Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Staci kdyz soubor bude mit na zacatku utf8 bom (EF BB BF) a ffdshow rozpozna ze se jedna o utf8 a bude s k tomu tak chovat.
V tomto postu, pozde ale preci, zminim (imho hezkou) teoretickou odpoved na otazku integrace kontaktu, konfiguraku apod.
Jelikoz me prestala bavit pomalost fluxbox+gtk desktopu, tak jsem se rozhodnul zkusit kde/qt only aplikace. Pri nastavovani konqueroru jsem samozrejme nastavil "open link in new tab instead of in new window" a "open as tab in existing konqueror, when URL is called externally". Jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem zjistil, ze to nefunguje. Po chvile googleni jsem vyzistil, ze to je chytrosti te funkce a funguje, jen kdyz je konqueror a volajici aplikaci na stejne plose, takove chovani se mi samozrejme nelibilo (komu by se taky libilo), vyresil jsem to nasledovne ...
Kde to jsem? Divam se kolem sebe, vypada to na naky zapomenuty rozpadly klaster. Nechapu, kde jsem se tady vzal. Prichazi zdravotni sestra, nebo kdo, se slovy "Hrisnici otevrou oci dobrovolne". Snazim se zjistit co se deje. Soustredim se na prostredi kolem sebe. Strach. Probouzim se celkem vystihovanej.
Windows vs linux je kvalitni tema pro flamewaristy - hlavne kvuli tomu, ze se sklada z vice temat: Windows vs Unix,Pohodlnost vs Svoboda a nekolik dalsich.
Po menším přátelském flamewaru na irc mě napadlo že by se všechny soubory s /usr/include co mají něco společného s gtk2 nahradily upravenými soubory, které by program je využívající zkompilovaly pro QT. Takže program napsaný pro gtk2 by se dal jednoduše zkompilovat i pro QT bez jakýchkoliv změn ve zdrojácích. Zajímalo by mě, jestli se zde najde někdo, kdo se význa dobře v GTK i QT, na jak dlouho by odhadoval dokončení takového projektu.
Tak už i já bloguju tady. To by ani nebylo tak zajimávé, jako ta trnitá cesta, co mě sem přivedla.