Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Mám na disku stále ještě dvě partišny typu FAT a NTFS, ale běžně je nepoužívám. gnome-volume-manager mi je ovšem ve spolupráci s HALem vždy připojí a nautilus je zobrazí na desktopu, o což nestojím.
Ještě jsem nevymyslel, jak říci Gnome Volume Manageru, že má určité věci ignorovat (například, že si má všímat pouze removable zařízení atd.), proto jsem to vyřešil o úroveň níž, v HALu.
HALu jsem přidal do konfigurace pravidlo, že má určitou partišnu ignorovat. V Debianu se jedná o soubor /etc/hal/fdi/policy/preferences.fdi
<device> <match key="block.device" string="/dev/hda5"> <merge key="volume.ignore" type="bool">true</merge> </match> </device>
Co je zajímavé, totéž by měla dělat i další část kódu, která se již v souboru nacházela, nicméně GVM ji patrně ignoruje, nebo se z nějakého důvodu neaplikuje na ty disky.
<!-- The following shows how to hint gnome-volume-manager and other programs that honor the storage.automount_enabled_hint to not mount non-removable media. --> <device> <match key="storage.hotpluggable" bool="false"> <match key="storage.removable" bool="false"> <merge key="storage.automount_enabled_hint" type="bool">false</merge> </match> </match> </device>
Výhodou tohoto řešení je, že ačkoli není partišna připojena automaticky, Nautilus ji zobrazí v computer://, protože je uvedena v /etc/fstab, a tak je stále možné ji jako běžný uživatel rychle připojit či odpojit jedním klikem. Nevýhodou tohoto řešení je, že se týká všech uživatelů v systému.
Tiskni
Sdílej:
# /etc/fstab: static file system information. # # <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass> /dev/hda1 /mnt/dos vfat rw,user,noauto,showexec,umask=00000,quiet,iocharset=iso8859-2 0 0 /dev/hda3 /home ext3 errors=remount-ro,noatime 0 1 /dev/hda5 /mnt/win ntfs ro,user,noauto,defaults,umask=00000 0 1 /dev/hda6 / ext3 errors=remount-ro 0 1 /dev/hda7 none swap sw 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs defaults,rw 0 0 /dev/hdd /media/cdrom iso9660 ro,user,noauto,noexec,mode=0644,iocharset=iso8859-2 0 0 tmpfs /tmp tmpfs size=300M
/dev/hda1 /mnt/dos vfat defaults 0 1 /dev/hda5 /mnt/win ntfs defaults 0 1no nejak takto to funguje u me. Jen si nejsem jistej jak to jde s ntfs a vfat mozna to bude chtit nejakej parametr aby se to pripojilo.
Každému co jeho jestMůžeš to trošku rozvédst?Na detekci výměnných médií a vubec obecně výměnného hardwaru je to geniální věc... což je na moderním desktopu potřeba
...jen kvůli tomu že nějaký Michal Vyskočil řekne že je to lepší a XML je hnusný balast...Celou dobu mluvím o parsování, ne o přehlednosti. A pořád si stojím za tím, že _parsovat_ XML formát je zbytečně komplikované a ten formát je hnusný a složitý (nebo hnusně složitý). S-výrazy Lispu uvádím jako příklad toho, že se podobná věc dá napsat daleko jednodušeji. Je asi pravda, že pro většinu lidí je Lispová syntaxe příliš volná, ale z hlediska parsování je to paráda.
(html (head (title ahoj)) (body (h1 (id nadpis1) (ahoj v Lispu))))S-výrazy trpí nevýhodou, a to, že se to takto napsaného souboru dělají změny poměrně obtížně, protože píšu uzavírací závorky až na konec souboru. A bez pořádné podpory v editoru není možné cokoliv většího efektivně napsat, to je pravda. Holt na lidi musí být větší přísnost