Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ahoj všichni. Ukrajují nám z práv stále více a používají k tomu jako záminku Internet. Místo, aby Internet sloužil k všeobecnému prospěchu lidí, pomalinku, tu více, tu méně hlasitě se mění v nástroj kontroly a manipulace. Kdo si nemyslí, že snaha pokusit se zvrátit tento trend standardní cestou politického sdružování občanů je marná, nechť připojí svůj podpis pod Petici požadující vznik takové politické síly na stránkách přípravného výboru České pirátské strany.
Česká Televize spustila novou službu, videopůjčovnu. Bohužel, na Linuxu i Mac OS X máte smůlu, vyžaduje MS implementaci DRM. Křiku o tom, že je to špatně je dost. Pojďme se společně zamyslet nad tím jaké existují pro ČT alternativy?
Jak je to s tělesem, jehož obvod rotuje rychlostí blízkou rychlosti světla?
Upozornění: tohle je krátký a emocionálně zabarvený zápis!
Tento blogpost je o nabídce zasponzorování implementace nové vlastnosti KMailu
Přiznám se, že loňský 'deal' IBM, které prodalo svou PC divizi Lenovu, mne nijak nenadchnul. Mám pocit, že IBM je bez PC nekompletní. Nakonec, PC je dítětem právě IBM a prodat vlastní dítě, to se nedělá. A protože se s tím nemíním smířit a přitom vím, co IBM spolu s Toshibou a Sony chystají do Playstation 3, mám čím dál silnější podezření, že to ze strany IBM byl krok jak se zbavit technologie minulosti.
Až Vám budou něco slibovat :-/
Pozn.: Blogpost o tomto vtípku již existuje zde. Špatně sleduji ábíčko. Mea culpa.Ministerstvo dopravy připravuje novou podobu zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy. Nová podoba zkoušky bude zavedena s účinností od 1. července 2006. Pro provádění zkoušky ministerstvo zajistí pro obecní úřady obcí s rozšířenou působností software, který umožní provádět zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění i přezkoušení odborné způsobilosti řidičů, pro pověřené zkušební komisaře zajistí software určený pro provádění přezkoušení odborné způsobilosti řidičů. Programové vybavení je určeno a testováno pro provoz na počítačích s níže uvedenými technickými paramery.
Když takhle procházím diskuse , narazím často na prázdný příspěvek JXP. Vysvětluji si to tím, že ho mám v blokovaných autorech :-). Ale vždy mám tak trochu výčitky svědomí, že mu snad křivdím a říkám si, třeba napsal konečně něco rozumného. Jak to je, křivdím mu či ne, zlepšil se či ne. Abych to zjistil, musel bych ho odblokovat, ale já se na něj zlobím z dřívějška. Možná, že kdyby příspěvky blokovaných zmizeli úplně, bylo by výčitkách. Znáte to, sejde z očí, sejde z mysli. Možná by to bylo příliš tvrdé, možná by měli dostat druhou šanci. Jak to ale udělat a neměnit nick?
P.S.Tento zápisek bude zřejmě chápán jako provokace. Vězte, že není úmyslná. I tak, JXP promiň.
Můj syn teď prochází fází opakovaného memorování si příběhů krtečka a broučků a krtečka a broučků ... furt dokola. A jak tak ráno sedím s prckem na klíně a pouštím po třetí za sebou stejného krtečka, tak mne napadla, nikoliv poprvé, následující myšlenka:
Před měsícem jsem si nastavil počet blogpostů na 0. Tečka, konec, hotovo. Prostě jsem se ráno probudil a měl jsem špatný pocit, že jsem se v diskusi nechoval až tak košér. Asi to znáte. A od té doby jsem četl jiné ABClinuxu. Méně záživné. Pohodlnější, ale méně riskantnější. Sem tam jsem přispěl do diskuse a někomu se snažil poradit. Pak ovšem přijde den kdy si to chcete oživit, zažít zpět tu štávu z konfrontace, to dání se všanc.
Přestože dřevo rozhodně nepovažuji za open-source, jak se vy díváte na jeho spalování? Považujete dřevo za obnovitelný nebo neobnovitelný zdroj. Má šanci stát se energetickou alternativou (ono nebo jiná plodina)?
S GTK aplikacemi příliš nepracuji, ale když musím, tak s tím nemám problém. Jedna věc mne ale točí. Spusťte si Firefox, otevřete si v něm nové okno, v něm dejte File/Quit a bum, zavřou se bez upozornění všechny firefoxí okna. Stejně se chová OpenOffice.org. Může se to jevit jako blbina, ale já jako uživatel odmítám přemýšlet nad tím, jestli aplikace se kterou pracuji není náhodou koncipována jak SDI. Může mi to být přece jedno. Ještě bych pochopil, kdyby se mne aplikace zeptala, jestli ji chci skutečně ukončit, i když mám otevřena jiná okna, ale udělat to bez upozornění? I na ty tabu se Firefox ptá, a to je mám vždy před očima, ale v případě oken rozsypaných po x plochách Vám šanci nedá. Let's flame!
Narazil jsem na ROOTu na článek 'Sporná otázka bezpečnosti'. Jak občas činím, přečetl jsem si jen závěr, jsa veden zkušeností, že ten často vypovídá o kvalitě celého článku.
Pamatuji si tu hospodu před několika lety. Příjemné prostředí, rychlá a profesionální obsluha, příjemní hosté. Natolik příjemné prostředí, že Vás samotného kultivovalo. V záplavě zaplivaných paluší v okolí skutečná oáza.
Vlastně ani nechci tento problém příliš rozebírat, protože jej téměř každý z nás důvěrně zná. Ale přesto, možná se zde nachází někdo, kdo má lepší řešení. Jde mi o přepínání mezi US/EN a CZ klávesnicí. Používáte někdo nějaké neoficiální, přesto však praktické rozložení klávesnice, které by potřebu přepínání odstranilo, nebo alespoň eliminovalo?
Zajímalo by mne, jak by se Vám líbilo následující vylepšení BASHe. Jedná se o zabudování kontextové historie příkazové řádky přístupné pomocí kláves CTRL+Up/Down.
Protože se to tady hemží zajímavými individui, dokonce i semiinteligentními automaty, docela by mne lidičky zajímalo, co posloucháte za muziku. Jde mi o to, že většina z Vás zřejmě nesplňuje představu managerů showbyznysu o poslušném posluchači a tak to může být pro ostatní zajímavá, inspirující informace.
Nevím jak ostatní, ale jsem v poslední době dosti nespokojený s tím, co se stalo s blogy.
Předem se omlouvám za propagaci vlastního nicku. Trochu narcisticky jsem se poohlédl cože rika Google o termínu "BoodOk".
A na 5. místě jsem narazil na tuto stránku. Prosím kohokoliv kdo je v lepší kondici o vysvětlení, jak se Google na tuto stránku dostal. Zdrojový kód stránky termín "BoodOk" neobsahuje, jediné co na stránce je, je !obrázek! s graficky vyvedenou adresou boodok@seznam.cz. Znamená snad tato stránka, že Google provádí OCR nad obrázky a že jim přiřazuje vyšší rating než běžnému textu? Navíc tato stránka pod hledáním nevrací žádnou cache, což je taktéž podivné, protože se jedná o HTML stránku. Máte snad vysvětlení?Už nějaký den vyhodnocuji pro novou webovou aplikací možné technologie. Rád bych, aby aplikace využívala konceptu AJAX, ale nejprve mi AJAX neladil s MVC paradigmatem. Tento rozpor jsem překonal a napadla mne jistá koncepce. Jelikož se ale příliš neorientuji v Jave/J2EE, nad kterou je vystavěna většina frameworků, chci se zeptat těch kteří se orientují, zda takový framework existuje.
From: TenCoMaNickBoodOk To: poslanciep@dopis.cz Subject: Hlasování proti směrnici o SW patentech Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče. Žádám Vás, abyste v souladu s vůlí většiny odborné veřejnosti vyjádřil/a své záporné stanovisku vůči směrnici evropské komise, která umožnuje patentovat tzv. 'softwarové' vynálezy.
Panove, myslite si, ze lze s pomoci STOP na videorekorderu pripojenem pres Composite vstup na BT848 sejmout 2.6 kernel? Kdyby mi to nekdo tvrdil, tak bych si asi rekl, ze sili. Bohuzel, dokazal jsem to. Zanevrel jsem na linux a na prepis z VHS na DVD si poridil DVD rekorder. Ani s linuxem si holt clovek nevystaci vsude. Jake jsou Vase zkusenosti se zpracovanim videa pod linuxem?
Chci se podělit se svou obavou z následujícího. Jak známo, nebezpečí možnosti patentovat SW je velmi reálné. Zatím se častěji hovořilo o dopadech na malé vývojářské firmy. Nicméně se dle mého jedná jen o kapku v moři. Hrozí totiž reálné nebezpečí profesního ohrožení obrovského počtu pracovníků, kteří disponují nezanedbatelným know-how a zajištují chod IT v této zemi. Pravděpodponě jsi, pokud čteš tento blog, jedním z nich. A co více, naší zemi hrozí finanční ztráty nemalého rozsahu. Proč?