Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vezme-li se v potaz pouze výkon je jediným rozumným řešením dle mojich praktických zkušeností nechat, nainstalovat, Windows. Konkrétně, pokud je možno, bych volil Windows 98 SE.
Bohužel, nevím, nakolik je dnes možno Windows 98 sehnat. Taktéž jejich cena může být srovnatelná s ostatními verzemi win, takže je asi potřeba vzít v úvahu i tento cenový faktor. Pokud by win 98 SE měli stát nějakou tisícovku a u zmiňovaného notebooku se nedá předpokládat nějaká extra dlouhá životnost, stěží se případné nové win vyplatí. Takže v tomto případě, byť i za cenu snížení výkonu, se může vyplatit uvažovat o Linuxu.
Pro tenhle stroj a zmíněné využití (psaní ve Wordu) bych tam asi nechal ty wokenice. Linux v kombinaci s Xkama na tomhle stroji velkou díru do světa neudělá.
Nic proti evangelizaci linuxu, ale chce to se v prvni rade zamyslet, jak a s jakymi prostredky lze vytvorit co nejvice kompatibilni word.Můžu si to dát jako citát do patičky?
Jestli tam mas vadne sectory, tak tam nic neistaluj a radsi prvni vymen disk.
Tiskni
Sdílej: