plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Čirou náhodou (ne, nepamatuji se už, jak jsem se tam proklikal) jsem narazil na tyto skvělé stránky, které nejenom že mají naprosto špičkový vzhled (ne to není vtip, myslím to smrtelně vážně), ale zdají se být i co do obsahu velmi zajímavé (a myslím, že především nováčci by se tam kouknout snad i mohli). Tak jsem se s váma už dneska podělil a můžu jít klidně spát.
Tiskni
Sdílej:
nejenom že mají naprosto špičkový vzhled (ne to není vtip, myslím to smrtelně vážně)jit spat byl ten nejlepsi napad............
Jo, jen tak mimochodem, ty tvoje stranky bez bryli nebo 2x ^+
ve Firefoxu proste neprectu (takze je ani cist nebudu, nemam rad "mrnky"). K cemu jsou stranky, ktere vetsina lidi nad 25 let veku neprecte? Jinak docela dobre. Pravda, design je ponekud konvencni, ale to se casem podda, jisty napad v tom nalezt lze a vlastne: proti gustu zadny disputat, ze? Spis mi jde fakt o to, ze to proste neprectu. Skoda.
proti gustu zadny disputat, ze?jasne ze jo, subjektivni dojem je subjektivni dojem. a citelnost je taky dobra vec. jenze specialne v linuxove komunite cim dal casteji slycham nazory, ktere myslenku citelnosti na ukor designu (na kterou jsem alergicky) dovadi do absolutniho extremu a tohle je typicky priklad stranky, ktera to vyznava. proto jsem proste nemohl mlcet...i kdyz jsem nemlcel zrovna konstruktivne
K cemu jsou stranky, ktere vetsina lidi nad 25 let veku neprecte?pismo je male, ale ne extremne a neobvykle. a nemyslim si, ze by to mel kdokoliv na 25 let problem precist...
Ten dizajn je naozaj inšpirujúci. Hneď tie stránky uvidel, začal som si robiť čas na prerobenie vlastných stránok. Ale... nechcem im ten dizajn celý vykradnúť, len sa inšpirujem.
Ach, áno... ďakujem za link. Inšpirujem sa aj pri organizavaní najbližšieho "Stretnutia Linuxákov v Košiciach". Ešte raz vďaka.