Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Po menším přátelském flamewaru na irc mě napadlo že by se všechny soubory s /usr/include co mají něco společného s gtk2 nahradily upravenými soubory, které by program je využívající zkompilovaly pro QT. Takže program napsaný pro gtk2 by se dal jednoduše zkompilovat i pro QT bez jakýchkoliv změn ve zdrojácích. Zajímalo by mě, jestli se zde najde někdo, kdo se význa dobře v GTK i QT, na jak dlouho by odhadoval dokončení takového projektu.
Určitě by to bylo prospešné mít všechny aplikace v jednom grafickém toolkitu, a stávající gtk2 aplikace, na které jsou uživatelé zvykli by mohli používat v hezčím QT, které nepoužíva takové nesmyslné file dialogy a podobně. Prostě by se tak vyřešil jeden z nejvetších problému linuxu na desktopu (za další považuji málo softwaru, neexistence kvalitní desktopové distribuce, neexistence driverům k části mainstream hardware).
EDIT: Tak už mi došlo, že energie vložena do tohoto by se nevyplatila. Ale jsou tu hezké projekty jako třeba Metatheme upravující look všech toolkitu na stejný. Jestli ještě někdo vytvoří podobný project na "feel", tak by to problém mohlo vyřešit o dost jednodušeji (a vyšší hw nároky už dnes nejsou takový problem).Ještě aby openoffice a mozilla zapadla do systému a linux na desktopu bude zas o velký kus dál.
Tiskni
Sdílej:
vytvoriť jednotné definície jednotlivých widgetov a každý widget ako samostatná knižnica. plus dajaká tmeliacia vrstva, ktorá si podľa user+system nastavení vyberie, ktorý widget použiť pre button, ktorý pre file-open či file-save dialog ...
k tomu by patrila nadstavba na spôsob glade
predstavy už mám, možno sa koncom roka dostanem k podrobnejšej práci
by mohli používat v hezčím QT, které nepoužíva takové nesmyslné file dialogy a podobněTo je jednoznačný pokus o vyvolání flame. GTK není hezčí než QT stejně jako QT není hezčí než GTK - je to věc nastaveného stylu a vkusu. GTK file dialog mi nesmyslný nepřijde, přijde mi jen jiný, než jsou někteří zvyklí z Windows...
Prostě by se tak vyřešil jeden z nejvetších problému linuxu na desktopu (za další považuji málo softwaru, neexistence kvalitní desktopové distribuce, neexistence driverům k části mainstream hardware).Označovat GTK za problém desktopu a pak ještě prohlašovat, že není kvalitní desktop distribuce... neměl tohle být "true blog"? Zatím je to spíš "blud blog".
/home
to napise /home/ome
a tak podobne. Pro lidi, co trochu rychle pisou je mnohem rychlejsi tam tu cestu napsat celou, nez mackat pomale jednotlivy pismenka a cekat, kdy tam ten stupidni dialog doplni zbytek...
A muze me nekdo vysvetlit, proc musim smazat posledni lomitko, pokud chcu do toho adresare prejit ???????????
Dalsi vec je, ze nefunguji ..
pro skok do nadrazeneho adresare.
Takze i kdyz tam pokus o to je, tak je to vyreseny velmi nestastne