Leaving directory
`/server/open-source/linux/kde3.5/konstruct/libs/glib/work/glib-2.8.1/gobject'
make[6]: *** [all-recursive] Error 1
make[6]: Leaving directory
`/server/open-source/linux/kde3.5/konstruct/libs/glib/work/glib-2.8.1'
make[5]: *** [all] Error 2
make[5]: Leaving directory
`/server/open-source/linux/kde3.5/konstruct/libs/glib/work/glib-2.8.1'
make[4]: *** [build-work/glib-2.8.1/Makefile] Error 2
make[4]: Leaving directory `/server/open-source/linux/kde 3.5/konstruct/libs/glib'
make[3]: *** [dep-../../libs/glib] Error 2
make[3]: Leaving directory `/server/open-source/linux/kde 3.5/konstruct/libs/arts'
make[2]: *** [dep-../../libs/arts] Error 2
make[2]: Leaving directory `/server/open-source/linux/kde 3.5/konstruct/kde/kdelibs'
make[1]: *** [dep-../../kde/kdelibs] Error 2
make[1]: Leaving directory `/server/open-source/linux/kde 3.5/konstruct/kde/kdebase'
make: *** [dep-../../kde/kdebase] Error 2
... a s tym co? dik za rady...
(Slack 10.2 + KDE 3.4 + 2.6.13 kernel)
g++ -c -pipe -fno-exceptions -Wall -W -O2 -pipe -D_REENTRANT -fPIC -DQT_SHARED -DQT_NO_DEBUG -DQT_THREAD_SUPPORT -DQT_THREAD_SUPPORT -D_LARGEFILE_SOURCE -D_LARGE_FILES -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -DQT_NO_IMAGEIO_MNG -DQT_NO_IMAGEIO_JPEG -DQT_BUILTIN_GIF_READER=1 -DQT_NO_STYLE_MAC -DQT_NO_STYLE_AQUA -DQT_NO_STYLE_INTERLACE -DQT_NO_STYLE_WINDOWSXP -DQT_NO_STYLE_COMPACT -DQT_NO_STYLE_POCKETPC -I/home/dancelis/compile/konstruct/libs/qt-x11-free/work /qt-x11-free-3.3.5/mkspecs/linux-g++ -I. -I/usr/include/freetype2 -I3rdparty/opentype -I../include -I/usr/include -I/usr/include -I.moc/release-shared-mt/ -o .obj/release-shared-mt/qgl.o opengl/qgl.cpp In file included from opengl/qgl.h:79, from opengl/qgl.cpp:38: /usr/include/GL/gl.h:71:22: GL/glext.h: není souborem ani adresářem make[5]: *** [.obj/release-shared-mt/qgl.o] Error 1 make[5]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/libs/qt-x11-free/work/qt-x11-free-3.3.5/src' make[4]: *** [sub-src] Error 2 make[4]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/libs/qt-x11-free/work/qt-x11-free-3.3.5' make[3]: *** [build-work/qt-x11-free-3.3.5/Makefile] Error 2 make[3]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/libs/qt-x11-free' make[2]: *** [dep-../../libs/qt-x11-free] Error 2 make[2]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/libs/arts' make[1]: *** [dep-../../libs/arts] Error 2 make[1]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/kde/kdelibs' make: *** [dep-../../kde/kdelibs] Error 2Nevíte někdo co mi chybí ?
locate glext.h /usr/include/GL/glext.hnasymlinkuj ho tam, kde je potřeba
/usr/lib64/opengl/xorg-x11/include/glext.h /usr/lib64/opengl/nvidia/include/glext.h /usr/lib32/opengl/nvidia/include/glext.hhodil jsem tam
/usr/lib64/opengl/xorg-x11/include/glext.h
, tak uvidíme...
/usr/lib/gcc/x86_64-pc-linux-gnu/3.4.4/../../../../x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld: kcheckpass.o: relocation R_X86_64_32 against `a local symbol' can not be used when making a shared object; recompile with -fPIC kcheckpass.o: could not read symbols: Bad value collect2: ld returned 1 exit status make[3]: *** [kcheckpass] Error 1 make[3]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/kde/kdebase/work/kdebase-3.4.91/kcheckpass' make[2]: *** [all-recursive] Error 1 make[2]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/kde/kdebase/work/kdebase-3.4.91' make[1]: *** [all] Error 2 make[1]: Leaving directory `/home/dancelis/compile/konstruct/kde/kdebase/work/kdebase-3.4.91' make: *** [build-work/kdebase-3.4.91/Makefile] Error 2
./configure: line 2484: cc: command not found
chybí ti C Compiler ... takže nainstaluj všechny potřebný balíčky (gcc, -devel věci)
In file included from opengl/qgl.h:79, from opengl/qgl.cpp:38: /usr/include/GL/gl.h:71:22: GL/glext.h: není souborem ani adresářemPS: Stačí, když to pastneš mezi <pre></pre>, takhle to breaklinovat je vo držku
==> Running make in work/arts-1.4.91 make[4]: Entering directory `/home/pema/Install/konstruct/libs/arts/work/arts-1.4.91' make all-recursive make[5]: Entering directory `/home/pema/Install/konstruct/libs/arts/work/arts-1.4.91' Making all in libltdl make[6]: Entering directory `/home/pema/Install/konstruct/libs/arts/work/arts-1.4.91/libltdl' /bin/sh ../libtool --silent --tag=CC --mode=compile cc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I.. -I../mcop -I../artsc -DQT_THREAD_SUPPORT -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -D_REENTRANT -pthread -I/home/pema/kde3.5-beta1/include/glib-2.0 -I/home/pema/kde3.5-beta1/lib/glib-2.0/include -std=iso9899:1990 -W -Wall -Wchar-subscripts -Wshadow -Wpointer-arith -Wmissing-prototypes -Wwrite-strings -D_XOPEN_SOURCE=500 -D_BSD_SOURCE -O2 -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -L/home/pema/kde3.5-beta1/lib -L/usr/X11R6/lib -O2 -pipe -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -L/home/pema/kde3.5-beta1/lib -L/usr/X11R6/lib -O2 -pipe -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -L/home/pema/kde3.5-beta1/lib -L/usr/X11R6/lib -O2 -pipe -I/home/pema/kde3.5-beta1/include -I/usr/X11R6/include -L/home/pema/kde3.5-beta1/lib -L/usr/X11R6/lib -O2 -pipe -Wformat-security -Wmissing-format-attribute -pthread -I/home/pema/kde3.5-beta1/include/glib-2.0 -I/home/pema/kde3.5-beta1/lib/glib-2.0/include -c -o ltdl.lo ltdl.c ltdl.c:186: error: `LTDL_OBJDIR' undeclared here (not in a function) ltdl.c:272: error: `malloc' undeclared here (not in a function) ltdl.c:274: error: `free' undeclared here (not in a function)
.libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x2e8): In function `HSpellDict::HSpellDict(QString const&)': : undefined reference to `hspell_init(dict_radix**, int)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x4b8): In function `HSpellDict::HSpellDict(QString const&)': : undefined reference to `hspell_init(dict_radix**, int)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x627): In function `HSpellDict::~HSpellDict()': : undefined reference to `hspell_uninit(dict_radix*)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x697): In function `HSpellDict::~HSpellDict()': : undefined reference to `hspell_uninit(dict_radix*)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x707): In function `HSpellDict::~HSpellDict()': : undefined reference to `hspell_uninit(dict_radix*)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x7f7): In function `HSpellDict::check(QString const&)': : undefined reference to `hspell_check_word(dict_radix*, char const*, int*)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x810): In function `HSpellDict::check(QString const&)': : undefined reference to `hspell_is_canonic_gimatria(char const*)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0xeb7): In function `HSpellDict::suggest(QString const&)': : undefined reference to `corlist_init(corlist*)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0xef6): In function `HSpellDict::suggest(QString const&)': : undefined reference to `hspell_trycorrect(dict_radix*, char const*, corlist*)' .libs/kspell_hspell_la.all_cpp.o(.text+0x100b): In function `HSpellDict::suggest(QString const&)': : undefined reference to `corlist_free(corlist*)' collect2: ld returned 1 exit status make[7]: *** [kspell_hspell.la] Error 1 make[7]: Leaving directory `/konstruct/kde/kdelibs/work/kdelibs-3.4.92/kspell2/plugins/hspell' make[6]: *** [all-recursive] Error 1 make[6]: Leaving directory `/konstruct/kde/kdelibs/work/kdelibs-3.4.92/kspell2/plugins' make[5]: *** [all-recursive] Error 1 make[5]: Leaving directory `/konstruct/kde/kdelibs/work/kdelibs-3.4.92/kspell2' make[4]: *** [all-recursive] Error 1 make[4]: Leaving directory `/konstruct/kde/kdelibs/work/kdelibs-3.4.92' make[3]: *** [all] Error 2 make[3]: Leaving directory `/konstruct/kde/kdelibs/work/kdelibs-3.4.92' make[2]: *** [build-work/kdelibs-3.4.92/Makefile] Error 2 make[2]: Leaving directory `/konstruct/kde/kdelibs' make[1]: *** [dep-../../kde/kdelibs] Error 2 make[1]: Leaving directory `/konstruct/kde/kdebase' make: *** [dep-../../kde/kdebase] Error 2neviete poradit? dik