Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Staci kdyz soubor bude mit na zacatku utf8 bom (EF BB BF) a ffdshow rozpozna ze se jedna o utf8 a bude s k tomu tak chovat.
V tomto postu, pozde ale preci, zminim (imho hezkou) teoretickou odpoved na otazku integrace kontaktu, konfiguraku apod.
Jelikoz me prestala bavit pomalost fluxbox+gtk desktopu, tak jsem se rozhodnul zkusit kde/qt only aplikace. Pri nastavovani konqueroru jsem samozrejme nastavil "open link in new tab instead of in new window" a "open as tab in existing konqueror, when URL is called externally". Jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem zjistil, ze to nefunguje. Po chvile googleni jsem vyzistil, ze to je chytrosti te funkce a funguje, jen kdyz je konqueror a volajici aplikaci na stejne plose, takove chovani se mi samozrejme nelibilo (komu by se taky libilo), vyresil jsem to nasledovne ...
Kde to jsem? Divam se kolem sebe, vypada to na naky zapomenuty rozpadly klaster. Nechapu, kde jsem se tady vzal. Prichazi zdravotni sestra, nebo kdo, se slovy "Hrisnici otevrou oci dobrovolne". Snazim se zjistit co se deje. Soustredim se na prostredi kolem sebe. Strach. Probouzim se celkem vystihovanej.
Windows vs linux je kvalitni tema pro flamewaristy - hlavne kvuli tomu, ze se sklada z vice temat: Windows vs Unix,Pohodlnost vs Svoboda a nekolik dalsich.
Po menším přátelském flamewaru na irc mě napadlo že by se všechny soubory s /usr/include co mají něco společného s gtk2 nahradily upravenými soubory, které by program je využívající zkompilovaly pro QT. Takže program napsaný pro gtk2 by se dal jednoduše zkompilovat i pro QT bez jakýchkoliv změn ve zdrojácích. Zajímalo by mě, jestli se zde najde někdo, kdo se význa dobře v GTK i QT, na jak dlouho by odhadoval dokončení takového projektu.
Tak už i já bloguju tady. To by ani nebylo tak zajimávé, jako ta trnitá cesta, co mě sem přivedla.