Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Ahoj co JXP commander? A kolik jich vůbec je? Jaká je poslední verze? :-) Nějak to zamrzlo, v čem je problémek, můžu nějak pomoct, třeba že bych se na tom naučil C/C++ a dodal pár patchů:-). Mimochodem, učim se python abych mohl napsat ten obrázkový prohlížeč, tak se snad python bude hodit i na ten JXP commander (možná na nějaký ten modulek).
Weird Al Yankovic - White & Nerdy. U toho jsem se zasmál, pěkná parodie na Chamillionaire - Ridin' Dirty Ft Krayzie Bone. Vidím jak to se mnou může dopadnout až budu nerdík:-D Konec hlášení. EOF
Návod pro nováčky, kteří začínají s Debianem, jak si ho efektivně vyčistit. Všechny kroky mám odzkoušené v praxi.
Snažím se vzkřísit z mrtvých obrázkový prohlížeč, na Linuxu, s vývojovým prostředím Lazarus. Když zamakám, může z toho být alternativa k IrfanViewu...
Tohle mi navrhl kámoš, tak sem to semka šoupl.
Asi tři dny řešim pekelný problém s X Forwardingem přes SSH. Nakopně mě někdo trochu? please
Takový malý trik který se určitě bude hodit Jen tak jsem si pohrával v XTermu a pak jsem zkusil jistý příkaz a...
Nějak se mi nezdá oprávnění určitých souborů... Asi nic pro ty, co rádi čtou.
Jen tak ze zajímavosti jsem prohledával net, kde by se mohlo objevit tohle video, ale nic jsem nenašel. Vyhrabal jsem ho z archivu, takže kdyby se na to někdo chtěl mrknout, má na to pouze 30 dnů:)
Přichází doba odporného létavého hmyzu a pokud si přečtete tento zápisek, už nemusíte mouchy plácat plácačkou a dokonce ani zabíjet...
Článek na linuxjournal.com radí, jak si vyzkoušet na GNU/Linuxu UNIX V5 (z roku 1974) v emulátoru SIMH. V emulátoru SIMH samozřejmě spustíte i starší verze, nebo staré BSD a AIX. Emulátor emuluje opravdu mnoho starých mašin. Pokud byste chtěli vyzkoušet i jiné systémy než UNIX V5, mrkněte do archivu na tuhs.org, kde naleznete i V3. Na historii se můžete podívat zde.
Protože jsem si zřídil mailovou schránku na gmail.com a nerad používám RSS čtečky a chci mít vše na jednom místě, chtěl jsem si nechat posílat novinky do e-mailu, dlouho jsem hledal, ale našel jsem. R-Mail.org je jedna dobrá možnost, velice jednoduché-zadáte pouze adresu k RSS a e-mailovou adresu. Další možností, pokud dobře čtu anglicky je RssFwd.com, to jsem nezkoušel, ale mají tam hezký funkce a grafiku.
Tak jsem zase sledowal N@vu, Seznam zase "hacknut" a databáze čornuta... Tak mě zajímá co preferujete vy za nejbezpečnější freemail, přecijen je většina z vás zkušenější a znalejší.
napadlo mě...jestli vůbec provozovatelé serverů neprohlížejí osobní data...
Jestli jste majitelem osmibitových počítačů Commodore 64/128, možná se vám bude hodit následující zápisek...