Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Narazil jsem v diskuzích všude možně na jeden podivný jev: hrozivá a všudypřítomná averze k nástroji ip
a nesmyslné preferování programu ifconfig
, ačkoli je označen za "zbytečný" snad někdy od roku 1999. Přitom program ip
má tak přirozenou syntaxi!
Čirou náhodou (ne, nepamatuji se už, jak jsem se tam proklikal) jsem narazil na tyto skvělé stránky, které nejenom že mají naprosto špičkový vzhled (ne to není vtip, myslím to smrtelně vážně), ale zdají se být i co do obsahu velmi zajímavé (a myslím, že především nováčci by se tam kouknout snad i mohli). Tak jsem se s váma už dneska podělil a můžu jít klidně spát.
Jen si to sem plácnu, abych to tu jednou našel a nemusel to furt dokola hledat (a třeba se z toho někomu něco může i hodit).
Tak tady to máme. Jako vždy, to nejúčinnější řešení bývá to nejjednodušší. Starý zápis o IPTKNOCK jsem smazal, neboť projekt byl "vadný". Fungovalo to tak napůl. Unáhlil jsem se, tak to prosím raději nepoužívejte. Nové řešení jsem jen načrtl a každý si podle toho snadno vyrobí scripty jaké kdo chce. IPTKNOCK zpracuji do nové a již definitivně funkční podoby pravděpodobně o víkendu. Ale uznejte: není z toho nakonec přeci jen elegantní řešení? :)
Tak jsem si právě uvědomil, že pokud nehledám na Googlu nějakou dokumentaci (poslední dobou již ani to moc nepotřebuji) anebo nečtu ABCLinuxu, tak nevím, k čemu mi Internet vlastně je. Co všichni ti lidé na Internetu dělají? Ještě si tak maximálně dovedu představit, že zajímavé informace lze nalézt na stránkách nejrůznějších akademických institucí nebo vědeckých projektů, ale to je tak vše. Občas juknu na Slashdot, na stránky NASA apod., ale to je na pár minutek a co pak? Číst nějaké flamy kdesi také nemá moc smysl. Co hledáte na Internetu vy krom updatování Vaší oblíbené distribuce apt-getem? ;-)
Nejenom, že mi přes víkend přišla neobvykle hustá sprška SPAMu (ať žije SpamAssassin, který mi již několik týdnů nepropustil ani jeden SPAM do normálních maildirů), ale dokonce si jednotlivé z nich vzájemně "odpovídají" a Mutt mi je zobrazuje v "překrásných" vláknech. No není to zábavné??
Tak jsem si řekl, že už jsem dlouho nic nenapsal sem do blogu. Napadlo mi, že by se třeba někomu mohlo hodit vidět můj způsob kompilace MPlayeru.
Když jsem se kdysi dozvěděl, že se dá nastavit stavový řádek bezvadného editoru Vim, okamžitě jsem vytvořil takovou příšernost, jakou uvidíte, když do tohoto zápisu vlezete. Pozor - může to ohrozit zdraví člověka!
Video pojednávající o tom, kterak se přidávají a odebírají či mění položky menu ve WindowMakeru verze 0.91.0 naleznete zde (AVI, 48 sec., 48227K, MJPEG, 800x470, 24bpp, 25 fps, 8568.0 kbps).