Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
V poslední době se začalo na českých vysokých školách přecházet z vlastních řešení na wifi síť eduroam, zaštítěnou CESNETem. Síť se hlásí dvěma různými SSID: eduroam a eduroam-simple. První zmíněná používá WPA-Enterprise a proto není snadné ji rozjet.
Mám na disku stále ještě dvě partišny typu FAT a NTFS, ale běžně je nepoužívám. gnome-volume-manager mi je ovšem ve spolupráci s HALem vždy připojí a nautilus je zobrazí na desktopu, o což nestojím.
Tak jsem přešel i na desktopu na x.org 7 (protože se objevil v Debianu testing), a rázem se se mnou přestala bavit nvidia. Že prej nvidia module doesn't exist, a že prej failed to load GLCore. Ucítil jsem levárnu.
Rozběhali jste spojení svého mobilu s počítačem? Umíte si zálohovat SMSky? Tak jistě také řešíte, kam s nimi. Ja se rozhodl je importovat do jednoho z nejpohodlnějších čtecích rozhraní, co znám. Do Thunderbirdu.
Dalo se to předpokládat. Čínská vláda přitvrzuje. Kde je ta hranice cenzury, po jejímž dosažení se s Čínou přestane kdokoli bavit (spolupracovat, obchodovat)?
Organizace Reportéři bez hranic považuje blogy za výbornou formu nezávislého a objektivního (tj. režimem neovlivněného) zpravodajství a boje proti cenzuře. Vydala proto 50ti stránkovou PDF příručku pro bloggery a cyber-disidenty obsahující návod, jak si na internetu založit blog, jak si v různých situacích zachovat maximální možnou míru anonymity a jak získat potřebnou důvěru čtenářů dodržováním základních novinářských principů.
Zdroj: Le Monde
S příchodem X.org do Debianu testing jsem provedl upgrade nejprve na svém notebooku. V souvislosti s tím zde naleznete i nynější konfiguraci, a změny které nastaly od Xfree86 4.3.x
Tak jsem tuhle nadával na to, jak dlouho mi nabíhá počítač (notebook i PC), až jsem se rozhodl s tím něco udělat. K měření jsem použil stopky a bootchart. První výsledky nebyly nijak zářivé, kolem minuty a půl od stisknutí enteru v LILO do možnosti zadat jméno v GDM. Provedl jsem tedy několik jednoduchých úprav, které mne napadly a čas vylepšil. Seznam rozhodně není celý a mnoho optimalizací lze ještě vymyslet (paralelní boot, uspávání atd).
Chcete rozchodit všechny speciální klávesy na vašem notebooku HP nx9020, na kernelu 2.4 či 2.6? Chcete to udělat přes XFree86 a vyhnout se bastlům typu lineakd? Pak čtěte dále ...
Nordea Bank Finland všem online zákazníkům zobrazuje po přihlášení jasnou zprávu: Konec podpory starým prohlížečům. Máte širokou nabídku nových. V jejich seznamu nezapomíná ani na Linux či Mac OS X. Mohou fungovat i starší verze (např. MSIE 5.2.3 na Mac OS X), banka to ovšem nezaručuje.
Internet Explorer 6.0
Netscape Navigator 7.20
Opera 7.54
Mozilla 1.7.5
Firefox 1.0
Safari 1.0.3
Konqueror 3.3.1
Tomu říkám podpora. Umí tohle Váš kečup?
Docela mě potěšilo, že velké procento (64%) si zabraly hardcorové distribuce, které nemají sklony ke klikárně (Debian, Slack, Gentoo). Debianu zjevně nesvědčí věčný oddalování nové stable verze. Pokud se jí podaří letos vydat, čekal bych příště mírné posílení. Ale kdoví, třeba nakonec vyjde dřív i Longhorn.