Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Tak někdy před týdnem jsem spáchal maličkou a prostoučkou knihovnu pro čtení a obsluhu stisků kláves v čistém Bourne Again Shellu. Řekl jsem si, že se někomu může třeba hodit. Knihovna obsahuje i příklad jak s funkcemi v ní obsaženými pracovat. PS: Ty hodnoty fungují dobře mě, nikdo netvrdí, že v jiných terminálech a s jiným nastavením to bude fungovat! (UPDATY budou probihat chaoticky.)
... se také probudíte a zjistíte, že jste v noci dělali něco, čemu máte ráno problém porozumět. No, hlavně, že to aspoň trochu funguje. Komu se to hodí, ať si to užije - hlavně ladění...
PS: Díky Ondřejovi Němečkovi za základní ideu parseru!
Updatoval jsem Vim script Vim Status Lines. Script sloužil primárně k přepínání statuslines, ale teď toho umí o trošku víc...
Byla přidána podpora oblíbených barevných schémat pro Vim a "work-arround" pro změnu barev nahrazující :colo barevne_schema
.
Narazil jsem v diskuzích všude možně na jeden podivný jev: hrozivá a všudypřítomná averze k nástroji ip
a nesmyslné preferování programu ifconfig
, ačkoli je označen za "zbytečný" snad někdy od roku 1999. Přitom program ip
má tak přirozenou syntaxi!
Čirou náhodou (ne, nepamatuji se už, jak jsem se tam proklikal) jsem narazil na tyto skvělé stránky, které nejenom že mají naprosto špičkový vzhled (ne to není vtip, myslím to smrtelně vážně), ale zdají se být i co do obsahu velmi zajímavé (a myslím, že především nováčci by se tam kouknout snad i mohli). Tak jsem se s váma už dneska podělil a můžu jít klidně spát.
Jen si to sem plácnu, abych to tu jednou našel a nemusel to furt dokola hledat (a třeba se z toho někomu něco může i hodit).
Ignorujte prosim vsechny dementni prispevky a dotazy do diskuzi. Ignorujte vsechny provokace, nejapnosti, naschvaly apod. Tim, ze na ne reagujete poskozujete pomernou kvalitu tohoto portalu! Dekuji!
Tak tady to máme. Jako vždy, to nejúčinnější řešení bývá to nejjednodušší. Starý zápis o IPTKNOCK jsem smazal, neboť projekt byl "vadný". Fungovalo to tak napůl. Unáhlil jsem se, tak to prosím raději nepoužívejte. Nové řešení jsem jen načrtl a každý si podle toho snadno vyrobí scripty jaké kdo chce. IPTKNOCK zpracuji do nové a již definitivně funkční podoby pravděpodobně o víkendu. Ale uznejte: není z toho nakonec přeci jen elegantní řešení? :)
"Mým každodenním pracovním nástrojem je distribuce svobodného (i proprietárního) software, jejíž základ tvoří operační systém GNU a jádro Linux." -- Matouš Jan Fialka
Tak jsem si právě uvědomil, že pokud nehledám na Googlu nějakou dokumentaci (poslední dobou již ani to moc nepotřebuji) anebo nečtu ABCLinuxu, tak nevím, k čemu mi Internet vlastně je. Co všichni ti lidé na Internetu dělají? Ještě si tak maximálně dovedu představit, že zajímavé informace lze nalézt na stránkách nejrůznějších akademických institucí nebo vědeckých projektů, ale to je tak vše. Občas juknu na Slashdot, na stránky NASA apod., ale to je na pár minutek a co pak? Číst nějaké flamy kdesi také nemá moc smysl. Co hledáte na Internetu vy krom updatování Vaší oblíbené distribuce apt-getem? ;-)
macro pager ^s 'sa-learn --spam --no-sync - <enter><delete-message>' macro index ^s ' sa-learn --spam --no-sync - <enter><delete-message>'
Nejenom, že mi přes víkend přišla neobvykle hustá sprška SPAMu (ať žije SpamAssassin, který mi již několik týdnů nepropustil ani jeden SPAM do normálních maildirů), ale dokonce si jednotlivé z nich vzájemně "odpovídají" a Mutt mi je zobrazuje v "překrásných" vláknech. No není to zábavné??
Pár mých nezajímavých konfiguračních souborů jsem vystavil tady a časem přidám další (když nebudete moc zlobit děcka). Konfigurák pro ALSA je asi zcela blbě (kdyžtak mě někdo opravte), ale funguje mi (jak, to netuším) a zbytek je úplně stejně nezajímavý, například můj konfig pro MPlayer. PS: Je to jen "blog".
Tak jsem si řekl, že už jsem dlouho nic nenapsal sem do blogu. Napadlo mi, že by se třeba někomu mohlo hodit vidět můj způsob kompilace MPlayeru.
Tak jsem se konečně dokopal k tomu, že jsem vytvořil vlastní vyhledávací bar pro Firefox, takový jaký jsem vždycky chtěl. Jmenuje se Free Software Bar a triviální popis naleznete zde, stáhnout si jej můžete zde, kontrolní MD5 součet je zde. Doufám, že se bude líbit. V souboru s popisem je i sekce "TODO", tudíž má do dokonalosti ještě hodně daleko, ale už teď je myslím vcelku použitelný.
Protože ne každý má textový režim nastavený na více jak 80 znaků šířky, na stavový řádek Vimu se toho moc nevejde. Existuje ale možnost přepínat mezi různými stavovými řádky. Jak se to dělá vám rád ukáži (poněkud vylepšená verze je nyní k prostudování také zde, chcete-li vidět, co reálně používám já, tak se podívejte sem).
Když jsem se kdysi dozvěděl, že se dá nastavit stavový řádek bezvadného editoru Vim, okamžitě jsem vytvořil takovou příšernost, jakou uvidíte, když do tohoto zápisu vlezete. Pozor - může to ohrozit zdraví člověka!
Pan Michal Marek (twofish) byl tak laskav, že vytvořil tento skvělý patch pro WindowMaker verze 0.91.0, který opravuje vykreslování barevných ikonek v titulku okna pro "nový styl". Velice mu tímto za jeho dobrou práci děkuji. A pro zájemce o tuto skvělou funkcionalitu přináším krátký popis nové funkčnosti a návod, jak celou věc zprovoznit.
Chtěli byste, aby se váš ~/.vimrc
automaticky načetl znova poté, co jste jej ve Vimu zeditovali? Řešení je, jako vždy, velice triviální.
Po vyzkoušení několika pluginů pro báječný a mocný editor Vim, které slouží ke kontrole pravopisu jsem byl docela zklamán, protože zcela nenaplňovaly moje představy. Pravopisnou správnost textu nepotřebuji vidět už jak píši, neboť by mě to akorát rozptylovalo. Potřebuji si text zkontrolovat až nakonec, když je hotov. A tak jsem si na dvě funkční klávesy jednoduše namapoval spuštění programu aspell
.
Máte rádi některý program a štve vás ta šíleně dlouhá řádka parametrů, která způsobuje, že program vypadá přesně tak, jak si to přejete? Jedním z mnoha možných řešení, které je především vysoce přehledné, může být vytvoření pseudo-konfiguračního souboru v domácím adresáři a aliasu či krátkého scriptu.
Dalším užitečným trikem, ke kterému jsem dospěl při používání skvělého editoru Vim je možnost jiného nastavení pro určité typy souborů. Jak na to? Technika spočívá ve vytvoření funkcí, nějak rozumně pojmenovaných, které se spustí při vytvoření či otevření souboru s určitou příponou.
Většina z nás někdy potřebuje vkládat do textu tagy. Unaveni z těch věčných ostrých závorek, z těch hloupých uvozovek a tak dál? Proč si ale ošupovat prsty?! Vždyť to jde zařídit i velice jednoduše! Vyzkoušejte si praktickou ukázku toho, jak mocný editor Vim je.
Video pojednávající o tom, kterak se přidávají a odebírají či mění položky menu ve WindowMakeru verze 0.91.0 naleznete zde (AVI, 48 sec., 48227K, MJPEG, 800x470, 24bpp, 25 fps, 8568.0 kbps).
Tak jsem si blog trošku přiohnul k obrazu svému. Doufám jen, že se to smí. Případné bugy mi prosím nahlašte. Děkuji. Mělo by to vypadat nějak takto.