Byly vyhlášeny výsledky The Game Awards 2024 (YouTube). Hrou roku se stal Astro Bot (YouTube) běžící pouze na PlayStation 5.
Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
Trochu se zpožděním, ale přece jen se připojuji k vlně blogů o KDE 4.3 ...
V pátek ve tři čtvrtě na jednu pocítila Zu první náznak, že miminku se chce ven, ale milosrdně mě ještě nechala spát, minule to do porodu trvalo 10 hodin, tak co se vzrušovat ...
Kdysi jsem tady publikoval sérii poznámek o hackování firmwaru ADSL wi-fi routeru Asus AM200g. Byl to trochu masakr, hlavně proto, že přestože firmware očividně obsahoval GPL části, Asus závazky vyplývající z licence kompletně ignoroval a zdrojáky neposkytnul. Česká pobočka projevila alespoň trochu snahy a můj e-mail přeposlala do čínské centrály, ale tím to taky skončilo.
Jak jste zajisté z titulku poznali, nechal jsem se nedávno přesvědčit ke koupi Canonu A590. Jedním z jeho pozitiv je i hackovatelnost pomocí CHDK.
Portování KDE4.3 na (Open)Solaris se poslední dobou docela daří, po dlouhých měsících jsem se od opuštění KDE4.1.3 dostal přes login Spousta věcí je ale ještě rozbitá. Následuje screenshot.
Pochybuju, že bych byl první, koho to napadlo, ale proč ještě nikdo nevytvořil fork Firefoxu s několika drobnými změnami:
Chci pořídit náhradu za již unavený Canon A85. Za těch pět let, co ho mám, jsem naprosto ztratil přehled, takže jsem teď trochu bezradný ... Co potřebuju, je kompakt(4 - 10 000 CZK), který dokáže slušné fotky na automatiku a zároveň má manuální režim, ve kterém se dá nastavit skoro všechno. Často fotím i hmyzáky, elektro součástky a podobně. Použití AA baterií výhodou. Jak jsou na tom současné foťáky s komunikací s Linuxem? Předpokládám, že základní operace fungují u všech - nebo se pletu?. Ale co ovládání foťáku z PC? Pro Canon byla jedna skorofunkční utilitka, ale uživatelsky nic moc. Je nějaká značka, kterou můžu z pohledu linuxáka rovnou zavrhnout nebo silně znevýhodnit?
Bankovku/minci v hodnotě 50 Kč směníte prakticky kdekoliv za jakékoliv zboží/službu. Pokud zboží stojí méně než 50 Kč, dostanete zpátky peníze. Stravenku s nominální hodnotou 50 Kč můžete použít jen někde a jen na potraviny/jídlo v restauraci. Často je omezen maximální počet přijímaných stravenek a vrací se na ně do 5 Kč. Člověk, který s nimi platí, žádnou výhodu nezíská. Je tedy zřejmé, že hodnota 50korunové stravenky je nižší než 50 Kč.
Když si odmyslíte daňové zvýhodnění, jaká je podle vás hodnota 50korunové stravenky?
OpenSolaris se poslední dobou hodně zlepšil, při instalaci už přestal ignorovat cizí oddíly a bez keců do grubu přidal položku Windows. Snad brzo dojde i na Linux a ostatní. Ve 2008.11 RC2 je skoro všechno co potřebuju, ale co mu chybí je KDE. Balíčky KDE3 se sice dají stáhnout z Blastwave, ale protože je to už mrtvý projekt, nemá cenu se tím zabývat. KDE4 se musí ručně zkompilovat. Když už zjistíte jak na to, není to nic těžkého:
Zítra odjíždím na čtyři dny do Švýcarska a až teď mi došlo, že bych si měl sjednat i cestovní pojištění. Z googlu na mě jako první vybafla Komerčka, ale pak jsem se dočetl až k červeně zdůrazněné větě "Nastavení Vašeho počítače bohužel nesplňuje minimální požadavky na správný chod aplikace. Podrobnosti naleznete zde."
Takže nazdar pánové. Druhá v pořadí - ČSOB - už předsudky proti FF3 neměla (a vypadá to, že i Konqueror by prošel), takže jsem jí během dvou minut poslal 60 korun a ona mně zase pojistnou smlouvu.Neinstaluj Windows na stroj s Linuxovými oddíly.
Když už instaluješ a instalace Windows se kvůli přítomnosti Linuxových oddílů zasekne, nemaž MBR a radši se na to vykašli.
Když už mažeš MBR, tak si ho předtím zazálohuj.
Když už sis ho nezazálohoval, použij na obnovení testdisk, parted je k ničemu.
Tento zápisek slouží pouze jako podklad pro bugreport. Navíc je anglicky.
This entry is just an attachment to a bugreport. Nothing interesting here.
Na svém oblíbeném hackaday.com jsem po vlně různých hacků s platformou Arduino (Vývojová sada s procesorem ATmega168, opensource je hardware i software, soft je multiplatformní) narazil na zprávičku o stickDuino, forku Arduina, který lze zasunout přímo do USB portu. To mě, spolu s informací, že to prodávají za 20 USD, navnadilo. Dolar je dneska za ~15 Kč a to už vychází o něco líp než 770 Kč za echt Arduino Diecimila v českém shopu. Nakonec jsem se ale rozhodl pro iDuino.
Když jsem zažil nečekaní úspěch s Neverhood, podíval jsem se po AppDB wine po dalších hrách s hodnocením Platinum a Gold. Hned u A mě zaujala svým názvem hra Acceleration of Suguri. Stáhnul jsem a ono to zase bez problémů fungovalo... Takhle budu muset za chvíli přejít na další OS, jinak nic užitečnýho neudělám
Včerejšek nebyl zrovna nejproduktivnější. Nejdřív jsem se konečně podíval na (1. díl) IT Crowd. Není to špatný, ale ty vtipy jsou většinou strašně předvídatelný.
No a pak jsem si pod vlivem zprávičky o další verzi Wine nainstaloval starou pecku Neverhood. Wine v MDV 2008.1 je sice jen ve verzi 0.9.58 (v Backports je 1.1.2, ale nemám je zapnuté, momentálně upřednostňuju stabilitu před bleeding edge), ale i tak to proběhlo naprosto bez potíží. Wine se musí nastavit jako Windows 95. Aby fungoval zvuk, je kvůli PulseAudio potřeba změnit ovladač zvuku ve winecfg na OSS (s esd to dost blblo, často byl místo zvuku jen šum) a taky spouštět wine s pasuspender (viz tady). Dohrál jsem to ve 4 ráno ...
It took me some time to actually make the jabber server working, few people seem to really care about cross-compiling their stuff, but I succeeded and here's the howto:
I know I promised you a jabber server, but in the end it was not so easy and the entry would be perhaps too long, so let's start with simple stuff
As a fresh ADSL subscriber I became the owner of Asus AM200g ADSL modem/wireless router. The box is quite powerful - it is run by a 256 MHz processor, has 16 MB of RAM and is running Linux, so I'd like to use it for some other useful tasks. Since Asus has not yet released the source code it's not going to be that easy.
Před více než rokem jsem porovnával rychlost opravy chyb, a teď mě napadlo podívat se, jak se od té doby situace změnila.
Chvilku jsem přemýšlel, jestli to dát jako zprávičku, ale jsem spíš zastánce linie "necpat do zpráviček každou betu", takže zaplácnu blog :-)
Vydal jsem novou verzi man-pages-cs-0.17.20080113.
Přišlo mi pár oprav a zlepšení, ať už přímo pro manuály nebo pro doprovodné skripty, díky za ně. Víceméně se ale jedná "jen" o aktualizaci k současné verzi originálních man-pages, na manuály z ostatních balíků jsem neměl čas :-(
Vypadá to ale, že oživení se podařilo. Balík se dostal do hlavních distribucí - je v Mandrivě, Source Mage, openSUSE a teď už i v Debianu (takže i v Ubuntu?). Existuje ebuild pro Gentoo. Od jednoho nadšence tu mám aktualizované a dopřeložené všechny manuály z coreutils, ale ještě potřebují revizi. Jen houšť a větší kapky!
I přes varování mé nejdražší jsem pokračoval v praxi odkládání literatury na pračku stojící před hajzlíkem, až se mi to, viď Jaromíre, nevyplatilo. Posuďte sami, co dokáže běžný prací prášek na 40:
Ano, je to tak, už i já si chci koupit notebook. Moje zásadní požadavky jsou váha (pokud možno výrazně) < 2.5 kg, rozlišení >(=) 1024x768, RAM >=512MB, menší rozměry a solidní výdrž na baterky. Nejdřív jsem chtěl koupit z druhý ruky, koneckonců jsem si říkal, že by to byl stejně jenom takovej sekundární stroj v domácnosti.
Tak zas po dlouhé době soupis zážitků: Seknul jsem s prací a našel si novou, zajímavější, líp placenou a s klimatizací, což je v tomdle nečase nezanedbatelná výhoda. Už jsem se tam trochu rozkoukal, takže mám čas na kraviny.
V pátek mi volala slečna z jakési agentury, že dělaj průzkum na téma spokojenost klientů České spořitelny. Pruzení po telefonu opravdu nesnáším, takže jsem zaprudil zpátky, nechal si přivolat její šéfku a ještě relativně slušně je požádal, aby mě vymazali z databáze a už neobtěžovali. Během hovoru z nich vypadlo, že číslo jim dala spořka.
rpmsync je bezvadná věc, používám ho na stahování aktualizací pro Mandrivu 2007 a pro udržování zrcadla Mandriva Cookeru (vývojové větve Mandrivy).
Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
Příznivci Linuxu jako jednu z jeho předností uvádějí rychlost s jakou jsou opravovány chyby. Protože mě začala frustrovat doba, po kterou teď už stovky mnou nahlášených nebo komentovaných bugů hnijí v bugzillách, rozhodl jsem se tuto legendu podrobit věděckému zkoumání, konkrétně tedy v případě Mandrivy, Novellu, RedHatu, Gentoo, Gnome a KDE.
Věděli jste, že když ve Windows vytvoříte adresář s mezerou na konci, tak Windows tu mezeru na konci odstraněj? Úžasně praktický, zvlášť když má člověk rozbalovat tarball se stovkama souborů v desítkách takovejch adresářů.
Warly konečně udělal něco s Mandriví bugzillou, bohužel se zatím zdá, že původní bugy, které tím padly byly více než úspěšně nahrazeny bugy novými. Nadále se tak potvrzuje, že nejzabugovanějším nástrojem je bugzilla, aneb kovářova atd.
Louskám se pravidly pro tvorbu rpm modle mandriví kultury, abych mohl man-pages-cs uploadnout přímo do mandrivy - zjistil jsem, že moje jméno je z neznámýho důvodu mezi contributors v /usr/share/doc/mandriva-release-2007.0 i 2007.1, takže by mi to mohlo projít. Před několika dny byly navíc opraveny dva bugy v manu, které jsem předtím složitě obcházel, takže teď to půjde sice jednodušejc, ale zase se v tom budu muset vrtat.
Dostal se ke mně IBM Thinkpad 390, nemám ho teď před sebou, ale je to pentium II s 233MHz a mám dojem 64RAM. Na disku je 20 špatnejch sektorů, díky nimž nenabootuje a instalační cd Windows 2k, který tam jsou nainstalovaný ani tu partition nedokáže namountovat, takže nějakej chkdsk nemá ani šanci se spustit. Slax nastartuje v pohodě a namountuje taky ok.
V současnosti má linux na desktopu tak 1% podíl a to možná ještě přeháním. Jak by to s linuxem vypadalo, kdyby měl 50% podíl?
Nedávno jsem letěl s Air France, seděl jsem ve 12. řadě a najednou koukám, že řada za mnou už je 14. Tomu říkám pověrčivost
Takže jsou tu man-pages-cs-0.17.20060906. Novinkou je brutální aktualizace manuálu pro wget a mírná aktualizace téhož pro traceroute. Vše opět zde.
Dokončil aktualizaci překladu manuálu k programu wget z roku 2001 (tj. kompletní přepsání) na verzi 1.10.2. Až teď jsem si uvědomil, jaký je to skvělý program a co všechno dovede :-). Než překlad přibalím k man-pages-cs, bylo by fajn, kdyby se na něj podíval i někdo jinej než já a eventuálně mi nahlásil chyby nebo lepší formulace. Zůstalo mi tam spousta anglicismů a jinejch příšerností, občas jsem nechal původní anglický výraz.
Takže jestli máte chuť a čas, tady je originál a tady překlad.
Dá se to i editovat online, ale není jistý jestli a jak ten server pojede.
The content you are trying to play uses an audio codec that is obsolete and no longer supported. Please contact the content provider about using a supported codec.
Tahle hláška na mě vyskočila, když jsem si chtěl poslechnout i další písničky od Loitumy.
Můj Alcatel OT 535 je už dva měsíce po záruce, tak jsem si řekl, že se nic nestane, když ho rozeberu. Postupoval jsem podle návodu na mobilmanii a vyčistil jsem display od prachu.
Tak se mi snad podařilo napsat funkční Makefile, i když mou oblíbenou metodou, kterou programuju v pythonu - volám shell skripty. Spuštění make v adresáři rozbaleného balíčku by teda mělo vybrat nejposlednější verze překladů jednotl. stránek, nacpat je do adresáře latest, překódovat a zagzipovat. Díky tomu jsem mohl adresář latest z balíčku vyhodit a velikost se smrskla na polovinu.
Vyhodil jsem stránky z balíčků shadow a man, mají svoje vlastní překlady a zatím se nechci otravovat s řešením duplicit.
Díky Petrovi Sýkorovi byly aktualizovány manuály z balíčku bzip2 - díky.
man-pages-cs-0.17.20060616