Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Návod pro nováčky, kteří začínají s Debianem, jak si ho efektivně vyčistit. Všechny kroky mám odzkoušené v praxi.
"Orphaned" balíky jsou balíky které žádný program nepoužívá, válejí se tedy zbytečně na disku. Vznikají tak, že si nainstalujete nějaký program, ten sebou natahá ostatní balíky, potom program odinstalujete a nainstalované závislosti vám v systému zůstanou.
Částečné vymazání nepotřebných balíků za nás může vyřešit balík deborphan
. "částečné" proto, protože deborphan ve velké míře maže jen zbytečné knihovny. Nainstalujte si ho...
apt-get install deborphan
Pro výběr orphaned balíků z menu si můžete spustit orphaner
, a nebo se podívat na zbytečné balíky příkazem deborphan
.
Abych to nezdržoval, takhle jednoduše odstraníte orphaned balíky:
apt-get remove --purge `deborphan`Jen poznámka, volba
--purge
zajistí, že se odstraní i konfigurační soubory programů z balíků, přepínač doporučuji používat i při běžném odstraňování balíků, nevzniká tak chaos v /etc.
Zbytečné lokalizace a zbytečně lokalizované manuály zabírají opravdu mnoho místa. Pro jejich odstranění použijeme utilitu localepurge.
Pro kontrolu locales které opravdu potřebujete napište dpkg-reconfigure locales
, tento krok ale můžete přeskočit pokud máte přehled o vybraných locales.
Nainstalujte si utilitu localepurge:
apt-get install localepurgePři konfiguraci balíku localepurge se vám nabídne menu, kde si vyberete které locales opravdu chcete zachovat, vyberte si s rozmyslem, kdyby se něco nedařilo stačí překonfigurovat
locales
a potom localepurge
.
A začneme čistit:
localepurgePS: localepurge se spouští automaticky po instalaci nějakého balíku, takže localepurge nemusíte pořád spouštět.
V systému se za nějaký čas můžou nahromadit falešné odkazy na neexistující soubory či složky. Smazání falešných symlinků zajistí utilita lc
od Davida Watzkeho. Utilitu stáhněte z watzke.cz, rozbalte tar xfj lc-1.0.1.tar.bz2
, jděte do rozbalené složky a zkompilujte make
.
lc -rd /Projde celou strukturu kořenového adresáře a odstraní všechny rozbité odkazy.
Pokud vám nestačí pouhé mazání falešných symlinků, můžete k tomu přidat i mazání prázdných adresářů. Jděte do adresáře, který chcete vyčistit a spusťte
cleanlinksOdstraní falešné symlinky a prázdné adresáře, utilita nemá žádné přepínače, proto musíte jít nejdřív do nějaké lokality kterou má promazat. Pozor, jestli máte nainstalovaný
wine
a budete čistit domovský adresář některého uživatele, odstraní se i některé důležité adresáře ve .wine
.
dpkg --purge $(dpkg --list | grep ^rc | awk '{ print $2; }')Na tohle trochu pozor, je to bez záruky. Nevím co způsobí
grep ^rc
(ostatnímu rozumím), takže to nemůžu přesně popsat, ale funguje mi to vždy a jsem s tím spokojen.
Když si instalujete nějaký program pomocí apt-get install
, nejdřív se balík stáhne na disk do APT cache, rozbalí se a nainstaluje (posledně jste si možná nainstalovali deborphan a localepurge), přitom stažené balíky v APT cache zůstanou. APT cache by se měla mazat, zůstavají tam někdy i stovky megabytů stažených balíků. Nemusíte cache čistit ručně (jak jsem někde na internetu viděl), ale samozřejmě pomocí apt
apt-get cleanVyčistí od stažených .deb balíků cache
/var/cache/apt/archives
Balíky byste měli odstraňovat pomocí apt-get remove --purge balík
(odstraní konfigurační soubory balíku, ale ne ty v domovských složkách), nebo pomocí Synapticu ve kterém kliknete pravým tlačítkem myši na balík který chcete odstranit a zvolíte "Označit pro kompletní odstranění" neboli "Mark for complete removal".
Nepřidávejte zbytečné zdroje balíků do /etc/apt/sources.list
, pokud nepotřebujete zdrojové balíčky (deb-src
), tak řádek zakomentujte (#deb-src
, uložit a apt-get update
), nebo stažený seznam balíků zabírá zbytečné místo.
Po instalaci větších balíků vyčistěte APT cache: apt-get clean
, nebo apt-get autoclean
.
Jestliže se vám, tak jako mě neodstranily všechny startovací skripty Firestarteru po jeho odstranění, jednoduše napište rm /etc/rc*/*firestarter
V případě že už jste s Debianem na konečné cestě putování po Linuxových distribucích, přejděte na FreeBSD
Tiskni
Sdílej:
Jak moc je bezpečné odebrat ty balíky co vypíše deborphan?Deborphan používám pořád, žádný problém jsem neměl.
libwine-alsa
, takže bych skončil ve Wine bez zvuku aptitude
je perfektní.
Jinak je lepší používat aptitude, které si pamatuje co bylo nainstalováno kvůli závislostem a když to už není potřeba, tak to odinstaluje.mám otázku: funguje tak i Synaptic?
dpkg --list | grep ^rc | awk '{ print $2; }'lze zjednodušit na:
dpkg --list | awk '$1 == "rc" { print $2; }'Ale jinak to je velice hezké popošťouchnutí, ať si tu ten svinčík taky někdy uklidím
dpkg --list | awk '$1 == "rc" { print $2; }'škoda že to awk nechápu
$1 == "rc" { print $2; }se dá přeložit jako: „Když první sloupec je "rc", tak vypiš co je v druhém sloupci.“ Nehledej v tom žádné složitosti, awk je až nechutně primitivní, ale přitom velice šikovná hračka
dpkg --list | awk '$1 == "rc" { print $2; }'lze zjednodušit na:
dpkg --list | awk '/^rc/ { print $2; }'
dpkg -L | awk '/^rc/ { print $2; }'
dpkg -L|awk '/^rc/{print$2}'