Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Narazil jsem v diskuzích všude možně na jeden podivný jev: hrozivá a všudypřítomná averze k nástroji ip
a nesmyslné preferování programu ifconfig
, ačkoli je označen za "zbytečný" snad někdy od roku 1999. Přitom program ip
má tak přirozenou syntaxi!
Čirou náhodou (ne, nepamatuji se už, jak jsem se tam proklikal) jsem narazil na tyto skvělé stránky, které nejenom že mají naprosto špičkový vzhled (ne to není vtip, myslím to smrtelně vážně), ale zdají se být i co do obsahu velmi zajímavé (a myslím, že především nováčci by se tam kouknout snad i mohli). Tak jsem se s váma už dneska podělil a můžu jít klidně spát.
Jen si to sem plácnu, abych to tu jednou našel a nemusel to furt dokola hledat (a třeba se z toho někomu něco může i hodit).
Tak tady to máme. Jako vždy, to nejúčinnější řešení bývá to nejjednodušší. Starý zápis o IPTKNOCK jsem smazal, neboť projekt byl "vadný". Fungovalo to tak napůl. Unáhlil jsem se, tak to prosím raději nepoužívejte. Nové řešení jsem jen načrtl a každý si podle toho snadno vyrobí scripty jaké kdo chce. IPTKNOCK zpracuji do nové a již definitivně funkční podoby pravděpodobně o víkendu. Ale uznejte: není z toho nakonec přeci jen elegantní řešení? :)
Tak jsem si právě uvědomil, že pokud nehledám na Googlu nějakou dokumentaci (poslední dobou již ani to moc nepotřebuji) anebo nečtu ABCLinuxu, tak nevím, k čemu mi Internet vlastně je. Co všichni ti lidé na Internetu dělají? Ještě si tak maximálně dovedu představit, že zajímavé informace lze nalézt na stránkách nejrůznějších akademických institucí nebo vědeckých projektů, ale to je tak vše. Občas juknu na Slashdot, na stránky NASA apod., ale to je na pár minutek a co pak? Číst nějaké flamy kdesi také nemá moc smysl. Co hledáte na Internetu vy krom updatování Vaší oblíbené distribuce apt-getem? ;-)
Nejenom, že mi přes víkend přišla neobvykle hustá sprška SPAMu (ať žije SpamAssassin, který mi již několik týdnů nepropustil ani jeden SPAM do normálních maildirů), ale dokonce si jednotlivé z nich vzájemně "odpovídají" a Mutt mi je zobrazuje v "překrásných" vláknech. No není to zábavné??
Tak jsem si řekl, že už jsem dlouho nic nenapsal sem do blogu. Napadlo mi, že by se třeba někomu mohlo hodit vidět můj způsob kompilace MPlayeru.
Když jsem se kdysi dozvěděl, že se dá nastavit stavový řádek bezvadného editoru Vim, okamžitě jsem vytvořil takovou příšernost, jakou uvidíte, když do tohoto zápisu vlezete. Pozor - může to ohrozit zdraví člověka!
Video pojednávající o tom, kterak se přidávají a odebírají či mění položky menu ve WindowMakeru verze 0.91.0 naleznete zde (AVI, 48 sec., 48227K, MJPEG, 800x470, 24bpp, 25 fps, 8568.0 kbps).