Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozběhali jste spojení svého mobilu s počítačem? Umíte si zálohovat SMSky? Tak jistě také řešíte, kam s nimi. Ja se rozhodl je importovat do jednoho z nejpohodlnějších čtecích rozhraní, co znám. Do Thunderbirdu.
Způsobů jak zálohovat SMS je jistě mnoho. Já využil gammu. S jeho pomocí lze přes kabel, infraport či bluetooth zálohovat SMSky do počítače.
nokia-sms-backup:
#!/bin/sh # locale je treba nastavit natvrdo, aby bylo datum vzdy ve stejnem formatu export LC_ALL="en_US" gammu --getallsms >> messages.raw.txt
Gammu ma výstupní formát zhruba následující:
Location 348, folder "Inbox", phone memory, Inbox folder SMS message SMSC number : "+420608005681" Sent : Mon Nov 21 22:25:41 2005 +0000 Coding : Default GSM alphabet Remote number : "+420777xxxxxx" Status : Read Text sms zpravy. Location 349, folder "Inbox", phone memory, Inbox folder SMS message SMSC number : "+420608005681" ...
XML to zrovna není, a tak jsem si na koleně napsal skript v PHP, ktery tento výstup rozseká na jednotlivé zprávy a vygeneruje z nich emailové zprávy, které lze později naimportovat. Skript se snaží i odstraňovat duplikáty a spojovat dohromady dlouhé smsky. Samozřejm je ve skriptu hodně nedodělávek i zádrhelů. A věřím i tomu, že by leckdo napsal v perlu na jeden řádek, nicméně svůj účel plní.
Poslední krok byl také oříškem. Nepřišel jsem na to, jak efektivně naimportovat do Thunderbirdu kolem 300 vytvořených emailů. Obešel jsem to tedy tak, že jsem je naimportoval (prostým kopírováním) na svůj domácí IMAP server, který si je už sám zatřídí. Načíst z IMAPu SMSky Thunderbirdem už není žádný problém. Navíc k nim mám přístup odkudkoliv.
Pokud někdo víte, jak rychle a automatizovaně naimportovat stovky emailů do Lokálních složek Thunderbirdu, svěřte se v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
examples/getallsms-decode.py
z python-gammu.
A vetsina mobilu ma uz pamet na stovky SMS, takze staci zalohovat jednou za mesic...... abychom přišli o celý měsíc komunikace, že