Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Když jsem se kdysi dozvěděl, že se dá nastavit stavový řádek bezvadného editoru Vim, okamžitě jsem vytvořil takovou příšernost, jakou uvidíte, když do tohoto zápisu vlezete. Pozor - může to ohrozit zdraví člověka!
V souboru ~/.vimrc
totiž mám:
function! Percent() let byte = line2byte( line( "." ) ) + col( "." ) - 1 let size = (line2byte( line( "$" ) + 1 ) - 1) return (byte * 100) / size endfunction "jeden dlouhej radek set statusline=\ \[%n]\:\[\%t\]\%=\[%03b\D\=\%5(\0x\%02B\H\%)] \<->\[\%8oC\=\%3{Percent()}%%]\--\[\%3c]:\[\%6l\=\%3p%%\]/[\%6L\]\ "dalsi dlouhej radek, nezalamanej radek set rulerformat=%-60(\[%03b\D\=\%5(\0x\%02B\H\%)] \<->\[\%8oC\=\%3{Percent()}%%]\--\[\%3c]:\[\%6l\=\%3p%%\]/[\%6L\]\%)
Hrůza, co?! Děs?! Já vím: "normálka", říkáte si asi. Ale já přeci netvrdím, že to je ideální! Jen se mi to prostě tak líbí!!! A vám? Pochlubte se, co jste v tomto směru vytvořili... Nebo snad raději ne?? No nevadí přece! Stejně jsem to sem psal jen kvůli těm otazníkům a vykřičníkům (ty nuance jsou totiž fascinující)...
Tiskni
Sdílej: