Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V poslední době se začalo na českých vysokých školách přecházet z vlastních řešení na wifi síť eduroam, zaštítěnou CESNETem. Síť se hlásí dvěma různými SSID: eduroam a eduroam-simple. První zmíněná používá WPA-Enterprise a proto není snadné ji rozjet.
Mám na disku stále ještě dvě partišny typu FAT a NTFS, ale běžně je nepoužívám. gnome-volume-manager mi je ovšem ve spolupráci s HALem vždy připojí a nautilus je zobrazí na desktopu, o což nestojím.
Tak jsem přešel i na desktopu na x.org 7 (protože se objevil v Debianu testing), a rázem se se mnou přestala bavit nvidia. Že prej nvidia module doesn't exist, a že prej failed to load GLCore. Ucítil jsem levárnu.
Rozběhali jste spojení svého mobilu s počítačem? Umíte si zálohovat SMSky? Tak jistě také řešíte, kam s nimi. Ja se rozhodl je importovat do jednoho z nejpohodlnějších čtecích rozhraní, co znám. Do Thunderbirdu.
Dalo se to předpokládat. Čínská vláda přitvrzuje. Kde je ta hranice cenzury, po jejímž dosažení se s Čínou přestane kdokoli bavit (spolupracovat, obchodovat)?
Organizace Reportéři bez hranic považuje blogy za výbornou formu nezávislého a objektivního (tj. režimem neovlivněného) zpravodajství a boje proti cenzuře. Vydala proto 50ti stránkovou PDF příručku pro bloggery a cyber-disidenty obsahující návod, jak si na internetu založit blog, jak si v různých situacích zachovat maximální možnou míru anonymity a jak získat potřebnou důvěru čtenářů dodržováním základních novinářských principů.
Zdroj: Le Monde
S příchodem X.org do Debianu testing jsem provedl upgrade nejprve na svém notebooku. V souvislosti s tím zde naleznete i nynější konfiguraci, a změny které nastaly od Xfree86 4.3.x
Tak jsem tuhle nadával na to, jak dlouho mi nabíhá počítač (notebook i PC), až jsem se rozhodl s tím něco udělat. K měření jsem použil stopky a bootchart. První výsledky nebyly nijak zářivé, kolem minuty a půl od stisknutí enteru v LILO do možnosti zadat jméno v GDM. Provedl jsem tedy několik jednoduchých úprav, které mne napadly a čas vylepšil. Seznam rozhodně není celý a mnoho optimalizací lze ještě vymyslet (paralelní boot, uspávání atd).
Chcete rozchodit všechny speciální klávesy na vašem notebooku HP nx9020, na kernelu 2.4 či 2.6? Chcete to udělat přes XFree86 a vyhnout se bastlům typu lineakd? Pak čtěte dále ...
Nordea Bank Finland všem online zákazníkům zobrazuje po přihlášení jasnou zprávu: Konec podpory starým prohlížečům. Máte širokou nabídku nových. V jejich seznamu nezapomíná ani na Linux či Mac OS X. Mohou fungovat i starší verze (např. MSIE 5.2.3 na Mac OS X), banka to ovšem nezaručuje.
Internet Explorer 6.0
Netscape Navigator 7.20
Opera 7.54
Mozilla 1.7.5
Firefox 1.0
Safari 1.0.3
Konqueror 3.3.1
Tomu říkám podpora. Umí tohle Váš kečup?
Docela mě potěšilo, že velké procento (64%) si zabraly hardcorové distribuce, které nemají sklony ke klikárně (Debian, Slack, Gentoo). Debianu zjevně nesvědčí věčný oddalování nové stable verze. Pokud se jí podaří letos vydat, čekal bych příště mírné posílení. Ale kdoví, třeba nakonec vyjde dřív i Longhorn.