Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
SELECT * FROM blog WHERE id IN (SELECT MAX(id) FROM blog GROUP BY autor) ORDER BY datum LIMIT 10
a nestačí na to náhodou .. max(id_prispevku) .. group by id_prispevku) ..Jako bez ORDER BY? To by stačit mohlo, ORDER BY jsem tam napsal ještě před tím, než jsem si uvědomil, že brát nejmladší příspěvek ve vniřním SELECTu by znamenalo asi třetí vnořený SELECT
WHERE id IN (...)
zachovává pořadí z vnitřního SELECTu…
SELECT * FROM blog ORDER BY datum GROUP BY id_uzivatele LIMIT 10 ale to alespoň v mysql nefunguje - moje představa byla - uspořádá se to podle data, pak se z toho vytvoří ty skupiny (takže uvnitř skupiny to zůstane uspořádané) a vrátí se první řádek té skupiny vaše řešení samozřejmě funguje, ale zkoušel jsem to bez toho vnořeného dotazuTo nemůže fungovat z několika důvodů:
ORDER BY
se provádí až po GROUP BY
(a když to do SQL nepíšete opačně, dostanete nejspíš chybu syntaxe)SELECT
pak můžete použít buď sloupec, který je v GROUP BY
(protože ten je pro celou skupinu stejný), nebo agregační funkci (která se spočítá přes všechny řádky ve skupině.Ta cisla jsou skutecne rostouci, resp. byla nez jsem napsal odlozena publikovani. Takze by se ted muselo tridit podle created sloupecku. Ale to je detail.Kdepak, to by byl právě problém
Spise se snazim pochopit, co presne ten dotaz bude delat. Ten vnoreny nalezne cisla vsech zapisu podle autoru, ze? A bude to omezeno jen na nejvetsi cislo pro kazdeho uzivatele? To by bylo resenim, za predpokladu ze to mysql zvladne.Ten vnořený najde největší id od každého autora.
Pokud ano, jde omezit ten pocet uzivatelu v tom subselectu? Preci jen delat tuhle tabulku pro vsechny uzivatele, kdyz potrebuju jen prvnich dvacet .. Nejlepsi to bude vyzkouset v reale, treba to bude tak rychle, ze se nad tim mavne rukou ..Šlo by to omezit i uvnitř, je to dokonce lepší. Ten LIMIT na vnějším SELECTU je pozůstatek z doby, kdy jsem to uvnitř chtěl třídit podle času - než mi došlo, že to bude složitější.
Kazdopadne diky. Ja si to furt komplikoval ruznymi podminkami pro efektivnost ..To znám. Ale poslední dobou jsem skončil u SELECTů, u kterých mě překvapilo, že to databáze vůbec zvládne. Ale byl to jeden SELECT, ze kterého vypadly rovnou hodnoty, které jsem potřeboval, tak to stačilo
Tak jde to i podle data na 2 SELECTy, akorát to vybere autora a datum jeho nejnovějšího příspěvku, a pak to hledá záznam, kde je stejný autor a datum – což není úplně nejhezčí řešeníTa cisla jsou skutecne rostouci, resp. byla nez jsem napsal odlozena publikovani. Takze by se ted muselo tridit podle created sloupecku. Ale to je detail.Kdepak, to by byl právě problémZatím intuitivně bych řekl, že by tam musel být ještě třetí vnořený SELECT, a to ještě bůhví jestli by to pomohlo…
SELECT * FROM blog WHERE (autor, datum) IN (SELECT autor, MAX(datum) FROM blog GROUP BY autor LIMIT 10) ORDER BY datum
GROUP BY
a místo MAX()
je LIMIT
, což je např. u PostgreSQL (zatím) rychlejší. Jestli to bude rychlejší i v MySQL je asi potřeba jedině vyzkoušet.
SELECT * FROM autor, blog WHERE blog.autor = autor.id AND blog.id IN ( SELECT blog.id FROM blog WHERE blog.autor = autor.id ORDER BY datum LIMIT 1 ) LIMIT 10
SELECT * FROM polozka WHERE (pridal, vytvoreno) IN (SELECT pridal, MAX(vytvoreno) FROM polozka where typ=12 GROUP BY pridal LIMIT 10) ORDER BY vytvorenoA to jsem neresil, ze tohle musim zapouzdrit jeste do joinu s tabulkou relace
Ale bohuzel to s 4.0 verzi mysql nedam. Zkusim pozadat admina o upgrade, snad to na debianu pujde udelat rozumne. Stejne me tato verze stve, casto vidim v logu, ze se na cas zasekne a prestane komunikovat s JDBC ovladacem. Az si pomalu rikam, ze bych radsi presel treba na Firebird ..S Firebirdem jsem chvilku také koketoval, ale pak jsem skončil u PostgreSQL. A od té doby nepřemýšlím o tom, zda to umí databáze, ale jestli to dokážu v SQL napsat
SELECT * FROM polozka WHERE (pridal, vytvoreno) IN (SELECT pridal, MAX(vytvoreno) FROM polozka where typ=12 GROUP BY pridal LIMIT 10) ORDER BY vytvoreno
Ten vnitrni select spustim, prvni volani trvalo pul sekundy, dalsi uz jen 2 setiny sekundy. Asi tedy ani nema cenu tvorit index na ten sloupecek vytvoreno. Vnitrni select ale skoncil na syntax error.Nevím, zda MySQL umí používat MAX() s indexem, pro ORDER BY by se každopádně index na
vytvoreno
hodil. Ono by to šlo asi přepsat i bez toho vnitřního SELECTu, jenže to už by asi byl kartézský součin dvou nebo tří tabulek, spousta MINů nebo MAXů, a celkově by to byla spíš zkouška toho, co databáze vydrží, než použitelný příkaz všechny takové ty zápisky zavánějící nějakým flamováním a nedodržením těchto pravidel by se nějak zmrazily a zamklyTo je a) Velmi subjektivní. Co je pro jednoho otravné, je pro druhého zábavné. b) Náročné na čas. Nemáme lidi na to, aby kontrolovali kvalitu všech blogů.
Neomezovat. To leda tak vyvolá ve fanaticích pocit, že je jim nějak ubližováno a povede k mazání zápisů.Souhlasím. Omezování k blogům nepatří. Je-li problém se záplavou nezajímavých zápisů (i když je zajímavost relativní), mělo by se to řešit nějakou funkcí, která by usnadnila orientaci, ne limitem.
file:///
. Informační hodnota je nulová, stránka při tom není prázdná a na většině počítačů to vypadá ve stejném prohlížeči stejně.
omezovat obsah blogů jenom na GNU/Linux se mi zdá, promiňte, scestné.S tím souhlasím.
Tiskni
Sdílej: